Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Cele 6 sortimente de miere extrase anul acesta. Etichetele sunt prototip, pentru anul ce vine le personalizam. Borcanul fara eticheta este de miere de salcioara.

MirceaCalin

Citat din: G. Iulian din Septembrie 22, 2015, 07:19:35 PM
Cele 6 sortimente de miere extrase anul acesta...

Şi "Mierea de albine" ? (al treilea din dreapta)

G. Iulian

Stiu trebuie sa scriu mai mare - este miere de salcam.

Eugen B

Cred ca toate sunt de albine.  :bravo:

G. Iulian

O albina salbatica-zic eu. Toate albinele culeg polen.  :bzz:  :bzz:  :bzz: . La aceasta trebuie zoom . :D

filip

Iulian,
in poza e un "trantor de camp",sunt blanzi .Ne jucam cu ei cand eram copil,sunt lenti si reuseam fara miscari bruste sa ducem mana cu ei pana la gura si sa-i prindem.Apoi ii eliberam...
In zilele de vara adorau sarea rezultata din transpiratie.Mai e o specie de "trantori de camp"aproape ca trantorii de albina dar acestia nu sunt asa blanzi. :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: G. Iulian din Septembrie 23, 2015, 08:50:53 PM
O albina salbatica-zic eu. Toate albinele culeg polen.  :bzz:  :bzz:  :bzz: . La aceasta trebuie zoom . :D

  Nu este albina. Cred ca este o femela din specia Episyrphus balteatus din familia Syrphidae. E o insecta folositoare. In stadiu de larva se hraneste cu afide (paduchi de plante) si consuma pana la 100 de astfel de daunatori/zi. In stadiu matur se hraneste cu nectar si polen. E atrasa de florile galbene, dar este un foarte bun polenizator pentru capsuni.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Multumesc amandorora pentru raspunsuri, trebuie sa recunosc e un domeniu la care nu ma pricep- ma refer la catalogarea insectelor.  :hi:

G. Iulian

Fitile pentru tratsmentul cu taktic.

dodo79

Citat din: G. Iulian din Octombrie 01, 2015, 09:19:02 PM
Fitile pentru tratsmentul cu taktic.
Iti recomand mavrik 2f
Chiar si la pomi e bun insecticidul.

G. Iulian

Taktic-ul deja il am de la un prieten, a desfacut flaconul prospat cumparat in fata mea.  :hi:  :hi:  :hi:

bucovineanu

Citat din: G. Iulian din Octombrie 01, 2015, 09:19:02 PM
Fitile pentru tratsmentul cu taktic.
Nu sunt prea groase fasiile?

G. Iulian

Sunt intre 1,5-2 mm grosime. Oricum mai fac un tratament si cu varachet si in functie de rezultat vad daca mai fac sau nu tratamente. La sfarsitul lui august am facut trei tratamente si nu au cazut foarte multi - vedem dupa ce bag scandurelele maine cat mai cad, pentru ca mai este puiet putin in stupi la ora asta.

bucovineanu

Probabil in poza imaginea e deformata si de aceea am intrebat.

G. Iulian

Este o poza de aproape si eu m-am uitat mai atent  si am inteles de ce m-ati intrebat.  :hi:  :hi:  :hi: