PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: filip din Ianuarie 20, 2013, 03:13:01 PM
...Si mai e o solutie discutata zilele astea,o gasiti ca stire in REvista Ferma

Spune-ne si noua!
Eu nu am abonament la acea revista si as fi curios sa aflu!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

CitatSi este ACA de acord cu asa ceva?...

Nici nu ma intereseaza parerea lor.
Oricum s-a propus ca solicitarile sa nu se faca prin societati comerciale ci doar prin asociatii.

D006

Citat din: filip din Ianuarie 20, 2013, 03:13:01 PM
Apicultura e impartita in doua
Asa este ! tu si restul lumii !

Mai nene tu chiar nu intelegi ca deja ai depasit sindromul " capra vecinului " ?

Chiar nu se poate ca acest individ sa fie cazat intr-o insttutie de specialitate?

filip

Cei care primesc ajutor de stat sa plateasca un impozit forfetar.Vezi stirea cu Hossu.Nu pot pune link,nu sunt la calc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 03:17:23 PM
Nici nu ma intereseaza parerea lor.
Oricum s-a propus ca solicitarile sa nu se faca prin societati comerciale ci doar prin asociatii.

Atat timp cat apicultorul este liber sa aleaga si raspunde pentru ceea ce face, totul este OK!
Cand insa apare o conditionare, cat de mica, nu mai este in regula! Vorba reclamei, idioata si total eronata in Romania: sunt cetatean european si am drepturi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: filip din Ianuarie 20, 2013, 03:23:33 PM
Cei care primesc ajutor de stat sa plateasca un impozit forfetar.Vezi stirea cu Hossu.Nu pot pune link,nu sunt la calc.
Toti vom plati acest impozit ! indiferent ca esti certat cu realitatea sau nu !  de , guvernare mare , chetuieli pe masura . ASA ca Filipe pregateste banii de impozit , vei ramane si futut si cu banii luati !   =))

filip

Eu nu am nici o obligatie de viitor luata.Pensia vine,ca mai tin albine ori nu o sa vad
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 20, 2013, 03:13:01 PM
Apicultura e impartita in doua ,asta si datorita noii legi.Iar asta va crea conflicte.Noi care nu am primit nimic si voi care nu va mai saturati.Ori eu o sa -mi apar interesele,daca nu primesc nimic ,sa nu se dea nici la restul.Si mai e o solutie discutata zilele astea,o gasiti ca stire in REvista Ferma

Care voi? Tu esti dus cu pluta rau de tot.
Faci generalizari, in totala necunostinta de cauza, iar cu asta nu aduci decat deservicii tuturor celor care spera sa-si mai lungeasca zilele cu aceste ajutoare, cat sunt ele.

Daca nu iti trebuie nimic, nu vrei in asociatie, nu vrei sprijin, la ce dracu` iti mai consumi energia cu postarile astea? Sau te sponsorizeaza cei care ar avea de pierdut cu noile prevederi sa faci valuri?


D006

 Noul cod fiscal va rezolva si treaba cu facturile prin PNA !  tai factura platesti impozit , cumperi 100 de familii , platesti impozit !

romikele

De-acum poti sta linistit. Nu-ti mai pui intrebarea: Ne impoziteaza, nu ne...?
AI AFLAT!!! DORMI IN PACE!!!  :rotfl:

ionel07196555

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 20, 2013, 02:51:58 PM
Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 02:40:01 PM
...
Ai idee cam cati oameni sunt in minister care se ocupa de apicultura si cam cat timp le-ar lua sa umble hai-hui prin tara pe la toti apicultorii sa le ceara parerea?
...

Ai idee cati medici sunt intr-un spital? Si trateaza fiecare pacient, nu doar cativa "reprezentanti".
Ai idee cati invatatori sunt intr-o scoala? Si predau tuturor elevilor!
Ai idee cati preoti, politisti, pompieri, postasi sunt intr-o localitate? Si cati locuitori?
Raman la parerea mea. Si nu trebuie sa mearga pe la toti apicultorii.
Daca vrei sa faci o lege buna, tii cont de mai multi factori. Iar discutiile cu reprezentantii sunt doar un astfel de factor. Mai sunt si altii.
Daca nu, faci legea pe genunchi, dupa care peste ceva timp vii cu adaugiri, revizuiri, modificari! Adica romaneste!

