PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 12:43:09 PM
Ca sa te lamuresti trebuia sa fii la sedinta.
...

Am fost de serviciu!
Si chiar daca eram la sedina, prezenta mea acolo nu schimba nimic! Eventual eram auzit, dar nu si ascultat!

P.S. Intrebarea din postarea mea anterioara ramane valbila. Chiar vreau sa imi cumpar acele materiale si nu stiu ce anume pot deconta prin PNA 2014.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

#136
Voi nu intelegeti un lucru simplu: cine da banii dicteaza si regulile.
Daca banii veneau integral de la statul roman, poate ca era de discutat o suma pe familia de albine,.
PNA-ul nu face acte de caritate. El se va adresa in special profesionistilor, celor care fac cu adevarat apicultura.
Asta e perspectiva la nivel european si asta trebuie sa se respecte, altfel ne vom vedea doar ceafa... si aia numai in oglinda.

filip

Romikele,dai nainte cu tupeu.Eu deja iau comenzi pentru anul asta.Mai am putina miere de tei.Eu nu voi da siropuri,am rame in stoc pentru primavara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 01:01:08 PM
Voi nu intelegeti un lucru simplu: cine da banii dicteaza si regulile.
Daca banii veneau integral de la ststul roman, poate ca era de discutat o suma pe familia de albine,.
PNA-ul nu face acte de caritate. El se va adresa in special profesionistilor, celor care fac cu adevarat apicultura.
Asta e perspectiva la nivel european si asta trebuie sa se respecte, altfel ne vom vedea doar ceafa... si aia numai in oglinda.


Ce inseamna profesionist si cum se face cu adevarat apicultura? Ca sa stim ce trebuie facut pentru a ne incadra!
Sa inteleg faptul ca stuparul cu 50 de familii nu face cu adevarat apicultura? Atunci ce face? Navo-modelism sau schi nautic?

Eu intrebam in ce masura ma poate ajuta si pe mine statul, prin subventie, ca sa imi dezvolt afacerea. Sau pana nu ajung profesionist nu trebuie sa fiu sustinut? De ce se da subventie pentru o vaca, pentru un ha de pamant, pentru un pui de carne sau gaina ouatoare, dar nu se da si pentru o familie de albine?
De ce socru-meu ia subventie pentru cele 2 vaci din grajd, fara a fi profesionista, fara a face zootehnie "adevarata" si fara a fi membra in vreo asociatie, iar eu nu pot lua subventie decat daca sunt "profesionist" si "fac cu adevarat apicultura".

Si eu am tot doua... oua! Profesionistii au mai multe?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Profesionistii DAU mai mult, amatorii CER mai mult... aici e problema...

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 12:08:07 PM
......
Dar cum albinele achizitionate nu traiesc pe timp de sezon decat 30...35 de zile, hai sa zicem 40, ce se mai gaseste in stup dupa 1 an din amterialul achizitionat? Matca se schimba, albinele decedeaza... iar bio si filip viseaza si fabuleaza  :P

Hai nea' Romikele, deci familiile si roiurile cumparate "dispar" dupa un an ?..  Am m-ai auzit asta..dar nu o cred.. :P






romikele

Nu dispar frate... albina zboara, moare si se schimba  :P
Mai nou se si impoziteaza   :wink2:

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 01:26:46 PM
Profesionistii DAU mai mult, amatorii CER mai mult... aici e problema...

=)) =)) ma gadila pe limba sa iti spun vreo doua  =)) =))

Pai profesionistul, inainte sa ajunga el asa mare profesionist, a fost tot un parlit de amator! Si a supt la PNA pana s-a facut mare! Iar acum nu mai vede nimic decat profesionism si apicultura adevarata, iar amaratul cu 50 de stupi sa moara, ca nu mai are el loc pe ogoarele patriei si nu-i mai ajunge lui PNA-ul?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Musca-ti limba si scapi de gadilici  =))

Pai primeste si amatorul, dar ia zi ce polenizare face unul cu 15 stupi, fata de unul cu 150?

PACO

parca era vorba sa se dea si o anumita suma per familie.

romikele

S-a propus, dar s-a demonstrat ca tehnic nu se poate.

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 01:37:12 PM
S-a propus, dar s-a demonstrat ca tehnic nu se poate.

Nu mai ajungeau banii acolo unde "trebuie"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

 :lol:Albinele dispar si datorita manualului de predare.Un vanzator de turta ori sirop isi permite sa faca un filmulet din care sa rezulte ca in ianuarie da turta,in feb sirop iar in Martie nu mai are albine.Ori tot acest experiment se face cu bani UE.Eu intreb UE ne ajuta ori ne distruge?In schimb Germania si alte tari din UE rade in hohot,Romania importa mai mult sirop decat miere exportata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 01:31:47 PM
Nu dispar frate... albina zboara, moare si se schimba  :P
....

..dar familia trebuie sa ramina la numar !..

bucovineanu

Nu prea inteleg. Cine e mai profesionist, cel care produce mai multa miere, sau cel care taie mai multe facturi pentru vanzarea de roiuri, roiuri care nu se mai gasesc nicaieri?