PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: romikele din August 08, 2015, 12:21:16 PM
Ordinul de deplasare in pastoral se depune in original la asociatie la data solicitarii sprijinului.
Pe acesta nu se mai pun alte vize, urmatoarele deplasari se consemneaza doar in carnetul de stupina la rubrica "deplasari in pastoral"

Asadar copia nu e valabila!  :sad:

Noi precizari la controlul dosarelor:

- Ordinul de pastoral nu "se depune" cum scrie in ghid, ci se prezinta la asociatie la data cererii de solicitare, se face copie "conform cu originalul" care se depune in dosar, iar originalul ramane la membrul solicitant pentru continuarea vizelor.
O copie de pe acest ordin se solicita si la dosarul pentru subventia la motorina, impreuna cu copia de pe instiintare.

MOTANUL

Am inteles azi la o discutie ca s-a pus problema ca si Dulcofructul sa se deconteze prin PNA. S-a finalizat ceva in acest sens?
Puteam sa decontez?
Ca eu de lene nu am facut sirop. Si neavand in ce sa pun vitaminele si/sau protofilul am tot luat pe parcursul anului Dulcofruct la 6 kg (vreo 5 tot s-au adunat); Dar nu am stiut ca se pot deconta.

Se pot deconta sau nu? Sa stiu macar pt. la anul...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

viorel55


romikele

S-a terminat cu subventionarea surogatelor.

dodo79

Nea Mihai se stie ceva despre sumele care vor fi decontate si eventual data decontarii.Am inteles ca undeva prin octombrie.

MOTANUL

Intr-un fel este corect ca prea ar fi cusuta cu ață  alba :) asta cu Dulcofructul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Doar ce se vede se poate deconta

romikele

Citat din: dodo79 din Septembrie 05, 2015, 09:24:09 PM
Nea Mihai se stie ceva despre sumele care vor fi decontate si eventual data decontarii.Am inteles ca undeva prin octombrie.
Sumele inca nu se cunosc, mai sunt asociatii de verificat.
Platile undeva in jurul datei de 15 octombrie.

dodo79

Citat din: romikele din Septembrie 05, 2015, 11:26:08 PM
Citat din: dodo79 din Septembrie 05, 2015, 09:24:09 PM
Nea Mihai se stie ceva despre sumele care vor fi decontate si eventual data decontarii.Am inteles ca undeva prin octombrie.
Sumele inca nu se cunosc, mai sunt asociatii de verificat.
Platile undeva in jurul datei de 15 octombrie.
Multumesc

Iulia

Seara buna.
Stie cineva sa-mi spuna de ce se intarzie atat de mult, cu plata pentru masura 141?? Astept banii de vreo 2 luni si nimic... :( anii trecuti au fost mult mai punctuali.

romikele

Întârzieri sunt cam peste tot... dar banii se vor primi!

Iulia

De primit stiu, ca-i vom primi... dar conteaza si cand!!

MOTANUL

Citat din: romikele din Septembrie 20, 2015, 09:15:33 AM
Întârzieri sunt cam peste tot... dar banii se vor primi!

Am intrebat daca macar stiu daca dosarul e aprobat la plata sau nu. Au spus ca nu au aceasta informatie.
E logic ca nu pot da suma pana nu termina si ultimul dosar.
Tot de octombrie mi-au spus si mie de la asociatie.

Sper sa fie o greseala treaba cu 10 lei roiul  ))/. Eu am dat 200 lei si zic eu ca a fost la limita de jos a preturilor roilor cu 5 rame (chiar si fara factura e un pret bun). Cu factura cu atat mai mult ca am gasit 1 singura oferta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mirea-daniell

daca se confirma valoarea decontului pentru matci si pentru cutii..... ma intreb daca mai merita sa mai faci investitii in apicultura.

16 ron matca si 93 ron cutia....

Eugen B

Iar ma repet. Ar trebui sa primim subventie , asta e parerea mea si va ramane. un apicultor stie exact ce trebuie sa faca cu banii. Poate anu asta vreau lazi, poate la anul altceva. In fine, apicultura o va lua in jos, asta se vrea , nu vedeti?