PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

Am si eu doua intrebari, adeverinta de la primarie cu nr de stupi se poate scoate de acum? Daca am 141 mai pot deconta matci,sau nu?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Adeverinta de la primarie este primul document din dosar si data valabila este dupa 16 octombrie 2013... deci se poate scoate acum (chiar e indicat!).
Cei care deruleaza M141 nu pot achizitiona material biologic decat dupa expirarea celor 5 ani din proiect.

Toate acestea si alte amanunte le gasiti in ghidul prezentat in linkul de mai sus.

albinasebes

Multumesc pt informatii
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Iulia

Pana la urma ce acte trebuie pentru transa II, masura 141? Tot alea de erau si inainte (adeverinta de la primarie, Dsv, cooperativa, identificare fiscala, foi stupi, copie coperta carnet stupina)? S-a mai adaugat ceva? Mi se pare tare complicat noul ghid.  :D

romikele

Aici vorbim de PNA, nu de M141.
Vezi OPIS...

Iulia

Nu stiam ca nu pot sa intreb, dar multumesc oricum.

romikele

Avem topicuri dedicate pentru masurile de piata, daca nu postam acolo riscam sa diluam subiectul.

albinasebes

am inteles ca facturile nu se mai fac pe asociatie, ci pe persoana care achizitioneaza, iar banii se vireaza in contul fiecaruia, deci trebuie extras de cont.
totusi nu mi se pare normal sa nu pot achizitiona matci prin PNA chiar daca am m 141. ar fi in interesul tuturor ca apicultorii sa promoveze rasa carpatina, deci sa achizitioneze matci de origine controlata cat de cat.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Facturile de achizitie pot fi emise fie pe asociatie, fie pe solicitant.
In primul caz asociatia va fi cumparatorul, iar solicitantul delegat. Factura originala va ramane la asociatie.
In al doilea caz, factura originala se prezinta la asociatie care va pune o stampila cu "document propus pentru decontare prin PNA", apoi o copie "conform cu originalul"  va ramane la dosar iar originalul la solicitant, care o va  folosi la contabilitatea proprie.

Treaba cu matcile e bomboana pe coliva pusa de APIA, care se razbuna astfel pe cei care au sustinut sa se scoata hrana, de unde se pare aveau de castigat, impreuna cu ACAR... astea sunt vorbele de la radio EREVAN  :wink2:

bucovineanu

Nu stiu daca gresesc, dar mi se pare normal ca cei care au accesat 141 sau 112 sa nu poata beneficia de toate achizitiile si prin pna. Altfel ar fi favorizati numai ei iar celor care nu au accesat nici o masura nu le raman nici firimituri deoarece pot deconta sume foarte mici prin pna, fondurile alocate impartindu-se in foarte multe bucatele. Cei care au accesat masurile mai sus amintite ar trebui sa inteleaga ca pe langa banii primiti trebuie sa contribuie si ei cu niste bani pentru a se putea incadra in proiect. 

bio

Citat din: romikele din Aprilie 10, 2014, 05:29:10 PM
........

Treaba cu matcile e bomboana pe coliva pusa de APIA, care se razbuna astfel pe cei care au sustinut sa se scoata hrana, de unde se pare aveau de castigat, impreuna cu ACAR... astea sunt vorbele de la radio EREVAN  :wink2:

... cine a  pierdut cu scoaterea hranei de la PNA ???..
ACAR..??

pai ACAR lua siropul de porumb cu ~600 Euro tona si-l revindeau la pret dublu ..?

Citat din: bucovineanu din Aprilie 10, 2014, 09:04:54 PM
Nu stiu daca gresesc, dar mi se pare normal ca cei care au accesat 141 sau 112 sa nu poata beneficia de toate achizitiile si prin pna. Altfel ar fi favorizati numai ei iar celor care nu au accesat nici o masura nu le raman nici firimituri deoarece pot deconta sume foarte mici prin pna, fondurile alocate impartindu-se in foarte multe bucatele. Cei care au accesat masurile mai sus amintite ar trebui sa inteleaga ca pe langa banii primiti trebuie sa contribuie si ei cu niste bani pentru a se putea incadra in proiect. 

Dl-e Bucovineanu si in apicultura au aparut o noua clasa ....."apicultorii asistati social" ceva asemanator  boschetarilor din fata circiumilor care  asteapta ajutorul social dat de PSD ...
...



albinasebes

Mi se pare normal sa profit de orice oportunitate. Pt mine proiectul pe 141 si pna-ul sunt doua chestiuni diferite, nu fac dubla finantare. Este un ajutor binevenit pt faptul ca toti banii i-am inveatit in domeniu. Preferam totusi un ajutor real prin apia decat 141 cu multe hartii pe bani putini.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

Toata agricultura romaneasca este asistata social prin subventiile pe suprafata si pe animale. Sunt curios cati ar mai face agricultura daca s-ar scoate subventiile pe suprafata la ce pret au lucrarile, semintele raportat la pretul produsului final. In europa subventiile sunt chiar mai mari decat la noi, precum si facilitatile create pt achizitionarea de utilaje si modernizarea exploatatiilor.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

adrian.g.

albinasebes poti sa accesezi pna linistit. Nu trebuie sa asculti de toata lumea de pe forum. E adevarat ca HG 1050 e putin ambigua ,dar te asigur ca poti accesa pna chiar daca ai 141. Pentru a fi sigur intereseaza-te la apia. Succes.

romikele

Poate accesa PNA, dar nu poate solicita material biologic.
Se pare ca nu urmaresti atent toate postarile...