PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://agrointel.ro/49746/ultimele-discutii-pentru-noul-program-national-apicol-saptamana-viitoare-documentul-pleaca-la-bruxelles/

"Facem precizarea că apicultorii/beneficiarii pot achiziționa produsele și depune dosarele la APIA direct sau prin intermediul formei asociative"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Februarie 22, 2016, 05:06:00 PM
"Facem precizarea că apicultorii/beneficiarii pot achiziționa produsele și depune dosarele la APIA direct sau prin intermediul formei asociative"
Aceasta este una din propunerile pe care le-am facut din partea Apiardealului si a asociatiei la care sunt membru, la intalnirea de la ACA si se pare ca in final a fost agreata de catre toti.
Sa vedem cum arata documentul final...

filip

Felicitari Romikele!
Acum Asociatiile trebuie sa fie mai atente cu membrii.
Nu vor mai putea sa se comporte cu ei precum cu negri pe plantatii. :bravo:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Nu era corect ca cei care nu fac parte din nici o asociatie sa nu poata accesa programul.
Pe de alta parte, nici nu era bine sa-i obligi sa faca singuri dosarul si sa-l depuna la APIA daca nu doreau asta, mai ales pe membrii asociatiilor.
Asa ca am propus ambele variante, fiecare sa aleaga ce doreste si ce i se potriveste.

tinumaftei


filip

Toti sunt apicultori,fiecare face calculul si in functie de asta si gradul de libertate.
Exista pentru toti loc sub soare e un prim pas .
Visul meu e sa vad stupi cu albine  in satele romanesti pentru consum propriu si peste.
Iar profesionistii isi au felia lor in functie de cat de seriosi sunt.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

N-ai sa vezi asa ceva... doar in vis!

nicomico

In tarile in care oameni nu incearca sa-si fure caciula functioneaza si subventia pe familie.Da este adevarat ca nu sant atatea institutii de control.Cum vreti sa ne trateze Europa cand nici nu stim de curul nostru.

romikele

Citat din: romikele din Februarie 24, 2016, 02:50:34 PM
N-ai sa vezi asa ceva... doar in vis!
Sa nu intelegeti ca eu nu vreau subventie... altii, factori de decizie nu doresc asta si au la indemana motivatie din belsug.

romikele


Eugen B

cu impozitul pe familia de albine sa decis ceva? si cu toate ca nu sunt la subiect, ghidurile noi au aparut , deci cred ca se poate accesa deja

romikele

Impozitul se stie... primii 75 de stupi sunt scutiti...

viorel55

Citat din: filip din Februarie 24, 2016, 01:54:00 PM
http://agrointel.ro/49870/de-ce-subventiile-nu-se-mai-platesc-catre-asociatiile-crescatorilor-de-animale-irimescu-s-au-facut-mari-abuzuri-in-anumite-zone/
Si totusi de cand o sa aiba si apicultorii subventie pe fam albine?

Culmea este ca formele asociative au cerut ca accesarea PNA sa se faca individual(de catre fiecare apicultor) iar MADR nu a agreat aceasta varianta si a ales varianta dubla (individual sau forma asociativa) Asa ca ...