PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

Citat din: albinasebes din Octombrie 28, 2013, 09:53:35 PM
e simplu, daca ai 50 de stupi poti sa-ti decontezi 16,6666666666666666666666666667 lazi deteriorate in pastoral. :nudie:

stai jos. 4
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ioanardelean55


albinasebes

daca se impune numarul minim de familii de albine  la 50, presupun ca sumele decontate vor fi mai mari, cel putin duble, presupunand ca suma alocata va fi aceeasi iar numarul cererilor va fi cel mult jumatate. plus ca pe hrana nu se va mai da nimic.
sa fiu corectat daca gresesc.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Citat din: albinasebes din Noiembrie 04, 2013, 11:30:28 AM
daca se impune numarul minim de familii de albine  la 50, presupun ca sumele decontate vor fi mai mari, cel putin duble, presupunand ca suma alocata va fi aceeasi iar numarul cererilor va fi cel mult jumatate. plus ca pe hrana nu se va mai da nimic.
sa fiu corectat daca gresesc.

Asta a fost si ideea discutiilor purtate la MADR, sa creasca suma decontata pe apicultor, eliminandu-se posibilitatile de dilutie a lor prin tertipurile cu hrana sau familiile fantoma.

D006

#244
Citat din: albinasebes din Noiembrie 04, 2013, 11:30:28 AM
daca se impune numarul minim de familii de albine  la 50, presupun ca sumele decontate vor fi mai mari, cel putin duble, presupunand ca suma alocata va fi aceeasi iar numarul cererilor va fi cel mult jumatate. plus ca pe hrana nu se va mai da nimic.
sa fiu corectat daca gresesc.

Ai dreptate , pana acum s-au facut o groaza de harti pe bani putin . Pe viitor poate saracia se va imparti mai bine.
  Initial am cerut ca de PNA sa beneficieze numai stuparii platitori de impozit dar s-a ajuns la un compromis

romikele


albinasebes

suma alocata pt fiecare an este mai mare ca in 2013 sau mai mica?
ramane numarul minim de 50 familii albine?
presupun ca se vor scumpi matcile si roii, cel putin pe hartie.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Suma alocată e mai mică, rămân minim 50 de familii înregistrate la Registrul Agricol și mai mult ca sigur suma decontată pe apicultor va crește, implicit suma decontată pentru materialul biologic.

iosca

Citat din: romikele din Noiembrie 04, 2013, 11:34:25 AM


Asta a fost si ideea discutiilor purtate la MADR, sa creasca suma decontata pe apicultor, eliminandu-se posibilitatile de dilutie a lor prin tertipurile cu hrana sau familiile fantoma.

Ideea mi se pare corecta. Trebuiau luate masuri de mult, cel putin in leg. cu familiile fantoma.
Totusi prin ce masuri vor face asta ? Adica sper sa nu ramana la stadiul de discutie ?!
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

romikele

Totul se va regasi in HG care se va publica in Monitorul Oficial, abia dupa aceea se vor putea face achizitiile.

florin2009

stie cineva cand incepe pna 2014 si daca se va merita ptr achizitia de fam de albine?

romikele

Pai a inceput, dar inca nu se fac achizitii, vom anunta pe acest topic data de la care se pot factura produsele solicitate.
... DA, se merita  :wink2:

PACO

Citat din: florin2009 din Noiembrie 14, 2013, 03:34:25 PM
stie cineva cand incepe pna 2014 si daca se va merita ptr achizitia de fam de albine?

depinde cati stupi ai, daca ai 50 de familii mai poti cumpara 10, iar daca decontarea va fi in jur de 200 lei pe bucata eu zic ca nu merita tinand cont ca cheltui in jur de 500 lei ( dsv, cotizatie etc).

dincaadrian2000

Aici gasesti hotararea 1010  pentru PNA 2014-2016

romikele

Material de studiu:

1. Adresa transmisa Dlui Prim-Ministru Victor-Viorel Ponta si dlui Ministru Daniel Constantin si Parlamentului European precum şi Comisarului European Dlui. Dacian Cioloş, de catre Ing. Ioan FETEA, Presedinte ACAR.

2. Raspuns MADR privind sistemul informatic de identificare a familiilor de albine.

3. Raspunsul Cabinetului Comisarului European pentru Agricultura Dacian Ciolos privind sistemul informatic de identificare a familiilor de albine finantat din PNA 2014-2016.

Se vede cum neinformarea si nelecturarea Regulamentul UE poate pune Romania intr-o lumina si mai proasta decat se afla.
Raspunsul dat de Cabinetului Comisarului European pentru Agricultura prin intermediul d-lui Georg Häusler este edificator in acest sens...