Model de stup

Creat de valy gudas, Octombrie 31, 2008, 01:40:18 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

Bine ati venit si multumiri pentru incurajari.
                  valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

danieldarie

Pentru cei interesati de lazi din poliuretan va rog uitati-va pe http://www.stupi.ro/
cu respect,
daniel

eugen.ivan

Vad ca sunteti in lichidare de stoc. Vali zice de asemenea ca a intampinat tot felul de probleme si ca nu mai e sigur ca polistirenul este o solutie buna. Dumneavoastra stiti ceva ce noi nu stim inca? Iar daca pe dumneavoastra va inteleg ca nu ne veti dezvalui motivele (din interese comerciale), totusi tu, Vali, daca e ceva in neregula, poate ar trebui sa ne spui si noua! multumesc!

gudas valentin

Citat din: eugen.ivanVad ca sunteti in lichidare de stoc. Vali zice de asemenea ca a intampinat tot felul de probleme si ca nu mai e sigur ca polistirenul este o solutie buna. Dumneavoastra stiti ceva ce noi nu stim inca? Iar daca pe dumneavoastra va inteleg ca nu ne veti dezvalui motivele (din interese comerciale), totusi tu, Vali, daca e ceva in neregula, poate ar trebui sa ne spui si noua! multumesc!
Caut soluti, unele din probleme sau rezolvat, dar mai am putin,pana departe.
Am mai multe tipuri de lazi din polistiren,in probe iar modelul cel mai rezistent o sa-l multiplic,la un tip de lada problemele sunt minore,dar totusi tre inbunatatit.
In poza se vad lazile populate inca in probe.Culorile sunt diferite (Roz,Verde,Albastru) dar densitatea e aceeasi.
Poliuretanul e mai dens.
                     valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

danieldarie

Am luat legătura cu cei de la Faroger unde se produc stupii din poliuretan. Preţurile sunt mari la stupi.
Adresa lor este:
 SC FAROGER  SRL                  
 547185 CRISTEŞTI, Jud. Mureş
 Str. Paşunii 362C                                                                
 Tel+Fax:   265-326592, 265-326894,326105                              
 Tel.Mobil: 0726-262300; 0726-262301; 0740-487688
 E-mail: [email protected];
 www.stupi.ro www.faroger.ro

Pretul de la data de 18.01.10 este de 388 pentru un stup multietajat, 10 rame, cu trei corpuri. Cu hrănitor, podişor plin şi podişor cu plasă.
Pentru un stup vertical, 10 rame, cu magazie, preţul ar fi 329 cu o singură magazie, cu hrănitor, podişor plin şi podişor cu plasă.

Am încercat să aflu preţul pentru o placă de 1200/800/20 cu densitate mare. Mi s-a spus că greutatea unei astfel de plăci este de 5Kg ca să aibă rezistenţa necesară şi preţul ar fi cam 171.
Mă întorc aşadar cu drag la polistirenul extrudat placat cu osb 3.
Vă urez succes, daniel

D006

Domnilor sa traiti!
Sunt un tanar de 19 ani. Am 15 stupi momentan. Am plecat de la 2 roiuri acum un an jumatate.
Parerea mea e ca stupi din polistiren extrudat sunt foarte buni, usor la transport, usor de intretinut si foarte ieftini. :smile:

bucovineanu

Bun venit pe forum!  Familii de albine sanatoase si cat mai multe. Cele spuse mai sus cu referire la stupii din polistiren sunt adevarate. Durata de explotare a unor asemenea stupi este mai mica decat a celor din lemn. Asteptam cat mai multe postari si poate ceva poze cu albinele.

D006

Vreau sa-l felicit pe domnul Valy pentru ideie. Dar la experienta mea (de incepator) m-am apucat de convectionat cativa stupi asta toamana. Vreau sa spun ca sunt foarte incantat de cum au iernat pana acum. Au fost cateva zile cu +7 grade acum 1 saptamana si m-am uitat la acesti stupi din polistiren, vreau sa spun ca fata de cei de lemni in acesti stupi albinele erau vioaie iar in stupi de lemn erau amortite si am stupi de lemn de 5cm grosime iar acesti stupi de 4cm grosime din polistiren sunt foarte buni si confera un mediu foarte bun iar albinile nu au ros stupul. :wink:

D006

Multumesc domnilor! :smile:
Eu m-am gandit cum am putea sa intarim stupi din polistiren extrudat prin interior pt o mai lunga durata.
Eu m-am gandit sa procedez astfel: iau o placa de policarbonat - grosime: 4,5 mm
- structura: 2 pereti
- dimensiuni: 2100x6000 mm
pretul unei astefel de placi variaza de la 350 la 430 lei
Este de 200 de ori  mai tare decat sticla. Se decupeaza usor si se aplica pe stup dupa forma acestuia si se lipeste cu spuma poliuretanica.
O mai buna rezistenta nici stupi de lemn nu au :wink: In plus are si izolatie termica: 3,6 W/mp.
Am sa postez si cateva poze cu stupi pe care i-am inceput sa-i fac.

D006

Asta e modelul de stup confectionat in atelierul meu. :smile:

D006

Stupul pe care il confectionez i se pot atasa mai multe nivele.
Corpurile sunt simetrice.

D006

Stup cu doua corpuri detasabile . :)

D006

Stup cu trei corpuri detasabile :smile:

D006

Vedere din interior. :smile:

sfantul spiridon

frumos...sa-i vedem la lucru
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro