PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2016, 04:43:35 PM
Citat din: filip din Martie 16, 2016, 03:37:32 PM
http://www.agroinfo.ro/cresterea-animalelor/germania-apicultura-se-afla-intr-un-trend-ascendent
Interesant media e intre 7-10 stupi.
Oare in Germania PNA e valabil de la 50 fam in sus?
Cum complicam noi lucrurile in Romania!
In Germania apicultorii care cresc stupi pentru un venit au peste 200 de familii. Cei mai multi apicultori in DE au pana in 10 stupi nu nu ii cresc pentru a-si rotunji veniturile cu PNA.
Ne plangem ca in Romania se introduc regine fara a avea un control in detrimentul reginei Carpatine.
Ori subventionarea reginelor se face de la un efectiv de 50 de stupi in sus.
Ori un PROGRAM NATIONAL ar trebuii sa-i vizeze pe toti apicultorii.Daca nu e asa atunci sa schimbe denumirea.
PROGRAMUL NATIONAL al PROFESIONISTILOR din APICULTURA.
Si totusi cine produce REGINE CARPATINE autentice pentru apicultori?
Despre reginele virtuale stim dar unde sunt reginele reale?!?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Martie 16, 2016, 03:37:32 PM
Oare in Germania PNA e valabil de la 50 fam in sus?
Nu stiu daca ai citit draftul cu atentie.
Pentru PNA 2017-2019, programul poate fi accesat atat de cei cu mai putin de 75 de stupi, cat si de cei cu peste 75, cu solicitari diferite.
Principala diferenta e la cei cu mai putini stupi la achizitia de familii, pana la max 75, iar la ceilalti cu max. 40% din efectiv.
Ai apucat sa mai postezi o prostie intre timp.
Matci pot achizitiona toti apicultorii, pana la 40%, cu precizarea ca la cei cu peste 75 de familii la data solicitarii, nu mai mult de 50 de bucati.

filip

Zilele trecute am discutat cu un presedinte de Asociatie care are sute de apicultori,anul trecut a avut 35 dosare de subventie pentru medicamente.
Tot timpul apar chichite noi astfel ca multi constata ca drumurile costa mai mult decat banii efectiv.
Si totusi care e institutia care produce regine Carpatine autentice pentru doritori?
Cumparare contracost nu prin PNA.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele


tinumaftei

Filip, toata lumea produce regine si le numeste dupa cum doreste clientul!

romikele

ACA este singura din tara care produce elita, cu pedigree.

filip

Citat din: romikele din Martie 16, 2016, 05:06:58 PM
Ai auzit de ACA?  :razz: :hi:
In ultimii ani am facut diferite demersuri,odata a fost timpul de vina nu s-o imperechiat matcile,in alt an alte probleme.
Sa nu uitam ca multe puncte au fost inchise.
E drept ca novicilor li se livreaza regine sub denumirea dorintelor.
Cat de autentice sunt nu doresc sa discut.
Ori atat timp cat o regina insamantata artificial costa 500 lei cat o fam de albine iar alta imperechiata natural costa de 10 ori mai putin.
E clar ca o rasa pura Carpatina e pe cale de disparitie..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Dumneata vorbesti de RASA PURA CARPATINA cand ea este de fapt o maidaneza cu acte de la ANZ!
Rasa pura! de cand a devenit Romania insula?

filip

#758
Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2016, 05:24:16 PM
Dumneata vorbesti de RASA PURA CARPATINA cand ea este de fapt o maidaneza cu acte de la ANZ!
Rasa pura! de cand a devenit Romania insula?
Se pot imperechia in Munti,la o inaltime considerabila.
O propunere ar fi folosirea rezervatiilor naturale............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Martie 16, 2016, 05:30:16 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2016, 05:24:16 PM
Dumneata vorbesti de RASA PURA CARPATINA cand ea este de fapt o maidaneza cu acte de la ANZ!
Rasa pura! de cand a devenit Romania insula?
Se pot imperechia in Munti,la o inaltime considerabila.
Cum sa le imperecheze negustorii in creierii muntilor (cu o rata de reusita de 15-20%) cand au musterii prin PNA care nici nu se uita la ce cumpara. Eventual citesc in factura : Matca carpatina conform ghidului de buna practica! :nudie:

filip

Importand regine,importam si boli.Ori in curand o sa umblam prin creierii muntilor dupa ce am avut si nu am stiut avea grija.
Ori la noi in fiecare ramura exista un "Mester Manole" sa fie "Ana" regina Carpatina romaneasca?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Reginele nu se regu.... PARDON! imperecheaza conform ghidului de bune practici!  :P

filip

http://agrointel.ro/51846/noul-program-national-apicol-a-fost-aprobat-iata-ce-bani-primesc-apicultorii-si-lista-cheltuielilor-eligibile/
Si totusi care e efectivul de stupi de albine in Romania? =))
Cum ramane cu cei care au numarat stupii cu tablite si au ajuns la un efectiv de 2 500 000 fam de albine?
Adica  1 ooo ooo fam sunt virtuale?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Nu sunt virtuale, sunt... foste!
Nu toate asociatiile au raportat numerele eliminate, de aici nepotrivirea.
Sunt presedinti de asociatii care nici nu citesc macar legislatia iar daca o fac, nu vor sa o respecte.
Poate cu niste amenzi substantiale, iar determina sa faca raportarile corect si la timp.

filip

Citat din: romikele din Martie 17, 2016, 11:40:58 AM
Nu sunt virtuale, sunt... foste!
Nu toate asociatiile au raportat numerele eliminate, de aici nepotrivirea.
Sunt presedinti de asociatii care nici nu citesc macar legislatia iar daca o fac, nu vor sa o respecte.
Poate cu niste amenzi substantiale, iar determina sa faca raportarile corect si la timp.
Romikele,te stiu baiat istet.
1 000 000 de fam moarte ori unificate?
Inseamna ca PNA e un program de tocat bani ,pe principiul "Mesterului Manole"
Cei care acceseaza PNA si nu mentin efectivul ar trebuii sa fie sanctionati drastic.
Eu daca am mortalitati bag mana adanc in buzunar sa refac efectivul,deci am grija de albine.
Ori  "ucigasii de albine" din programul PNA ar trebuii aspru sanctionati.
Asa nu se mai poate,trebuie ca listele cu numele celor ce acceseaza PNA sa fie publice.
Are cineva ceva de ascuns?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)