PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Anexez proiectul de modificare a OM 119 pentru identificarea stupinelor si stupilor, fata de varianta MADR cu o corectură privind nr. de caractere conform ART. 3, lit. h), de la 10 la 13 (corect).

Vă rog să veniți cu propuneri de îmbunătățire a Ordinului, deoarece nu vom scăpa de el  :wink2:

romikele

Anexat aveți un tabel comparativ cu propunerile de modificare pentru PNA 2017-2019, MADR vs. Formele Asociative

Studiați-l și veniți cu propuneri de îmbunătățire....

romikele

Varianta MADR pentru PNA 2017-2019, versiunea .doc.
Puteti edita si adauga observatiile personale.
Le voi centraliza si trimite pentru a fi discutate la consultarile din 15 februarie.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

@ filip, ia-l pe @cornelioandanciu de mânuță si veniți cu propuneri concrete de modificare!

filip

Citat din: romikele din Februarie 10, 2016, 10:00:41 PM
@ filip, ia-l pe @cornelioandanciu de mânuță si veniți cu propuneri concrete de modificare!
La DSV fiecare stupina are un numar de identificare ROxxxxxxxxxx deci asta sa fie incris pe lada.
Numarul de fam e inscris in Registrul Agricol la Primarie.
Stiind cate stupine sunt autorizate Sanitar Veterinar se poate stabili o suma fixa pe stupina in functie de marime.
Daca depaseste 75 fam exista impozitul pe norma de venit.
Pentru a beneficia de PNA trebuie sa demonstreze cu Carnetul de Comercializare ca a produs si vandut miere cel putin 10 kg /fam.
Sigur ca pot exista filtre astfel incat sa nu existe apicultori care declara fam multe si de fapt sa nu le aiba.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: romikele din Februarie 10, 2016, 01:41:41 PM
Anexez proiectul de modificare a OM 119 pentru identificarea stupinelor si stupilor, fata de varianta MADR cu o corectură privind nr. de caractere conform ART. 3, lit. h), de la 10 la 13 (corect).

Vă rog să veniți cu propuneri de îmbunătățire a Ordinului, deoarece nu vom scăpa de el  :wink2:

...acum ani in urma cind a aparut ANARZ-ul in apicultura cu crotalierea eu , BIO, am strigat cit am putut,.... dar cine sa auda ... sunt multe mesaje de ale mele din acele timpuri  dar lumea "buna a apiculturii" era prea ocupata sa ii linga labutza lui Sonea .

Nu am nik cu nea Sonea, ca este si el un om.... dar ce vroia sa faca in apicultura ,   nu era OK. --


Nea Romikele..??>.acum ce se vrea..??.....oricum nimeni nu baga in seama ce mai se spune pe aici.
Totul este stabilit dinainte .... lucrurile sunt aranjate dinainte.... degeaba ne batem capul .





bio

Citat din: filip din Februarie 10, 2016, 10:26:39 PM...
La DSV fiecare stupina are un numar de identificare ROxxxxxxxxxx deci asta sa fie incris pe lada.
....
La ce ajuta pe apicultor un numar de indentificare pe fiecare lada ?..este deajuns un panou de indentificare a stupinei.... si ala pina nu-l fura careva .

Citat din: filip din Februarie 10, 2016, 10:26:39 PM...
......
Stiind cate stupine sunt autorizate Sanitar Veterinar se poate stabili o suma fixa pe stupina in functie de marime.
.....

"suma fixa"..??... pentru ce este nevoie de aceea suma fixa..???

Citat din: filip din Februarie 10, 2016, 10:26:39 PM...
....
Pentru a beneficia de PNA trebuie sa demonstreze cu Carnetul de Comercializare ca a produs si vandut miere cel putin 10 kg /fam.
Sigur ca pot exista filtre astfel incat sa nu existe apicultori care declara fam multe si de fapt sa nu le aiba.