Cand vrei sa previi roitul, iei la mana fiecare familie, nu doar 2-3, pe sarite, dupa care stai linistit ca ai facut treaba si totul e OK! Si esti doar un apicultor la zeci de stupi!

Dragos spunea despre crescatorii de vite ca aveau 3 vaci, insa in acte acumulasera 30! I-a controlat cineva? Cum li s-au dat subventiile? Pe vorbe? Crescatorul de vite trebiuie sa dea banii inapoi, insa cel care nu a verificat realitatea din teren, ce pateste? Suna a neglijenta in serviciu, daca nu chiar mai rau, a luare de mita sau fals!
Si asta pentru ca legile au portite si au fost facute in baza unor informari sumare.
O parere
  PNA se da sa am eu un hobi sau ca statu sa aiba un beneficiu [ societatea tara cetateni ]  ????????
Nu ar fi mai bine daca asociatia care  depune dosaru sa preia si produsu stupului si in functie de productivitate sa beneficiezi si de acest ajutor [sa plimbi harti e usor mierea este grea]
MUNCESTI PRIMESTI ....... nu 99 de CUTI SI 200 de albine [ vine inspectoru bazaie bazaie are albina corect ia bani ] ..... { cand intra bani mai facem o bauta si gata pe anu asta]

romikele

... sa plimbi hartii e usor...


Ca sa plimbi acele hartii, trebuie sa le faci... ai facut vreodata un dosar macar, sa vezi cat e de usor?
Ai facut vre-un drum la APIA sa stai la cozi, ca altii sa ia bani, apoi sa-ti rada in nas?

Fa-o mai intai, apoi mai vorbim!  :hi:

ionel07196555

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2013, 12:21:56 AM
... sa plimbi hartii e usor...


Ca sa plimbi acele hartii, trebuie sa le faci... ai facut vreodata un dosar macar, sa vezi cat e de usor?
Ai facut vre-un drum la APIA sa stai la cozi, ca altii sa ia bani, apoi sa-ti rada in nas?

Fa-o mai intai, apoi mai vorbim!  :hi:
prefer sa platesc  nu sa fiu prostit ;
asta da ajutor : cumpar tava descapacit de la magazinu apicola cu 360 ron cutit 72 ron si in targ cu bon tava 220 cutit 35  aceleasi . si cate ar mai fi de zis ;
DACA nu asi fi obligat sa cumpar din anumite locuri tratament si siroapeeee ar fi o sfarialaaaaaaa nu bine dar asa .
IN tara asta sunt putin oameni care ar face munca voluntara [apoi sa-ti rada in nas?]
SI la ANU sa vezi nene asociati ca doar e ciolan de ros .......
CE e rau la noi ? concurenta face sa scada preturile dar la noi se face gen cartel si cresc da cresc  pina se termina ciolanu
Exemplu : pina sa fie fonduri [ unu simplu ] cite centrifugi de inocs erau
acum si ala care are an acte 25 si pe teren 10 are acte de o centrifuga
Oare varachet cu 20 ron si siroape [Bidon 10 L = 14 Kg ] 4 ron Kg adus acasa e bine .
CRED ca MAAMM PACALITTTTT RAUUuuuuuu.
ANU trecu sa dat la P N A am auzit nu am primit 40% anapoi pai ce avantajla mine ???????????????

romikele

In afara de ACA ai mai auzit si de alta asociatie?
Asociatiile corecte nu au SRL-uri in coada, nu obliga membrii sa cumpere dintr-un anumit loc, ba chiar pe viitor fiecare va cumpara in nume propriu de unde doreste.
Nu ti-ai ales asociatia potrivita, asta e...  :hi:

kissi

Da, mai sunt (am mai dat nume). Cred ca cele mai multe asociatii au SRL-uri in spate. Iar alegerea unei asociatii la sute de km distanta cred ca totsi este o problema. De aici si atitudinea anti-asociere (fortata) a mai multor colegi de forum, in privinta noii legi a apiculturii (dupa impozitare poate n-o  sa mai fie o prioritate).