PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu poti ajuta pe cineva cu dezinformari si acuzatii nefondate.
Citeste-ti cu atentie postarile, ca si cum ar fi scrise de altii, iar daca nici asa nu vei intelege, poti neglija acest forum daca asta ti-e dorinta.

Repet, poate de data asta vei intelege: CEI CARE SUNT IN DERULARE CU M112 SAU M141 NU POT SOLICITA PRIN PNA ACHIZITIE DE MATERIAL BIOLOGIC!!!
Asa au hotarat altii, noi doar ne conformam, fie ca ne convine, fie ca nu!

Sarbatori fericite!

romikele

Citat din: adrian.g. din Aprilie 17, 2014, 10:45:46 AM
Nu am jignit pe nimeni si toate postarile mele au fost constructive. Am vrut sa-l ajut pe albinasebes, care a intrebat daca poate accesa pna-ul. Multumesc celor care au inteles ca nu am cautat cearta si spre a dovedi acest lucru ,nu voi mai posta pe acest forum. UN PASTE FERICIT.

Asa e, eu sunt "nimeni" din postarea ta.

Si asta numesti tu postare constructiva?
Citat din: adrian.g. din Aprilie 11, 2014, 04:27:08 PM
D-le Romikele ai anumite interese de tot insisti ca nu pot accesa PNA cei cu 141? POT SI CEI CU 112. HG 1050 spune clar....apicultorul poate achizitiona matcile,roiurile prin PROGRAM pana la datasemnarii oricarui contract de finantare ,CAT SI IN PERIOADA DE MONITORIZARE A CONTRACTULUI. Aici vorbim de lege si nu de PRECIZARILE MATALE DE LA CENTRU. Si nu mai induceti oamenii in eroare.

Asta e impertinenta!

adrian.g.

Am accesat masura 112 in 2012 si o am in derulare. In luna martie 2014 am depus dosarul pentru accesare pna cu cererile aferente. Voi achizitiona si material biologic.

D006

Cereri poti depune cate vrei , e dreptul tau , important e sa se si aprobe finantarea .  daca nu este un secret , unde ai depus dosarul ?

romikele

Nu-i nici o problemă, după 1 august cănd se vor introduce datele în sistem, va fi dat afara cu materialul biologic.
Dar cine e catâr, e catâr până la capăt!  :zzz:
Iar dosarul de PNA il depune o formă asociativă, nu x-ulescu  :wink2:
El probabil a depus dosarul la asociație, iar ăia sunt străini de informațiile curente.
Păcat e dacă s-au plătit achizițiile, că nu se va putea recupera nimic...

stefan1

Citat din: adrian.g. din Aprilie 17, 2014, 12:38:00 PM
Am accesat masura 112 in 2012 si o am in derulare. In luna martie 2014 am depus dosarul pentru accesare pna cu cererile aferente. Voi achizitiona si material biologic.

  Adrian, te-ai suparat degeaba. Desi ai incercat sa explici prin lege pozitia ta, nu trebuia sa fii atat de categoric ca Romikele "dezinformeaza". In general in acest domeniu cred ca este poate cel mai informat de pe forum si, cum vezi, raspunde celor care au nelamuriri, dasi aceleasi intrebari s-au mai pus de multe ori si el a mai raspuns si altadata. S-ar putea si ca autoritatile la care te-ai informat sa fie ele insele neinformate, ba chiar se poate ca legea sa se aplice diferit de la judet la judet (vezi documentele care se cer pentru dosare, diferit de la judet la judet, dupa priceperea si (in)dispozitia functionarilor de acolo). Cand esti acuzat de rea vointa cum tu l-ai acuzat, este o jignire si asta trebuie sa recunosti.
  Ar fi pacat sa parasesti forumul, eu cred ca ai lucruri interesante de spus, dar tonul e bine sa fie mai temperat.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Precizarea referitoare la materialul biologic a venit dupa solicitarea noastra.
Am prezentat si documentul din partea celor care fac si aplica legea.
Daca nici asa nu e clar, atunci degeaba pierdem timpul, mai bine sa lasam pe fiecare sa faca asa cum il taie capul, dupa care sa se vaicareasca cum a fost batjocorit si exploatat de autoritati.  :zzz:
Indiferent de ce zic si fac autoritatile judetene, ultimul cuvant il are APIA nationala.
Ei dau banii, ei fac legea....

