Începe marea împădurire națională

Creat de clucian, Ianuarie 13, 2014, 10:38:00 AM

« precedentul - următorul »

clucian

Este o stire care cred ca merita amintita la acest topic, daca nu se încadreaza se poate muta.

Autostrăzile şi drumurile naţionale vor fi mărginite de perdele forestiere în baza unui program naţional ce va începe în primăvara acestui an şi care prevede, într-o primă etapă, plantări de arbori pe o lungime de 870 de kilometri, a declarat sâmbătă, la Deva, ministrul delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură, Lucia Varga.

Sursa: http://www.money.ro/incepe-marea-impadurire-naprc-c8prc-9bionala_1256613.html  ||| http://www.agerpres.ro/media/index.php/social/item/182995-Lucia-Varga-Plantarea-primelor-perdele-forestiere-dea-lungul-autostrazilor-ar-putea-avea-loc-in-primavara-2014.html

Prima întrebare: Ce fel de arbori credeti ca vor fi folositi la aceste perdele forestiere ?
Eu tind sa cred că se va folosi Salcamul !!!

Eduard Rotaru

in unele zone va fi salcam in unele zone va fi salcie energetica. Proiecte cu salcie energetica deja sunt demarate prin Alba, Cluj...

pharaonu75

Vor folosi salcamul, dar apicultorii nu se vor bucura de el pentru ca va fi furat de tigani pentru foc!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Miere Sorin

Salcamul va fi poluat fiind langa autostrada

State

Cred ca se leaga ce se discuta aici.
In zona de Sud a tarii a inceput taierea pomilor vechi de pe marginea soselelor. Exista zvonul inca din Octombrie(anul trecut) ca s-ar replanta alti pomi. Ce fel de pomi nu stiu dar eu sunt de parere ca este un lucru bun.

Totodata cu plantarea pomilor pe marginea soselei, ar trebui montati si parapeti metalici, pentru siguranta circulatiei rutiere. Un eventual derapaj de pe carosabil ar insemna automat un accident, de cele mai multe ori..mortal. Asta inseamna copaci pe marginea drumului...

Eduard Rotaru

Salcia energetica se poate comporta ca un parapet...absoarbe f bine socul iar victimile ar fi din ce in ce mai putine...

RazvanTi

pai...doar de-aia ii spune "salcie energetica" nu?!?!?!  ))/
de unde le scoateti fratilor?!?!?!?  ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

State

Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 13, 2014, 01:19:11 PM
Salcia energetica se poate comporta ca un parapet...

La fel de bine ca si salcamul. Asa sunt de fapt toate generatiile noi de pomi. Le cresc air-bag-uri pe tulpina iar in varf beculete pentru avioane.

Eduard Rotaru

Citat din: State din Ianuarie 13, 2014, 02:04:31 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 13, 2014, 01:19:11 PM
Salcia energetica se poate comporta ca un parapet...

La fel de bine ca si salcamul. Asa sunt de fapt toate generatiile noi de pomi. Le cresc air-bag-uri pe tulpina iar in varf beculete pentru avioane.
Mai documentati-va putin inainte sa aruncati cu vorbe aiurea.
Ce esenta are salcia energetica si ce esenta are salcamul sau stejarul sau plopul?!!

De ce atunci cand intri intr-un copac cu diametrul tulpinei de cel putin 20cm riscul de accident grav este f ridicat in comparatie cu faptul ca daca ajungi cu masina intr-o plantatie cu salix viminalis (diametrul maxim al tulpinei ar fi de pana la 7 cm pe an) riscul vietii pasagerilor este f redus...Ca sa nu mai spunem faptul ca salcia energetica se cultiva cel putin 1 data pe an....


clucian

Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 13, 2014, 02:12:01 PM
...Ca sa nu mai spunem faptul ca salcia energetica se cultiva cel putin 1 data pe an....

Poate ai vrut sa spui că se recolteaza în fiecare an !
Salcia energetica nu este folosita la perdele forestiere. Si cu atat mai putin în sudul tarii.
Daca ai rabdare vezi aici ce spune domnisoara Inginer despre salcia energetica si perdele foretiere.
https://www.youtube.com/watch?v=lCieKblVsGs
Din cunostintele mele salcamul este folosit cel mai des cand se planteaza perdele forestiere.

Pe autostrada soarelui cand mergi spre Constanta exista o ferma care are perdele forestiere din salcam care împrejmuiesc terenul agricol și nu le-a furat nimeni.

State

Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 13, 2014, 02:12:01 PM
Citat din: State din Ianuarie 13, 2014, 02:04:31 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 13, 2014, 01:19:11 PM
Salcia energetica se poate comporta ca un parapet...

La fel de bine ca si salcamul. Asa sunt de fapt toate generatiile noi de pomi. Le cresc air-bag-uri pe tulpina iar in varf beculete pentru avioane.
Mai documentati-va putin inainte sa aruncati cu vorbe aiurea.
Ce esenta are salcia energetica si ce esenta are salcamul sau stejarul sau plopul?!!

De ce atunci cand intri intr-un copac cu diametrul tulpinei de cel putin 20cm riscul de accident grav este f ridicat in comparatie cu faptul ca daca ajungi cu masina intr-o plantatie cu salix viminalis (diametrul maxim al tulpinei ar fi de pana la 7 cm pe an) riscul vietii pasagerilor este f redus...Ca sa nu mai spunem faptul ca salcia energetica se cultiva cel putin 1 data pe an....

Noi mai glumim , nu trebuie sa te superi.. :thanks:

Legat de padurea de salcii. Nu de putine ori mi-am spart bara/radiatorul intr-un caine. Ce "esenta" are un caine si ce esenta are o padure de salcii, chiar si energetice ? :nebun:
Eu nu cred ca la un eventual derapaj , masina "calca" pe salcii si iesi in camp...ci te opresti in ele la fel ca intr-un...salcam.
Mai mult de atat , tulpinile fiind chiar de 7cm , sunt dese. Asta inseamna ca rezistenta opusa este mare. Asta este doar parerea mea...
E cum ai spune ca poti rupe cu usurinta un betigas de 2cm diametru. Este perfect adevarat, insa daca pui mai multe unul langa altul, le mai rupi cu "ciocanul".

Indiferent ce se va pune , e un lucru bun(ala rau l-am zis mai sus), indiferent ca vorbim de albine sau oxigen. Plantarea unui pom nu poate face rau, dimpotriva.

pharaonu75

Asteptati sa vedem acele impaduriri si apoi sa discutam ce arbori ar fi mai buni... eu sunt sceptic...
Suna bine "pe hartie" sau la televizor, insa fiind in Romania este o cale lunga de la vorba pana la fapta! Nepotii mei poate vor vedea acei pomi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Aurel

  E trecut in legea apiculturii art.8 parca. Daca etrecut e musai :razz:

pharaonu75

Citat din: Aurel din Ianuarie 13, 2014, 09:06:50 PM
  E trecut in legea apiculturii art.8 parca. Daca etrecut e musai :razz:

=)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl:

Buna gluma!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube