Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Am stupii toti cu fundul AV, pleaca un pic mai greu primavara dar recupereaza, de aici si intrebarile la care incerc sa gasesc raspunsuri: cum sa atac cat mai bine salcamul, multumesc tuturor pentru sfaturi, am ramas dator cu un telefon pe care il voi da la inceputul saptamanii.  :hi:  :hi:  :hi:

mosunick

Citat din: G. Iulian din Martie 11, 2016, 10:11:18 PM
Prea apoasa. Trebuie date mai multe straturi decat la alte tipuri. Cel putin la galben si vorbesc la aplicarea pe lemn.
Toate vopselurile pe baza de apa au problema asta pe culoarea galben.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

G. Iulian

 :hi:  :hi:  :hi:
O alta carte in engleza:

G. Iulian


G. Iulian

Acum 10 zile au venit berzele, acum 2 zile au venit randunelele. La stupi treaba multa, a inflorit rapita mai devreme cu doua saptamani si treburile sau aglomerat.

dorindafi

Citat din: G. Iulian din Aprilie 10, 2016, 12:29:58 PM
Acum 10 zile au venit berzele, acum 2 zile au venit randunelele. La stupi treaba multa, a inflorit rapita mai devreme cu doua saptamani si treburile sau aglomerat.
propun sa fugim din tara  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Nu fugim din tara, daca aveam de gand fugeam de mult. Nu sunt prins in offside, am ramele pregatite deja, atat 1/2 - 300 buc cat si 1/1 150 buc insarmate si pusa ceara pe ele. Familiile sunt bune - dupa timpul pe care l-am alocat lor - era loc de mai bine, dar sunt multumit. Sunt pe ultima suta de metri cu schimbatul lazilor cu altele pregatite pentru pastoralul la salcam. La mine se pare ca va inflori salcamul in perioada Pastelui - ori cu cateva zile inainte ori dupa.

G. Iulian

Asa arata salcamul unde duc stupii:

G. Iulian

Azi am inceput sa pregatesc stupii pentru salcam, familiile mele au cate doua rame de miere de rapita cu toate ca lanul cel mai apropiat este la 2.5 km de vatra. Am descoperit doua familii care au schimbat matca dar nu cred ca este imperecheata - la amandoua am gasit cate o botca roasa si in plus rama cu FA pe care am bagat-o saptamana trecuta a inceput sa o cresca cca jumatate. Maine continuam pregatirea pentru salcam si sper sa termin. Miercuri este plecarea.  :hi:  :hi:  :hi:

Gamma

Citat din: G. Iulian din Aprilie 20, 2016, 09:39:33 PM
Asa arata salcamul unde duc stupii:
Adica arata foarte rar...sau foarte tanar.  :lol:

G. Iulian

Am pus o poza sa arat cat este mugurele floral, am ales un salcam tanar sa ii pot face poza, telefonul nu bate pana la coroana salcamilor mai batrani. Florile sunt mai rare ca anul trecut.  :hi:  :hi:  :hi:

dorindafi

ca perioada de inflorire se aseamana locul unde te duci tu cu al meu
ca floare, la mine e mai multa ca anul trecut
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Poate nu apreciez cum trebuie din cauza tecilor de seminte care sunt sigur mai multe ca anul trecut. Anul asta nu a mai cazut bruma ca anul trecut inainte de inflorire si a afectat o parte din floare. Am sa fac o apreciere la sfarsitul saptamanii viitoare cand va fi inflorit salcamul. Anul asta sigur de Paste avem salcamul inflorit.

dorindafi

iulica , in 2014 salcimul la mine era plin de teci si n-am tras gram de miere
sa nu ai parte de asa ceva
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Nici vremea nu se anunta prea grozava, variatii de la o zi la alta, ploi. Vedem ce o fi. Ii duc acolo pentru ca am cules de intretinere dupa salcam, sunt dealurile pline de salcioara si gladita si e ceva tei in sat. Cum eu nu pot duce stupii decat la salcam, deocamdata, pentru mine conteaza mult acest cules de intretinere si dupa aia ii aduc acasa pentru floarea soarelui si iernare.