Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Topitorul meu solar după revizie :)

SPYKAL

Citat din: G. Iulian din Iunie 18, 2015, 08:09:48 PM
Topitorul meu solar după revizie :)
Vecine, câte rame  incap in el ?

G. Iulian

Ca sa aiba eficienta maxima 2 ca in poza, dar am incercat si cu inca două puse peste primele dar merge mai greu. Intr-o zi calduroasă am topit si 8 rame cât am lucrat la stupi.

G. Iulian

Am adus stupii pe vatra, avem si primul semn bun:
Si o poza cu stupii in ultima zi in pastoral.

G. Iulian

Citat din: G. Iulian din Iunie 18, 2015, 08:09:48 PM
Topitorul meu solar după revizie :)
Azi am topit 8 rame cât am stat în stupină, mâine scot ceara - de obicei cca 2 kg - atât are capacitatea jgheabul topitorului.

SPYKAL

Mulţumesc frumos de răspuns !!!  :hi: Stimă şi respect !!!

G. Iulian

Aşa arată floarea soarelui azi, încet încet ne punem pe treabă:

G. Iulian

Cu aşa ceva fac eu fumul:
În prima poză cubuleţele respective sunt pentru aprins grătarul, în a doua şi a treia este rumeguşul presat pentru şeminee iar în ultima poză rezultatul.
Şi cuburile cât şi rumeguşul luate din Practiker. Nu rămân prea multe reziduri în afumător.

Pustu


G. Iulian

Nu. Cuburile nu au miros iar rumegusul nici atât (alţii folosesc brichete din paie). Eu le folosesc din primăvară şi sunt mulţumit, nu au probleme albinele.

Cipi

Toxic nu are de ce sa fie, nu cred ca baga astia adeziv in brichete. In schimb cred ca scoate un fum iute...

G. Iulian

Eu ştiu că durează şi toată ziua dacă pui rumeguş mai mult, acei cilindri se rup felii. Cristi Vidican are un fim pe youtube numai ca el foloseste cilindri din paie. Fumul nu este iute.

crisian-nicolae

depinde de esenta lemnului,eu folosesc paie de griu.

pistol28

Citat din: Cipi din Iunie 23, 2015, 10:45:35 PM
Toxic nu are de ce sa fie, nu cred ca baga astia adeziv in brichete. In schimb cred ca scoate un fum iute...

Legea interzice folosirea adezivilor la brichete/peleţi, se presează foarte tare la o  umiditate de 18% .
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

SPYKAL

Are dreptate vecinul. Nu are cum să fie toxic !!!  :hi: Stimă şi respect !!!