Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

O prima achizitie pentru extrasezon:

SPYKAL

 =D> =D>  =D> =D> :D :D Ți-ai luat biblie ?  Asa scrie pe ea , nu ? =)) =)) =)) =))

G. Iulian

Fiecare se inspira din ce vrea  :hi:

G. Iulian

Lucrari de septembrie in stupina mea: introducerea caturilor sub cuib pentru iernare. Dar inca nu sunt toti gata.

dodo79

Citat din: SPYKAL din Septembrie 03, 2015, 07:54:33 AM
=D> =D>  =D> =D> :D :D Ți-ai luat biblie ?  Asa scrie pe ea , nu ? =)) =)) =)) =))
Tot e mai bine decat sa fie Coran :)

G. Iulian

Biblia apicultorilor, dar sincer avem carti de apicultura mult mai valoroase.

SPYKAL

Citat din: G. Iulian din Septembrie 06, 2015, 02:04:26 PM
Lucrari de septembrie in stupina mea: introducerea caturilor sub cuib pentru iernare. Dar inca nu sunt toti gata.
=D> =D> =D> :bravo: vecine !

G. Iulian

Azi am continuat introducerea caturilor sub cuib, au mai ramas trei stupi si operatiunea e gata. Mai am de completat hrana la 6 roiuri - am sa o fac cu rame de1/2 de miere.

G. Iulian

Regina mea din 2012 nu se da batuta, am gasit botcile eclozate si unele roase dar tot vechea matca, e a treia oara, tura asta o sa o schimb eu cu o matca imperecheata. Am tras din ea 7 urmase si sunt multumit, dar nu as vrea sa pierd familia in iarna din cauza ca este batrana. Mai am 2 matci din 2013 si cu ea si le schimb cu cele din poza de mai jos:

G. Iulian

:

G. Iulian

Astazi am descoperit la 2,5 km in linie dreapta fata de stupi un lan de rapita. Daca mai ploua nu cred ca il va intoarce. Nu este mare dar e bun pentru dezvoltarea din primavara, trebuie sa mai caut si in alta directie sa vad poate a mai semanat si alta asociatie rapita.

Arcadie

Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

G. Iulian


jean_dobrita

Citat din: G. Iulian din Septembrie 19, 2015, 10:17:55 PM
Azi am continuat introducerea caturilor sub cuib, au mai ramas trei stupi si operatiunea e gata. Mai am de completat hrana la 6 roiuri - am sa o fac cu rame de1/2 de miere.
Cum ierneaza cu caturile sub cuib?Iasa la zbor de curatire la fel ca fara cat?Care ar fi avantajele?As vrea sa incerc si eu la cativa...am cat de 1/2 dadant 10 rame

G. Iulian

Ierneaza foarte bine, din 2012 de cand m-am apucat de apicultura nu am avut nici o mortalitate. Avantaje: elimini problema depozitarii ramelor si caturilor de 1/2, nu ai probleme cu gaselnita , vântul nu bate direct in ghemul de iernare acesta aflandu-se mai sus. Nu sunt probleme cu zborul de curatire - cald sa fie si ies ele. Si eu marea majoritate ii am tot Dadant de 10 rame cu cat de 1/2 (eu am stupii cu fundul cu plasa AV)

Dezavantaje: o munca in plus toamna si primavara dar eu spun ca merita.  :hi:  :hi:  :hi: