concurs

Creat de dragos2006, Noiembrie 09, 2009, 01:36:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

ofer dopul de la o sticla de bere daca imi putetzi da detali shi explicati despre acest stup???!!!

D006

Am sa caut shi poze mai bune
:surprised:  :sad:

filip

Cred ca e un tip de stup folosit in pavilioane.
Era pe 3randuri de rame,dar asezate in pat cald.
Am vazut si lucrat cu ceva asemanator,dar scoteam in spate cu clestele ramele de la fiecare etaj in functie de cum doream
In cazul de fata cred ca se scot in exterior un corp intreg de rame.
Parerea mea e ca se lucreaza greoi asa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover


D006

Nu domnilor si doamnelor!
Eu sunt din Reshitza Caras/Severin, adica Banatul Montan shi nu este un stup al "shvabilor" nostri!
Este altceva shi nu imi dau seama ce este!
Va rog sa intzelegetzi ca nu fac glume de prost gust!
:uimit:
Am fost intrebat de acest stup de un apicultor sirb din Voivodina!!

filip

Sa discutan logic:
Vreau sa vad ramul 7 din magazie,scot tot catul respectiv trebuie sa formez un fel de palnie in care toate albinele se intorc in stup si astfel sa ajung la ram scotand tot corpul respectiv.
Apoi exista riscul ca matca sa fie pierduta  daca se afla in magazie.
Eu nu m-as complica cu asa tip de stup.
Cel prezentat de bee lover e alceva.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Citat din: filipCred ca e un tip de stup folosit in pavilioane.
Era pe 3randuri de rame,dar asezate in pat cald.
Am vazut si lucrat cu ceva asemanator,dar scoteam in spate cu clestele ramele de la fiecare etaj in functie de cum doream
In cazul de fata cred ca se scot in exterior un corp intreg de rame.
Parerea mea e ca se lucreaza greoi asa.
Si eu cred ca este o varianta a stupului de care vorbesti.
De mult ma pregatesc cu o intrebare si nu stiam unde sa o postez.
Filip, poate ca tu ma poti ajuta cel mai mult .
Tatal meu cu prietenii lui au avut acel stup pe trei nivele(peste 200 de familii in stationar).
Nu au avut altfel de stupi.
Spunemi daca stii cum se numesc acei stupi.Eu nu am vazut la nimeni altul de atunci.
Cine nu intelege sau nu stie despre ce este vorba uite aici o mica descriere.
Stupul este o singura cutie de cca. 1m inaltime si cca. 40cm latime.Cam tot pe la 40cm in adincime.
A trecut mult timp si nu mai tin minte datele.
Singura parte demontabila a cutiei este usa din spate 1m x 40cm.
In poza de la inceputul acestui topic se vede  ca acel stup are balamale la usa.
Ei, stupii lui tata nu aveau.
Ca sa deshizi stupul indepartai usa si te gaseai fatan fata cu un placaj PFL cca. 4mm grosime.Indepartai si acest placaj ca sa accesezi ramele cu albinele.
Asa cum spune Filip ramele erau in pat cald(paralele cu urdinisul) si pe trei etaje.
Stupii erau in pavilion si doar urdinisuril si scindura de zbor se vedea din afara pavilionului.Tot pavilionul era blindat.Si eu si tata aveam cite un scaun mic si lucram asezati in chiloti de baie.Nici nu stiam cu ce se maninca combinezonul.
Ei las ca stiu in ziua de azi... bine de tot.
Asa cum spune Filip ca sa controlezi ramele cu puiet trebuiau scoase toate ramele de pe un etaj unul cite unul cu ajutorul unui cleste.
Tata verifica rama, imi explica cite ceva iar eu o puneam intro lada linga mine.In ordine.Erau 10 rame/etaj.Cind toate erau verificate gata, eu le dadeam inapoi lui tata unul cite unul.Fiind gata cu primul etaj se incepea urmatorul etaj.Asaa am inceput eu cu apicultura.Inca nu eram scolar.
Intre etajul 2 si 3 puneam gratia Hanneman.Atunci cind inchideai stupul albinele nu mai aveau de ales.Ca sa urce la etajul 3 trebuiau sa treaca prin gratie.Dar cind faceai controlul la rame tu trebuia sa fi atent ca matca sa nu urce ocolind gratia.
Paaaai....daaaa, acolo imbatrineai pina terminai cu un stup.
Oare mai lucreaza cineva cu astfel de stupi?
Cum se numeste acest tip de stup?

pistol28

FELICITARI Kiwi Bee pentru:
"Asaa am inceput eu cu apicultura.Inca nu eram scolar."
"Si eu si tata aveam cite un scaun mic si lucram asezati in chiloti de baie.Nici nu stiam cu ce se maninca combinezonul. "
Inca o data FELICITARI, pentru amintirile Frumoase, ce le transmiteti si la altii.
V-am si vazut prichindel, curios si avid de a invata ce fac "cei" mari.
Va Multumesc pentru aceasta bucurie
:)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

Vezi in jurnal apicol la dragos pagina 86 -88 sant cateva filmulete cu asa ceva de pe langa brasov.

pistol28

catre "liviu"
o legatura rapida daca se paote catre "jurnal apicol la dragos pagina 86 -88"
multumesc anticipat
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)