Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

 :yes: =D> :bravo: Asteptam si imagini mai detaliate in interior :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: bismark din Aprilie 17, 2015, 06:43:12 PM
    Era si mai bun daca era stil scaun,sa poti si sta pe el cind nu te mai tin picioarele .Cu respect
Cand nu te mai tin picioarele, tragi pe dreapta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Azi am fost la lanul de rapiţă situat la o distanţă de 2 km de stupină.

G. Iulian

 :)

G. Iulian

Poze cu doi cireşi. Cel de-al doilea are peste 15 m înălţime!(este cât blocul de înalt  :) )

G. Iulian

Pentru Ionuţ o poză cu interiorul lăzilor de mai sus - deocandată doar depozit pentru ramele pentru noul sezon:

G. Iulian

Mai jos sursa mea de inspiraţie:

Ionut Ursachi

Multumesc prietene !:) :thanks:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

G. Iulian

Azi treabă în stupină.
Matca de anul acesta recuperează,
      alte surprize insă: la o familie am sucit gâtul la o matcă -familia sta pe loc- am bagat o matcă de la un nucleu- ultimul,
       la o alta familie foarte bine populata dat fara puiet, am bagat o rama cu puiet in toate stadiile sa vedem ce regina isi fac- nu mai stau sa il bibilesc.
    In rest scot caturile de sub cuib si le pun deasupra deocamdata peste folie.
     Rapita inca nu a inflorit prea mult, albinele sunt inca calme. :D

G. Iulian

Ce face o olteancă :

G. Iulian

Daca vremea este urâtă mai lucrăm niște roinițe:

romikele

Am înțeles... rosu, galben și albastru !... dar ce caută verdele pe-acolo?  =))

G. Iulian

Citat din: romikele din Aprilie 30, 2015, 11:24:38 AM
Am înțeles... rosu, galben și albastru !... dar ce caută verdele pe-acolo?  =))
Să fie pentru toată lumea  :rotfl:

G. Iulian

Rapiţa din zona mea mai ţine câteva zile, numai bine înfloreşte salcâmul. În dreapta sus se vede satul.

G. Iulian

Salcâmul unde vreau eu să duc stupii este afectat de brumă dar nu total în zonele de margină mai ales, dar unde a fost la adăpost este puţin afectat sau chiar deloc - pe vineri înfloreşte iar sâmbătă duc stupii dimineaţă şi Doamne ajută de vreme bună că am cu ce să "atac" salcâmul.