Solicitati relatii directe de AICI

D006

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2014, 08:59:17 AM
Daca nici asa nu e clar, atunci degeaba pierdem timpul, mai bine sa lasam pe fiecare sa faca asa cum il taie capul, dupa care sa se vaicareasca cum a fost batjocorit si exploatat de autoritati.  :zzz:

  Si dupa ce pinguinii vor lua țeapa pentru ca au pus botul la vrajeala marelui șef de trib ,  aceste din urma va apare  si va urla cat il tin plamanii ca banii de la pna au fost luati doar de " baietii  destepti" prin intermediul grupurilor de interese de la Tulcea , Constanta si Buzau ...   eu unul m-am saturat de aceasta placa!

dodo79

Citat din: romikele din Aprilie 16, 2014, 01:29:17 p.m.

    Habar n-ai ce spui.
    Dupa ce a primit explicatii a trecut la jigniri directe.
    Cine intra in casa cuiva respecta regulile gazdei, nu impune propriile reguli. Asta e valabil pentru oricine.

baiatul stia ce zice.poate limbajul nu a fost cat se poate de bun din nici o parte.sau spus mai multe in injuraturi pe alte topice si nu sa banat nimik.
interesu poarta fesu
folosind o vorba de a unui prieten de al meu STIMA SI RESPECT.
vine randul sa IMI CER SCUZE domnule Mihai.vazand cele postate am sunat si eu pe cineva de la Apia si mia confirmat cele spuse de adrian.g. de aici si postarile mele.
iam spus si trimis hartia despre "precizarile "de la centru.ei nu prea aveau habar.Am vb azi cu el si mi-a spus ca se pare ca aveti dreptate.
Va rog acceptati scuzele mele ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

romikele

Dragul meu, eu nu fac afirmatii gratuite. Accept scuzele, desi nu erau obligatorii.
Orice informatie este preluata direct de la sursa, nu de prin gazete sau colt de strada.
"Precizarea" nu-mi convine nici mie, dar n-am ce face, trebuie sa ma conformez.
Stimabilul trebuia intai sa se informeze, apoi sa dea sfaturi. Mai avea putin si ma facea si idiot, nu numai sa ma acuze ca am interese obscure si dezinformez forumistii.
Asa ceva n-am sa inghit nimanui, indiferent cine este. Cui nu-i convine, are si alte optiuni.

dodo79

Citat din: romikele din Aprilie 23, 2014, 02:31:04 PM

Stimabilul trebuia intai sa se informeze, apoi sa dea sfaturi. Mai avea putin si ma facea si idiot, nu numai sa ma acuze ca am interese obscure si dezinformez forumistii.
Asa ceva n-am sa inghit nimanui, indiferent cine este. Cui nu-i convine, are si alte optiuni.
asta e buba.si eu m-am informat si prima data mi sa spus exact ce a postat si el.cred ca multi dintre cei de la Apia sunt pilosii de pe posturi care nu stiu sau stiu mai tarziu despre ce e si cum e de facut.
vedeti ca acele dosare costa indiferent ca primesti bani (fonduri) sau nu.daca fac ei dosaru (apia) isi primesc malaiu.asa te pot induce in eroare cu buna stiinta. :hi:

romikele

Depinde de sursa. Eu iau informatii de la factorii de decizie, care nu sunt pe la judete.
Care dosare costa? APIA nu face nici un dosar. APIA doar centralizeaza dosarele depuse de asociatii. Daca e altfel, atunci e magarie pe fata, sau indolenta asociatiilor.
Eu doar am grija ca datele din dosar sa fie transmise corect si complet in sistem, pentru ca ne-am fript odata...
Pentru PNA eu mi-am creat fisiere .php in baza de date care genereaza absolut toate tabelele - devize sau centralizatoare - singura grija e sa introduc corect datele din facturi.
Membrii solicitanti au id-urile introduse intr-o matrice, astfel doar datele acestora sunt cuantificate.
Totul e posibil cu un minim efort initial...

nicu84

este tarziu sa-mi albinutele la asociatie, ca mai apoi sa incerc se depun si eu dosar pt PNA? cate fam trebuie sa declar, minim, ca sa pot cere ceva bani?

romikele

Nu e târziu, minim 50 familii de albine.

nicu84

trebuie sa am cursul de apicultor facut cand depun cererea?