PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Eu de anul trecut pana acum nu am mai schimbat numarul de stupi. Toate hartiile sunt pe 71 de stupi. Drept pentru care nu am mai mers la primarie si DSV sa imi actualizez adeverinta si autorizatia.
Sunt sunat acum ca risc sa pierd banii de PNA ca nu am o adeverinta de la primarie din exercitiul financiar 16,10,2015-31,08,2016
Adeverinta este undeva in iulie sau august 2015.

Am citit legea precizata si textul are doar argumente indirecte (nu scrie acolo nicaieri ceva de adeverinta de la primarie).
De altfel de autorizatia DSV care e si mai veche (primavara lui 2015) nu a zis nimic. Aia e buna desi e din afara exercitiului financiar.  :qp:

Întrebarea mea este daca asa vad lucrurile peste tot?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

daniel.arad

Da, in fiecare an ni se cere actualizat pentru anul in curs.
1. Adeverinta de la primarie
2. Carnetul stupinei completat la zi si vizata rubrica doctorului veterinar din care sa rezulte probele facute pentru sanatatea albinelor.
3. Carnetul de sanatate vizat trimestrial... Sanatace.

romikele

Motanele, de unde vrei sa stie cei de la APIA cati stupi ai tu in 2016, daca nu aduci adeverinta actualizata?  :sad:

MOTANUL

Pot fi vazute lucrurile si asa - dar si cum le vad eu. Daca tot sunt obligat sa anunt in termen de 24 de ore ca mi-am modificat numarul de stupi - si eu nu am facut-o e clar ca pe acolo sunt cu numarul de stupi (71).
E ca si cum m-as duce sa anunt la politie in fiecare an ca mi-am pastrat numele. Ori eu daca 42 de ani nu mi-am modificat numele nu am fost sa anunt la politie nicio modificare.

Acum faptule consumat. Dupa război multi viteji se arata...
Eu am intrebat si aici si la asociatie si nu am primit raspuns când era f. usor sa solicit hârtia respectiva....
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Noi la asociatie solicitam la fiecare sfarsit de an adeverinta, chiar daca nu s-a modificat nr. de stupi. Asa nu mai apar probleme la PNA.

albinasebes

e bine de stiut ca la inceputul anului sa cerem adeverinta
pt 2017 vom mai vedea ce va fi
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

A mai trecut o sesiune de depunere a dosarelor la APIA, cu noi experiente, nu toate placute.
Tinand cont ca de la anul vor fi schimbari majore in fisierele pentru devize si centralizatoare, am reluat lucrul la perfectionarea softului pe care il folosesc la intocmirea documentatiei, fara de care totul ar fi extrem de complicat.
In esenta, softul se bazeaza pe o baza de date in care se introduc datele membrilor asociatiei (din care se selecteaza membrii solicitanti pe baza unor matrici predefinite, in functie de cererile de solicitare) si a facturilor de achizitie.
Toate formularele se exporta direct in Excel, fiind nevoie doar de o mica interventie la aspectul paginilor, care ia cateva secunde la fiecare document.
Asadar, odata terminata inregistrarea ultimei facturi, in maxim o ora documentatia poate fi gata de printat, riscul unor erori constand doar in eventualele erori strecurate la introducerea datelor in baza de date, lucru ce poate fi evitat cu maxima atentie.
Pentru editia viitoare cei interesati (tinand cont ca se pot depune dosare si individual), pot sa faca solicitari in acest topic, sau prin mesaj privat, pentru stabilirea conditiilor si a costurilor.
Am primit deja solicitari in acest sens, asa ca softul va avea in viitor o dezvoltare mai avansata, putand fi folosit de oricine, fara a avea cunostinte avansate de programare.

La cerere, putem intocmi intreaga documentatie si putem oferi si spatiu de gazduir a bazelor de date si programul de administrare a asociatiei sau exploatatiei individuale, pe baza de parola de acces, in maxima siguranta.

Kov iulian

Citat din: romikele din August 15, 2016, 02:09:36 PM
A mai trecut o sesiune de depunere a dosarelor la APIA, cu noi experiente, nu toate placute.
... am reluat lucrul la perfectionarea softului pe care il folosesc la intocmirea documentatiei, fara de care totul ar fi extrem de complicat.
In esenta, softul se bazeaza pe o baza de date in care se introduc datele membrilor asociatiei (din care se selecteaza membrii solicitanti pe baza unor matrici predefinite, in functie de cererile de solicitare) si a facturilor de achizitie.
Toate formularele se exporta direct in Excel, fiind nevoie doar de o mica interventie la aspectul paginilor, care ia cateva secunde la fiecare document.
...
Am primit deja solicitari in acest sens, asa ca softul va avea in viitor o dezvoltare mai avansata, putand fi folosit de oricine, fara a avea cunostinte avansate de programare.

La cerere, putem intocmi intreaga documentatie si putem oferi si spatiu de gazduir a bazelor de date si programul de administrare a asociatiei sau exploatatiei individuale, pe baza de parola de acces, in maxima siguranta.

Nu il faceti open source ?   :P :P :P :P

romikele

Nicidecum, e foarte mult de lucru, primele fisiere au deja 3 ani vechime.
Cine doreste sa scape de munca multa, va putea primi toate fisierele completate, pe care doar le va printa, stampila si semna.
In plus va primi si indrumari pentru intocmirea intregului dosar si asistenta pana cand APIA va da OK-ul.

Marea problema e ca in fiecare an apar modificari, asa ca varianta asta e de preferat, dar oricum beneficiarii primesc si copia softului si a bazei de date, cu instructiunile de utilizare, inclusiv toate actualizarile.

Mihai Sergiu

In ce perioada vom fi anuntati despre control?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

Odata ce datele au fost incarcate n sistem si se trag la sorti cei care sunt verificati, lista e comunicata la OJZ, care se va ocupa de instiintare si control.

Mihai Sergiu

Nu stiti o data aproximativ? sau este diferit in fiecare judet?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

De ex. la asociatia noastra controlul preliminar e in desfasurare.
Acesta se efectueaza de catre inspectori de la OJZ din judetele invecinate. Raportul acestora este trimis la APIA, care va efectua un supracontrol...

Instiintarile se primesc cu minim 48 de ore inainte de efectuarea controlului si difera de la un judet la altul, respectiv de la o asociatie la alta, functie de volumul de date care trebuiesc prelucrate.

dodo79


Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!