PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

adrian.g.

APIA TG-JIU nu restrictioneaza asa ceva. Adica pot lua cutii si funduri si nu pot lua material biologic?

bio

Citat din: albinasebes - luca sorin din Aprilie 10, 2014, 11:53:05 PM
Toata agricultura romaneasca este asistata social prin subventiile pe suprafata si pe animale. Sunt curios cati ar mai face agricultura daca s-ar scoate subventiile pe suprafata la ce pret au lucrarile, semintele raportat la pretul produsului final. In europa subventiile sunt chiar mai mari decat la noi, precum si facilitatile create pt achizitionarea de utilaje si modernizarea exploatatiilor.

"apicultorii asistati social" - metaforic vorbind -sunt cei care traiesc pe spinarea apicultorilor care ingrijesc albinele.

Luca- Sorin, amintesti de subventiile acordate agriculturii pe SUPRAFATA si ANIMALE... in apicultura nu exista asa ceva. Nu exista subventie pe animal, implicit pe familia de albine.

Daca te referi la PNA-uri ... parerea mea este ca mare parte din ce a fost pina acum PNA a fost facut cu dedicatie pentru cei care traiesc pe spinarea apicultorilor.
Pna-ul a fost inventat acum citiva ani in urma de catre actualul ACAR in cirdashie cu ICDA-ul pentru a-si trage banul pentru afacerile lor. ... apoi au aparut altii si altii care au dirijat banii destinati apiculturii catre afacerile lor, vezi apisiropurile, materialul biologic autorizat...s.a.

adrian.g.

Perfect de acord cu d-vs domnule bio. Daca se dorea cu adevarat inmultirea familiilor de albine trebuiau sa oblige apicultorul sa mentina numarul de familii dupa achizitie minim 4 ani si sa nu mai poata achizitiona prin pna daca nu le mentine. Asa ca au declarat 26 familii si cica au achizitionat 100 familii si 100 roiuri. Anul urmator au declarat iar 25 de familii, si tot asa. Se pare ca in urma unor sesizari s-au declansat niste anchete ale ale DNA la unele asociatii. Odata cu noul pna au reaparut asa din senin vreo 800 000 de familii de albine. Asta pentru ca noul pna e putin diferit si te obliga sa ai familii ca poti accesa. Posibil ca buba sa se sparga.

D006

  E mai bine acum cu PNA-ul , cand banii ii incaseaza "inginerii" din agricultura ? Daca pana acum banii ajungeau la apicultor , de acum incolo daca 10 % vor mai ajunge la ei va fi bine.

adrian.g.

La ce va referiti ca vor ajunge la inginerii din agricultura?!! Si 10%? Oricum si inainte erau 10% care luau banii corect.Unii aveau accesat pna-ul si pe nepot si pe cumnat si pe frate.

adrian.g.

Si sunt asociatii asa numite non-profit care au facut si cursuri de apicultori (ca te obliga )ca sa poata accesa tot grupul lor cu toate neamurile. Sunt acte facute la o stupina cu 1500 de stupi in 3 ani. Iar acum pe vatra sunt 200.

romikele

Citat din: adrian.g. din Aprilie 11, 2014, 10:17:45 AM
APIA TG-JIU nu restrictioneaza asa ceva. Adica pot lua cutii si funduri si nu pot lua material biologic?

APIA Tg Jiu nu este peste APIA Nationala si trebuie sa se conformeze PRECIZARILOR de la centru.

adrian.g.

D-le Romikele ai anumite interese de tot insisti ca nu pot accesa PNA cei cu 141? POT SI CEI CU 112. HG 1050 spune clar....apicultorul poate achizitiona matcile,roiurile prin PROGRAM pana la datasemnarii oricarui contract de finantare ,CAT SI IN PERIOADA DE MONITORIZARE A CONTRACTULUI. Aici vorbim de lege si nu de PRECIZARILE MATALE DE LA CENTRU. Si nu mai induceti oamenii in eroare.

adrian.g.

Si mai observ un lucru. Nimeni nu comenteaza magariile(hotiile) pe care le-am spus care se fac prin PNA. Se comenteaza ca nu pot accesa PNA cei cu masuri pe bani europeni. SE POATE. Si declar in cunostinta de cauza ca  asa zisii apicultori s-au opus altei forme de subventionare a apiculturii.De ce? Pentru ca interesele sunt la asociatii si acolitii lor.

teoalbina

Si daca comentam reusim sa facem ceva? Ursul merge, cainii latra!

adrian.g.

Paguboasa mentalitate d-le teo. Tocmai din cauza nepasarii si lipsei de atitudine suntem in situatia asta(Romania). Eu am atras atentia si la descurajarea celor care vor sa acceseze pna-ul. E adevarat ca banii vor fi mai putini daca acceseaza mai multi apicultori, dar de aici si pana a pune bete in roate celor care doresc sa-si cumpere prin pna material biologic e cale lunga. Trebuia facut un plan national de a subventiona hrana  tratamentele si cutiile direct la producator. Nimeni nu ar cumpara varachet sau apifonda sau cutii daca nu este apicultor, doar ca sunt foarte ieftine ,pentru ca nu ar avea ce face cu ele. Si de restul banilor facute plantatii de salcam. Asa trebuia facut daca se dorea inmultirea familiilor de albine la nivel national.

D006

Citat din: adrian.g. din Aprilie 11, 2014, 12:08:58 PM
La ce va referiti ca vor ajunge la inginerii din agricultura?!! Si 10%? Oricum si inainte erau 10% care luau banii corect.Unii aveau accesat pna-ul si pe nepot si pe cumnat si pe frate.

mai nea Adriane , tu ai stupi ?   tu ce legatura ai cu apicultura ?   de unde stii tu ca doar 10% din bani se luau corect ? ori esti o codiță de topor infiltrata de aca - caca - maca ?

romikele

Citat din: adrian.g. din Aprilie 11, 2014, 04:27:08 PM
D-le Romikele ai anumite interese de tot insisti ca nu pot accesa PNA cei cu 141? POT SI CEI CU 112. HG 1050 spune clar....apicultorul poate achizitiona matcile,roiurile prin PROGRAM pana la datasemnarii oricarui contract de finantare ,CAT SI IN PERIOADA DE MONITORIZARE A CONTRACTULUI. Aici vorbim de lege si nu de PRECIZARILE MATALE DE LA CENTRU. Si nu mai induceti oamenii in eroare.
Bre, matale esti batut in cap?
Interesul meu e sa prezint informatii reale, nu basini ale unui pusti frustrat.
Ai avertisment!

adrian.g.

Multumesc pentru avertisment. Nu am jignit pe nimeni si m-am adresat la persoana a 3-a. Se pare ca d-vs folositi un limbaj licentios. Se pare ca aveti puterea si de a sterge ce nu va convine.

romikele

Daca tu crezi ca a fi obraznic e o virtute, te inseli.
Ai trei zile de lectura si te rog sa incepi cu regulamentul.
Daca vei afla care e greseala pe care ai facut-o, poti sa postezi in continuare.
Daca nu, ramai la faza de lectura. Ai ce citi si invata pe aici!