Dispozitiv de îndoit tabla

Creat de adi-m, Martie 12, 2012, 12:28:28 AM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Citat din: RazvanTi din Martie 15, 2012, 09:06:06 AM
Cunoasteti clestii aia autoblocanti de tinichigerie pe care strangandu-l face clantz si ramane strans pana cand il deblocam dintr-o pargie dintre manerele lui?
Eu am dar nu pot face poza ca e la garaj. e vorba de de-asta:
http://www.sculesiechipamente.ro/Clesti/Cleste-autoblocant-273.html
Am vazut la un stupar batran asa ceva care avea de falci sudate doua bucati de platbanda de vre-o 15-20 cm lungime.
Avantajul major pe care il vad eu la "utilajul" asta este ca atunci cand ai strans tabla, aceasta nu va mai aluneca dintre platbande la indoire. Pe cand precizia de indoire la modelul prezentat mai devreme mi se pare indoielnica.
SPOR!!!
aici gresesti....eu am confectionat ieri asa ceva, din 2 buc de placbanda, iar intre ele am pus piulite de 0.65mm...credema ca indoaie tabla cu foarte mare precizie; si e foarte usor de lucrat cu ea...nu am facut poze inca, dar o sa fac
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

jenica67

#16
           Nu asa se face un dispozitiv de indoit tabla. Am facut eu o schita rapida, sper sa intelegeti, iar saptamana viitoare pot sa va pun si o poza, pentru cine nu a inteles. Falca mobila se ridica, atunci cand se introduce tabla si este lasata in pozitia din desen, cand este indoita.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

tassevasi

#17
  Da domnule  acela e un apcan de indoit tabla de grosimi  si pina la 3-4 mm . Sunt altele si mai mari  actionate de motoare  ,nu de pirghii
   Ce a intrebat omul eu am inteles  ca vrea sa indoae tabla de la capacele stupilor  si i-am recomandat ce e mai simplu .
   Acesta se foloseste  si la pus tabla pe casa  ,il folosesti si la inaltime , tot apcan  se numeste .
  Numai bine .

adriann

exista si clesti de tinichigii pt. indoit tabla, dar nu o sa gasesti mai mari de 200-300 (mm).
Pe lungimi mari si tinichigii profesionisti folosesc metoda cu 2 platbande, nu aluneca deloc tabla in ele. Tabla de la la capace e subtire... nu este nevoie sa o fixezi da nu alunece.
Daca ai de facut cateva sute de capace te duci la un atelier de tinichigerie care are un apgant... sa iti infdoaie capacele....si tot nu o sa iti iasa toate 4 laturile indoite calumea (la 1 latura o sa it calce indoitura anterioara)
Foloseste o chestie simpla si ieftinia....la 0,35-0,4 o indoi, pt. catva stupi, chiar si direct pe capac cu ciocanul de lemn:D.

cristifader

sa nu o luati in nume de rau, se spune corect "abkant" (http://ro.wikipedia.org/wiki/Abkant) .

Eu procedez destul de rudimentar si anume: am o mengina, in care pun doua profile de cornier (3-4 mm grosime). Apoi intre ele cobor tabla si strand menghina. Dupa ce am strand mengina, indoi tabla (fiind de 0.4-0.6 merge simplu cu mana), si mai finisez indoitura cu un ciocan ori bucata de lemn.

Mult spor!

Cristi

rarescyp

asa cum am promis...atasez niste fotografii cu 2 dispozitive  pt indoit tabla foarte simple, realizate de curand din tabla de 4mm...
pt cei care doresc sa isi confectioneze asa ceva...aveti nevoie de :
- 2 buc tabla (egale) la dimensiunea dorita
- saibe cu grosimea de 0.7 - 1 mm - se pun intre cele 2 buc de tabla(eu am pus de 0.65 mm)
- nituri

sper ca fotografiile sa va ajute pe cei interesati
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

alte 2
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....


RazvanTi

abkant facut de mine acum vre-o 3 ani dintr-un pat de campanie si o bara de rectangulara de 5X3.  :new:
Lungime activa 1,4 metri  :hi:
o sa ii fac si un tutorial cand oi avea timp sa-l demontez boabe, sa-l si curat si sa-i trag o vopsea
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

delorin I

Cam ce distanta recomandati sa fie intre nituri? Ajunge 55 de centimetri? SAu preventiv sa il fac mai mare in caz ca voi deveni fan al orizontalului?:)

bucovineanu

Se poate face pana la 1 m. Nici nu sti pentru ce e nevoie de o tabla mai lunga.

delorin I

Multumesc! Si ca adancime ? Cat sa las pana in nit? Maxim 2 cm?

tytymuz

simplu si usor,un astfel de dispozitiv este usor de construit si nu necesita investitie mare 

http://www.youtube.com/watch?v=xs-f4QkvATY
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

vulpea

felul cum indoaie colturile => aduce apa sub tabla si asta nu e bine.

romikele

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2016, 03:35:50 PM
felul cum indoaie colturile => aduce apa sub tabla si asta nu e bine.
Cum asta? Am îndoit și eu în acest mod la capacele cu tabla maleabilă și nu a intrat nicum apă sub tablă!  :sad: :uimit: