PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: PACO din Octombrie 31, 2015, 11:32:27 AM
Tocmai acesta este scopul, din momentul depunerii cereri nu mai ai voi sa faci unificari pt. a se mentine numarul de familii de la data aplicarii pt. pna.
Ambigu textul.
Daca in 2013am depus cerere pentru 50 avand 50,in 2014 trebuie sa am 100 fara unificari.
Daca in 2014 am 100 si depun cerere pentru 100 in 2015 trebuie sa am 200 fara unificari.
Daca nu poti face asta cand altii o fac fara sprijin un leu,dute si incearca pe banii tai tot felul de experiente.
Prosteala asta cu PNA prin care unii toaca an de an bani fara rezultate trebuie sa inceteze.
Subventia pe fam de albine ori o suma fixa celor ce au avut acum 10 ani albine,au in prezent si vor avea............
Exista apicultori care aveau fam de albine inscrise in Registrul agricol cand nu se dadea ninic,au in prezent si vor avea in viitor fara faimosul PNA ,program de tocat bani fara rezultate.
Cate fam de albine avea Romania inainte de Fonduri UE si PNA si cate azi.O cifra reala nu umflata din pix?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristi78

Buna ziua ! Am si eu o problema cu PNA-ul ... am depus dosarul APIA Botosani a zis ca e OK , a venit supracontrolul de la Bucuresti, au pozat stupii , raport scris ...totul OK... cand sa vina banii mi-au respins dosarul pe motiv ca factura de achizitionare a stupilor e datata inaintea ordinului de deplasare in pastoral !!!! Functionarii de la Botosani mi-au dat dreptate, dar pana una alta nu vor sa-mi elibereze notificarea pe baza careia sa fac contestatie ... ca la noi la nimenea ... daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator :new:

Eugen B

Ar trebui discutat de subventie nu PNA. dar nimeni nu e interesat de asa ceva.

romikele

@ cristi78 - E normal sa fie respinse facturile respective.
Se precizeaza clar: DECONTAREA CHELTUIELILOR CU STUPII DETERIORATI IN PASTORAL!

De unde stiai cati stupi se vor deteriora de i-ai achiztionat inainte?
Mai intai se face deplasarea in pastoral, dupa care se face solicitarea programului si doar dupa aceea facturarea!

Cei de la asociatia care a facut dosarul sa mai puna mana pe legislatie!

cristi78

Multumesc romikele ... desi nu mi se pare corect ... am cumparat si eu stupii cand am avut bani ... si cam stiam stupii care trebuie inlocuiti ))/

romikele

Ghidul PNA nu e secret. O simpla consultare te ferea de probleme.
Puteai sa cumperi cand aveai bani, dar sa rogi fabricantul sa factureze produsele cand era totul ok.
Cand doresti sa mai accesezi PNA-ul, poti sa ma intrebi inainte cum trebuie procedat pentru a nu avea astfel de surprize neplacute.
Fie pe privat, pe email sau telefon, indiferent de ora, cand sunt de servici poti suna de la ora 7 seara, pana la ora 7 dimineata.

Asta e valabil pentru toti membrii forumului sau apicultori din afara lui, ca simpli vizitatori!

MOTANUL

S-a stabilit pana la urma când se fac plățile pe anul in curs?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

S-au facut deja plățile pentru 50% din sumele stabilite la decont (contribuția României), urmează restul de 50% de la UE.

MOTANUL

#578
Si probabil fiecare asociatie asteapta sa intre toti banii si apoi sa ii distribuie la membrii.
Am sunat si eu azi sa intreb si la mine s-au aprobat toate documentele depuse cu mentiunea ca voi primi sumele corectate (adica mult mai putin decat valoarea facturilor si cat am platit pe bune ca sa zic asa).

Sumele aprobate sunt undeva la un 50-80% din sumele platite real.
Eu nu am gasit in primavara familie de albine sub 400 lei nici fara factura (nu mai vorbesc cu factura - multi cereau 500-600 lei). 280 de lei e poezie  :hi:
Foarte putine oferte erau la nivel national sub 400 - dar mult prea departe sa le iau in calcul (zona de vest Arad sau nordul moldovei).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.

Citat din: cristi78 din Noiembrie 02, 2015, 03:21:33 PM
Buna ziua ! Am si eu o problema cu PNA-ul ... am depus dosarul APIA Botosani a zis ca e OK , a venit supracontrolul de la Bucuresti, au pozat stupii , raport scris ...totul OK... cand sa vina banii mi-au respins dosarul pe motiv ca factura de achizitionare a stupilor e datata inaintea ordinului de deplasare in pastoral !!!! Functionarii de la Botosani mi-au dat dreptate, dar pana una alta nu vor sa-mi elibereze notificarea pe baza careia sa fac contestatie ... ca la noi la nimenea ... daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator :new:
Stai linistit, acest PNA nu e pentru toti. Smecherii pot accesa , apicultorilor adevarati le este interzis.

romikele

Poate ti se va parea cam dura replica, dar numai prostii si comozii nu acceseaza.

Cititi in pana mea mai intai regulile si abia apoi victimizati-va!  :blah:

romikele

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 05, 2015, 05:24:17 PM
Sumele aprobate sunt undeva la un 50-80% din sumele platite real.
Eu nu am gasit in primavara familie de albine sub 400 lei nici fara factura (nu mai vorbesc cu factura - multi cereau 500-600 lei). 280 de lei e poezie  :hi:
Foarte putine oferte erau la nivel national sub 400 - dar mult prea departe sa le iau in calcul (zona de vest Arad sau nordul moldovei).

PNA-ul inseamna decontarea integrala a cheltuielilor cu achizitiile doar daca suma solicitata la plata nu depaseste plafonul alocat.
Cum cererile au depasit oferta, s-a decontat procentual astfel incat toti banii alocati sa fie consumati.

balasbebe

Citat din: romikele din Noiembrie 07, 2015, 10:21:09 PM
Poate ti se va parea cam dura replica, dar numai prostii si comozii nu acceseaza.

Cititi in pana mea mai intai regulile si abia apoi victimizati-va!  :blah:
Matcile facute de mine sunt mai sigure decat cele cumparate. Eu vand albine nu cumpar. Lazi am facute prin masura 141. Cu 50 de lei cumpar Tacktic pentru soua sezoane sa-mi ajunga. Nu vreau sa invart hartii doar asa ca sa nu fiu prost sau fraier.

romikele

Ai accesat M141, asa ca nu faci parte din acele categorii!  :wink2:
Daca lazile le faci singur, pentru asta ai cheltuieli. Cred ca ti-ar strica sa primesti inapoi o suma consistenta din acele cheltuieli !!!  :rotfl:
Acum constat ca mai e o categorie, a ignorantilor!!!

balasbebe