PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

Domnu nu exista nici o norma care sa interzica subventia pe familia de albine . Lipseste doar un element esential : BANUL !  Pe ce lume traiesti ? nu cunosti acordul cu FMI ?

bio

Citat din: PACO din Februarie 27, 2013, 09:29:03 PM

si eu zic la fel dar cica banii din pna sunt dati pentru niste masuri concrete( varooa, pastoral etc), conform directivei europene X si nu pot fi dati ca si subventie per stup.
  ......

Modul in care sunt dati banii pentru LUPTA CONTRA VAROOA SUNT DATI, SA NU DEA ICDA-ul FALIMENT.

..daca se tot vrea lupta contra VAROOA, sa se faca lupta cu mijloace MODERNE nu cu VARACHETUL care este greoi in aplicare, foarte scump si de multe ori este "APA DE PLOAIE"..
Sa-mi spuna si mie care apicultor care  are aparat FURRETRO mai da cu VARACHET..??....ERa mai ieftin sa se dea bani apicultorilor sa-si cumpere aparate FURRETRO, iar substanta activa se lua de la oricare farmacie veterinara la pret de 30 ori mai mic decit VARACHETUL care are un pret NESIMTIT de mare .......ca doar este fabricat de ICDA.

Bani pentru patoral..??>>.. Te referi banii alocati pentru  schimbarea cutiilor..??.. Sau la subventia pentru motorina..??
Cred ca sunt multi apicultori care fac pastoral si s-ar mai fi descurcat cu cutiile care le aveau ca "PASTORALUL" nu comporta cheltuieli atit de mari in ceea ce priveste stupii.
Iar subventia pentru motorina mai mult ii complica apicultorului viata ca trebuie sa adune facturile de la motorina, sa faca dosare si drumuri la APIA fara numar pina vede inapoi 1 Ron din pretul motorinei...Si daca apicultorul inchiriaza autovehicolul care sa ii transporte stupii ii trebuie banii sa plateasca cursa.
II dadea apicultorului banii in mina ca atunci cind pleaca in pastoral are multe alte cheltuieli si i-ar fi prins mult mai bine.

Stau si ma intreb cum va ajuta PNA-ul la marirea efectivelor de familii de albine daca nu exista OBLIGATIVITATEA ca materialul biologic cumparat  sa existe numeric si dupa 2-3 ani de la achizitionarea lui..?..
Am  ferma convingere ca peste 90% din sumele alocate pentru marirea septelului apicol se vor frauda sau se vor pierde inutil ca vor ajunge pe mina nepriceputilor.

Eu va vorbesc despre apicultura traita de mine........nu va vorbesc despre apicultura facuta din auzite, asezat la birou cu mouse-ul in mina.


mph

@ dragos


daca nu exista aceasta interdictie pentru subventia pe familia de albine atunci ne luptam pentru ea.

Alutus

Citat din: mph din Februarie 27, 2013, 08:57:22 PM
sunt uimit de faptul ca pana acum n-am primit niciun raspuns la faptul ca m-am oferit sa ajut
Toata lumea isi da cu parerea de pe ,margine iar cand este vorba sa punem ceva concret in aplicare, fiecare are altceva de facut.
NU VA MAI PLANGETI FRATILOR......VA MERITATI SOARTA!
Uimirea este o reactie fireasca , ce poate fi cauzata de acel ceva concret, perceput diferit sau deloc, de catre cei ce ar trebui sa fie recunoscatori, ca iata dupa 60 si ceva de ani de ACAR, aparu in  sfarsit ,,cel asteptat" pentru a lumina viitorul obtuz si incert al apicultorilor, cu zeci de ani de practica la activ. Cel ce le stie pe toate , ar trebui sa stie si faptul ca ,, concretul",  solutiile, proiectele, au forme diferite pentru fiecare din  componentele  sistemului in parte. Insistenta asupra adevarului, solutiei unice, convingerea ca le stii pe toate, uimirea in fata incapacitatii unor indivizi, care nu vor sa asimileze binele cu nici un pret, poate cauza o mare suferinta, care a fost tratata de-a lungul timpului prin diverse mijloace terapeutice, dintre care s-a remarcat, cea radicala (ori magarul ori samarul), aplicata direct in curtea scolii din Targoviste, precum si una cu vechime de peste un secol si mult mai democratica, sugerata de catre badia Mihai in,, Scrisoarea a treia".
PS:  eu am nevoie de ajutor: imi trebuie 1500 E  ca sa-mi cumpar o centrifuga din targ d e la Faget. Cum aranjam?
Sa nu uiti Darie!

PACO

Citat din: mph din Februarie 28, 2013, 01:33:42 AM
@ dragos


daca nu exista aceasta interdictie pentru subventia pe familia de albine atunci ne luptam pentru ea.
eu spuneam de banii care sunt alocati pt pna de la ue ca nu pot fi dati ca si subventie per stup.

PACO

Citat din: mph din Februarie 27, 2013, 08:57:22 PM
sunt uimit de faptul ca pana acum n-am primit niciun raspuns la faptul ca m-am oferit sa ajut




Toata lumea isi da cu parerea de pe ,margine iar cand este vorba sa punem ceva concret in aplicare, fiecare are altceva de facut.


NU VA MAI PLANGETI FRATILOR......VA MERITATI SOARTA!

cine s a plans ?

cine nu  intelege ca pt. ati castia drepturile nu poti fi independent atunci sa si merite soarta.

mph

Am un sondaj la profilul meu de prezentare
Invit pe toata lumea sa voteze si apoi dezbatem subiectul cu argumente.


milu56

O floare nu face primavara,iar in ce priveste experenta in apicultura este important cand vrem sa facem apicultura naturala sa privim cu mare atentie la albina fara sa o deranjam prea mult din munca ei si sa invatam de la albine pt.ca albinele stiu mai mult decat stuparul incepator,vom afla ca pe albine nu le intereseaza politica de nici o forma.

pistol28

Citat din: milu56 din Martie 02, 2013, 11:23:01 PM
........................
,vom afla ca pe albine nu le intereseaza politica de nici o forma.

Exceptie face politca de "ROIRE" care in viata reala nu se practica, pentru a mai diminua efectele secundare ale suprapopularii cu "popoliticieni".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mph

Cum ar fi sa iei din parlament doua rame cu politicieni......sa pui in loc foita pe care toti sa o cladeasca(utopie deja)..........."Reginul"...sa depuna oua, USL sa aiba grija de larve si cand colo sa iasa PDL-isti......pfoaaa......scuze domnule Admin dar era pacat sa ma abtin::))
Revenim la PNA.......MEA CULPA


Sondajul de pe pagina mea de prezentare (incepator in apicultura) continua.....va astept cu optiunea bifata ,oricare ar fi ea

pharaonu75

Ai grija sa nu se bezmeticeasca stupul... pardon, Parlamentul... ca nu-i mai dregi nici cu narcotizarea! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

vranceanul

 =)) Se pare ca a inceput 'furtisagul'. 'Suge' de la popor tot ce poate =)) =)) iertati-mi interventia ^:)^
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

stefy.costea

Ca suge nu-i problema! Problema e ca stupii in care duc ei furtisagul sunt foarte bine ascunsi paziti! :qp:
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

SPYKAL

Buna ziua stimati colegi!
Am o nelamurire si totodata o intrebare. Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a accesa PNA?
Multumesc anticipat pt raspuns!

romikele