PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

mph

Acum incerc sa aflu in ce stadiu este legea si daca se pot face amendamente la ea.
Deasemenea urmea za sa aflu daca sunt fixate intalniri pentru discuti la MADR
Am desprins cateva idei din ce s-a comentat mai devreme dar asta nu-i suficient. Important ar fi sa putem asterne totul intr-un document cursiv pe care eu sa-l pot promova in parlament si deasemenea sa caut sprijin politic pentru ca aceste modificari sa fie adoptate. Eu pot pune laolalta aceste idei insa am nevoie ca acestea sa fie concepute de cineva care se pricepe f bine la acest domeniu, de practicieni care stiu exact ce trebuie modificat, ce trebie adaugat si ce trebuie anulat din vechea lege.
Deasemeni pot mediatiza prin intermediul presei acest proiect.


romikele

Citat din: mph din Ianuarie 28, 2013, 10:46:55 PM
Acum incerc sa aflu in ce stadiu este legea si daca se pot face amendamente la ea.
Deasemenea urmea za sa aflu daca sunt fixate intalniri pentru discuti la MADR
...
Stadiu in faza de discutii, a doua intalnire maine la ora 9.00

mph

Maine am programat deja altceva asa ca nu am cum sa particip la intalnire.
Cine va participa si cum pot afla concluziile intalnirii?
Este cineva din Ploiesti care merge la intalnirea de la MADR?

romikele

Discutiile sunt interesante si benefice, chiar daca nu lipsesc contradictiile, se fac pasi reali.
Vom vedea ce va fi in final.....

mph

Sunt obisnuit cu discutiile din MADR pentru ca am mai avut tangente cu institutia.
Sa vedem pe seara cum au decurs lucrurile si ce s-a stabilit pentru viitor

bio

#110
PNA 2014-2016.
...slabut..

romikele

Sau creionat in linii mari actiunile pentru care se vor acorda subventii in urmatorul PNA, 2014-2016.
Normele de aplicare se vor stabili dupa ce proiectul va fi aprobat la Bruxelles.
Pe scurt, a ramas definitiva scoaterea de la plata a biostimulatorilor, s-a limitat materialul biologic care poate fi achizitionat, si anume: numarul de familii si a roiurilor pe faguri la 50 iar a matcilor la 100.
De asemeni a ramas stabilit ca achizitiile sa poata fi facute atat de apicultor, cat si de forma asociativa (de ex. la medicamente).
Cu toate masurile voi reveni dupa ce primim materialul din partea MADR.

Toate prevederile proiectului au fost votate in majoritate de reprezentantii formelor asociative, echipa MADR+ANARZ+APIA doar a luat la cunostinta si a consemnat doleantele apicultorilor transmise de reprezentantii lor.

bio

..slabut.

Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."[/b]--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.[/b][/u]..


romikele

Citat din: bio din Ianuarie 29, 2013, 10:23:12 PM
..slabut.

Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."[/b]--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.[/b][/u]..

Eliminat din ce?
Nu se regaseste asa ceva in proiect.
Controalele in teren nu sunt interzise, asemenea afirmatii fara dovezi sunt mai mult decat daunatoare.

D006

  Romikele ai fpst "ochiul si timpanul "  !   :)

  Bio dragule tu nu cunosti datele problemei asa incat tu ai o impresie gresita despre fenomen. Uneori tacerea este de aur .

mph

...."decontarea sumelor se face numai prin intermediul formei asociative".....??????????
...si pentru cei ce nu sunt in forma asociativa cum se poate face lucrul acesta?......

kiloz

#116
Apicultorul cinstit iar primeste una peste obraz.Plata polenizarii intre 50-100 familii NU Inpozit DAasta da ajutor.

-Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."[/b]--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.[/b][/u]..

Da de unde ,cumpar si vind,cumpar si vind ,trei ani la rind si num doare capul.
Sam-i spune mie cineva ce face apigultorul de 25 de familii cu 100 de matci?

Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

Se pare că există lacune în ceea ce privește înțelegerea limbii române.

Nimeni nu e obligat sa ia 100 de mătci sau 50 de familii ori roiuri pe faguri.
Măsura stipulează că APICULTORII CARE DEȚIN MINIM 25 DE FAMILII DE ALBINE POT ACHIZIȚIONA  PÂNĂ LA 50 DE FAMILII DE ALBINE, 50 DE ROIURI PE FAGURI, 100 DE MĂTCI.

PACO

cred ca mai corect era sa poti cumpara sau vinde pana la 50 familii prin PNA.

romikele

Pai asa si este... PÂNĂ LA 50 de familii și/sau PÂNĂ LA 50 de roiuri pe faguri șî/sau PÂNĂ LA 100 de mătci.
Fiecare membru al unei forme asociative deținător a MINIM 25 de familii de albine, poate solicita orice cantitate, familii sau roiuri sau matci, sau doar doua categorii, ori toate la un loc, până la cantitățile maxime precizate anterior.