Filip,.....la alte specii de animale nu se cere demonstrarea ca s-au vindut anumite produse pentru a beneficia de subventii , la apicultura de ce sa ceara ? In plus ca sunt zone din tara unde apicultorii nu fac miere ci fac alte produse de ce sa fie obligati sa vinda 10 kg/miere pe familie ?
Sunt apicultori carora zona nu le permite sa faca prea multa miere si fac polen... fac inmultire.... sau poate vor fi ani si vor venii acei ani in curind,  cind media de miere pe familie nu o sa sara de 10 kg/familie atunci nu dam nimic la apicultori ?
Obligativitatea predarii a 10Kg/familia de albine a fost gindita de achizitori in favoarea lor acum multi ani .... ei dadeau la apicultori mai putini bani ca mai suplimenta guvernul cu ceva si astfel apicultorii erau cit de cit multumiti

Adrian.B.

Adica cei care avem placute ,o sa trebuiasca sa le inlocuim cu altele?

filip

Bio,
eu am stupi de multi ani,singura data cand am luat bani pentru ei a fost atunci cand se cerea sa dai 10 kg de miere la procesator,dupa care un singur an am decontat factura la medicamente.
Toti spun ca e complicat sa se dea subventie pe fam de albine.
Ok,atunci trebuie gandia o suma pe STUPINA in functie de marimea stupinei.Restul sunt scheme unde unii sunt smecheri si altii prosti.
In urma Fondurilor UE,numarul fam de albine a ramas constant.
Oare de ce?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: filip din Februarie 11, 2016, 09:39:55 AM
.....
Toti spun ca e complicat sa se dea subventie pe fam de albine.
...

Nu este complicat sa se dea subventia pe familia de albine .... este doar un lucru NEDORIT de catre cei care sunt la butoane.

De ce sa se dea  in functie de numarul de familii cind se pot pune tot felul de conditii si piedici iar "subventia" trebuie gindita sa intre in buzunarelor celor cu afaceri in apicultura . Tot ce s-a dat pina acum chipurile subventii in apicultura nu au ajuns la apicultori, au ajuns in buzunarele celor  care fac afaceri in apicultura si pe viitor imi este teama ca tot asa se va intimpla .

filip

@BIO,
cat era siropul cand era subventionat?
In momentul cand nu a fost subventionat pretul a scazut.
Tot la fel o sa fie si la lazi si la regine.Dar pentru asta trebuie stopata actualul sistem.
Subventia pe stupina  ar fi un prim pas.Apicultorul decide de unde cumpara si cat cu banii acestia.
Daca se da subventia pe Stupina o sa fac si Buletin de analiza a mierii pe sortimente.
Cand nu beneficiezi de nimic e greu sa tii pasul cu toate cerintele pe banii tai.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: filip din Februarie 11, 2016, 10:21:41 AM
@BIO,
cat era siropul cand era subventionat?
In momentul cand nu a fost subventionat pretul a scazut.
Tot la fel o sa fie si la lazi si la regine.Dar pentru asta trebuie stopata actualul sistem.
Subventia pe stupina  ar fi un prim pas.Apicultorul decide de unde cumpara si cat cu banii acestia.
.....

.... =D>

nicomico

Vreau sa va marturisesc ca am sris multe mesaje si dupa le-am sters si am renuntat sa postez  ,sa nu fiu interpretat sau rau inteles.Am avut ocazia sa traiesc ,sa lucrez in strainatate si sa vad multe lucruri.Mi se pare un "circ ieften"partea cu subventiile pentru apicultura.Pe o parte U.E.da ajutoare pentru dezvoltarea apiculturi,iar pe alta parte guvernul fixeaza impozite.O alta problema sant pesticidele neo,alti au renuntat de mult timp la ele.
Legile sant copiate de la tarile mai dezvoltate nu se tine cont de situatia din teren.Se cere sa pui placute pe stupi in loc sa se vopseasca cu un sablon pe fata stupului nr. de identificare al stupinei (cum se practica in Spania de ex.).Pentru cine se fac legile?

mape 48-petru manea

O MARE ABERATIE CU IDENTIFICAREA---deci in timpul sezonului desfintez azi o familie de albine fug la ANZ sa o raportez---dupa ce ma intorc de la ANZ ,gasesc un roi in pom il bag in stup si fug iar la ANZ sau ma rog in 5 zile
SI CAND MAI FAC EU APICULTURA  ?
Cel mai simplu este cu registrul agricol la primarie unde declari si nr.de stupi