Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Deplasarea o fac doar cu un cat de 1/2 la fiecare stup.

G. Iulian


G. Iulian



G. Iulian

In filmul de mai sus se vede cum lucreaza apicultorul cu familii ajutatoare. Un stup 10 rame unul 6 si tot asa.

G. Iulian

Crăciun fericit tuturor apicultorilor alături de cei dragi!  :mosul:  : sampanie:  :mosul:  :hi:  :hi:  :hi:

mape 48-petru manea

CRACIUN FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI !  :bzz: : sampanie: :birthday:

G. Iulian

#697
Ultimile flori de anul acesta, poze de azi din curte:

dan sebastian

Zăpadă nu a ajuns și la tine?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Inca nu, maine seara s-ar putea sa ninga, dar avem ger de cateva zile de -12 grade.   : noproblem:

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 03, 2016, 08:24:56 PM
Zăpadă nu a ajuns și la tine?

Dane tu nu vezi ca anul asta iarna a venit din sud-vest. :)
Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

A nins putin si in Galati:

mape 48-petru manea

Frumoasa stupina  :bravo:

Vad ca ai si MER ---Cum au iesit la zborul de curatire familiile cu catul sub cuib ?iernezi pe 10 rame in cat si cuib ?

G. Iulian

Avand in vedere ca toti ierneaza cu catul sub cuib nu am termen de comparatie, dar in general ies la zborul de curatenie normal, partea proasta este ca la mine nu au fost temperaturi foarte ridicate putin peste 12 grade câte o oră două înainte de Crăciun.
   Este si bine pentru ca nu am puiet in ei pana la ora asta.
   În cat am cîte rame am în cuib am 8 familii ce iernează pe 8 rame, 9 familii pe 7rame, am 13 care ierneaza pe 4 rame si restul pe 5 si 6 rame. Le-am strâns bine,  cu toate astea sunt câteva la care mai trebuia sa le scot o rama, dar în general am apreciat bine.
Cei doi MER sunt de anul acesta, i-am pregatit usor de iernare: am umplut corpul de sus cu rame pline de miere iar sub primul corp care avea rame cu miere marginase am bagat un corp cu rame goale - pe astia nu i-am restrâns.

G. Iulian

Am si 4 ME si 5 Layens dar baza este dadantul cu unul sau doua caturi de 1/2, pe care ii deplasez la salcâm.