Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

se pare ca OLTENII sunt in TOP...  :rotfl: hmmm..oare asa sa fie?  :nebun: =))
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

mape 48-petru manea

Si banatenii pe ultimul loc ---vai de capul nostru--- ))/ si se mai zice ca Banatul ii fruncea  :mad: =))

bmdna

Cred ca ceva e in neregula cu statistica asta. Aduni vinul cu berea si cu tuica? E ca si cum ai aduna roiuri lesinate cu familii adevarate si sa te lauzi ce stupina frumoasa ai. Mi-e teama ca recordul in alcool absolut e in Moldova...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

G. Iulian

Un lan ce v-a inflori mai tarziu:

mape 48-petru manea


G. Iulian

La mine in jurul localitatii unde am stupii s-a intors rapita și sunt multe lanuri de floarea soarelui. Regiunea se pretează la așa ceva. Nu sunt lanuri mari ci intre 10 si 30 ha. Dacă primul lan mai ține cca o saptamână, sunt 2 lanuri care acum au câteva flori și lanul din imagine care nu a inflorit.

G. Iulian

De mâine se anunță încălzirea vremii, dar prinde bine și ploaia asta pentru caldurile ce se anuntă.

G. Iulian

Azi am extras mierea de floarea soarelui la cativa stupi dar m-am oprit la 10 deja era foarte cald. Eu sunt multumit. Acasa am demarat prepararea protofilului- reteta prezentata de Dragos.

G. Iulian

Culesul la floare este terminat, mai avem 6 zile si terminam si anul acesta apicol.

G. Iulian

Un mic ajutor impotriva caldurii, 37 grade la umbra acum.

SPYKAL

Da ai vecine stupi nu gluma. sa-i stapanesti sanatos !

G. Iulian

De ieri m-am apucat sa extrag mierea si sa aranjez cuiburile la ultimii stupi - mai bine de jumatate din cei de productie. Activitatea doar de la 16 la 20 seara. Este si puiet si pastura in stupi. Ieri am extras doar de la cei 6 Layens si 2 Dadant productia multumitoare pentru stationar.

G. Iulian

La Layens am etaje de 1/2 de 8 rame.

G. Iulian

Ultimele rame extrase sunt cele mai frumoase:

mape 48-petru manea