PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

  Apropo , nimeni nu este obligat sa acceseze PNA . Vrei mocangeala de la mama Europa trebuie sa te supui la un set de reguli . Cui nu-i convine sa taca si sa nu mai vina cu fel si fel de aberatii .

bucovineanu

Intreb si eu ceva. Un apicultor care sa zicem are 150 de familii, cate roiuri poate sa vanda intr-un an? Este prevazut acest lucru?

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 29, 2013, 10:41:05 PM
Citat din: bio din Ianuarie 29, 2013, 10:23:12 PM
..slabut.

Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."[/b]--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.[/b][/u]..

Eliminat din ce?
Nu se regaseste asa ceva in proiect.
Controalele in teren nu sunt interzise, asemenea afirmatii fara dovezi sunt mai mult decat daunatoare.



..hirtia aceea este ce s-a dat participantilor ieri la adunarea legata de PNA..

Daca spui ca nu este aia hirtia oficiala, de ce nu arati tu PROIECTUL..??...ala oficial..

Poate controale or sa vina direct de la UE, controale serioase,.. sa verifice cit material biologic s-a vindut in actele decontate prin PNA in anii trecuti..... si cit din acel material biologic mai exista efectiv pe teren.

t

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2013, 11:21:13 PM
  Romikele ai fpst "ochiul si timpanul "  !   :)

  Bio dragule tu nu cunosti datele problemei asa incat tu ai o impresie gresita despre fenomen. Uneori tacerea este de aur .

Dragosh, spune si mie ce ar mai trebuii sa cunosc .

Eu am vazut hirtia care  s-a dat ieri participantilor la sedinta si am vazut chestia cu... Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat.

..sper ca nu-mi dai si aici motivatiile care le-ai dat pe STUPARITUL....poate aseara erai "obosit"..:)..

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 30, 2013, 09:24:09 AM
  Apropo , nimeni nu este obligat sa acceseze PNA . Vrei mocangeala de la mama Europa trebuie sa te supui la un set de reguli . Cui nu-i convine sa taca si sa nu mai vina cu fel si fel de aberatii .

Dragoshe nimeni nu vrea "mocangeala".
"Mocangeala" este cind se iau banii care se cuvin altora... . Vezi cazul celor care au luat material biologic si li s-a dat nici macar TVA-ul inapoi deoarece au fost prea mult material bilogic vindut doar in hirtii..
"Mocangeala" este tarasenia cu  material biologic pentru care nu ai obligatia sa-l intretii si sa-l mentii viabil....

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 30, 2013, 10:42:36 AM
Intreb si eu ceva. Un apicultor care sa zicem are 150 de familii, cate roiuri poate sa vanda intr-un an? Este prevazut acest lucru?

Un apicultor care are 150 de familii nu poate sa vinda roiuri decit daca este autorizat..sa aiba cursul de specializare cod COR 612301--asa scrie pe certificatul meu......si multe drumuri la ANARZ judeteana....plus ce-o m-ai trebuii..

Daca indeplineste aceste conditii...poate sa vinda material biologic, cite facturi poate scrie...:) deorece cumparatorul nu are OBLIGATIA sa mentina viabil materialul biologic cumparat nici macar 1 an.

bucovineanu

Citat din: bio din Ianuarie 30, 2013, 11:36:38 AM

Un apicultor care are 150 de familii nu poate sa vinda roiuri decit daca este autorizat..sa aiba cursul de specializare cod COR 612301--asa scrie pe certificatul meu......si multe drumuri la ANARZ judeteana....plus ce-o m-ai trebuii..

Daca indeplineste aceste conditii...poate sa vinda material biologic, cite facturi poate scrie...:) deorece cumparatorul nu are OBLIGATIA sa mentina viabil materialul biologic cumparat nici macar 1 an.
Eu intuiam raspunsul dar vroiam raspunsul de la Mihai. Daca e asa, se cam intrevede unde se vor duce banii destinati apiculturii.

romikele

#127
Citat din: bio din Ianuarie 30, 2013, 11:18:30 AM
Citat din: romikele din Ianuarie 29, 2013, 10:41:05 PM
Citat din: bio din Ianuarie 29, 2013, 10:23:12 PM
..slabut.

Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."[/b]--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.[/b][/u]..

Eliminat din ce?
Nu se regaseste asa ceva in proiect.
Controalele in teren nu sunt interzise, asemenea afirmatii fara dovezi sunt mai mult decat daunatoare.



..hirtia aceea este ce s-a dat participantilor ieri la adunarea legata de PNA..

Daca spui ca nu este aia hirtia oficiala, de ce nu arati tu PROIECTUL..??...ala oficial..

Poate controale or sa vina direct de la UE, controale serioase,.. sa verifice cit material biologic s-a vindut in actele decontate prin PNA in anii trecuti..... si cit din acel material biologic mai exista efectiv pe teren.

t
Acea hartie e un proces verbal care face referire la alte propuneri venite, cu pastrarea materialului achizitionat pe 3 ani. Noi vorbim de documente oficiale in vigoare, si acestea mentionau durata de mentinere de 1 an, nu 3.
Dar cum albinele achizitionate nu traiesc pe timp de sezon decat 30...35 de zile, hai sa zicem 40, ce se mai gaseste in stup dupa 1 an din materialul achizitionat? Matca se schimba, albinele decedeaza... iar bio si filip viseaza si fabuleaza  :P

kiloz

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 07:08:11 AM
Se pare că există lacune în ceea ce privește înțelegerea limbii române.

Nimeni nu e obligat sa ia 100 de mătci sau 50 de familii ori roiuri pe faguri.
Măsura stipulează că APICULTORII CARE DEȚIN MINIM 25 DE FAMILII DE ALBINE POT ACHIZIȚIONA  PÂNĂ LA 50 DE FAMILII DE ALBINE, 50 DE ROIURI PE FAGURI, 100 DE MĂTCI.
Nu este obligat ,dar poate ,si ce face cu ei ? 
     -Nu era mai bine cu formularea, Pot achizitiona  pina in limita de 50% din nr de familii inregistrate in anul anterior accesarii ,dar nu mai mult de 50 fam, 50 roi, 100 de matci!-
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

POATE ca da, POATE ai dreptate  :wink2:

kiloz

Ramele se reconditioneaza ,fagurii se topesc si se transforma in fum si bani!
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

Totul se transforma... asta-i viata!  :D

pharaonu75

M-am lamurit. PNA-ul vechi a fost o varza, iar asta actual este varza cu carne! - parere personala!

Eu, apicultorul lu' Peste, intentionam sa cumpar anul asta 5000 de rame, 50 de gratii hanemann, 7 cutii cu faguri, o centrifuga radiala pe 28 rame, vreo 2-3 butoaie, 10 galeti din plastic, un Furetto, un flacon Tak-Tik, o trusa Jenter.
Asta inseamna o suma destul de mare pentru bugetul meu. O subventie m-ar fi ajutat enorm.
Nu vreau sa cumpar roiuri sau matci si nu vreau 141 sau 112!
Ce anume, din lista data de mine mai sus, pot deconta prin PNA 2014-2016?

Daca subventia venea pe familie de albine, asa cum este in alte ramuri ale agriculturii, imi puteam canaliza banii primiti pentru a-mi cumpara ceea ce dorem si ceea ce aveam nevoie, insa acum daca vreau subventie trebuie musai sa cumpar roiuri, matci si medicamentele din ce in ce mai diluate ale ICDA-ului.

Statul pompeaza bani si favorizeaza multiplicarea pentru ca are interesul sa creasca numarul de famili, crescand astfel si baza de impozitare, dar in 2016 va trebui sa se declare invins si neputincios in fata "ucigasilor de albine".
D-aia si nemtii si japonezii sunt cu economia acolo unde sunt, desi au fost distruse de razboi, iar noi am ajuns sa impozitam babutele care au 2 ha ca sa tinem 600 de parlamentari cu toata camarila.

ROMANIA, TE IUBESC!
... urmeaza sexul... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Ca sa te lamuresti trebuia sa fii la sedinta.
Asa varza e in alta parte...

bucovineanu

Sa asteptam forma finala a PNA-ului. Dar se intrevede clar cine va beneficia de banii derulati prin program.