Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Cu ce aţi vopsit stupii ? Culorile arată foarte bine !

G. Iulian

Cu vopsea pe bază de apă de la Kober. La Dedeman sunt gata făcute culorile. Pentru alte nuanţe decât cele disponibile în culoarea alb am pus colorant MIXT-diverse nuanţe- pentru var lavabil care este tot pe bază de apă. Preţ cutie vopsea în jur de 24 lei.

G. Iulian

Am promis o poză când este gata și opera mea :)

MirceaCalin

Am întrebat pentru că eu am folosit vopsea pe bază de apă de la Kober dar n-am văzut paleta pastelată din pozele de mai sus.
Şmecheria cu MIXT-ul  e de reţinut !!!
:wink:

SPYKAL

Citat din: G. Iulian link=topic=5738.msg212e728#msg212728 date=1429214752
Am promis o poză când este gata și opera mea :)
Bună treabă ai făcut, vecine!  :hi: Stimă şi respect !!!

Ionut Ursachi

Meserie domnule !  :) Foarte practic si util ! :paște:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

SPYKAL


bismark

    Era si mai bun daca era stil scaun,sa poti si sta pe el cind nu te mai tin picioarele .Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Nea Gică eu am copiat lada asta dupa un stupar, cu niste scândură pe care am avut-o taiată greşit. Deocamdată nu am încercat să lucrez de pe scaun cu toate că la atâţia stupi stând aplecat la urmă mă îndrept mai greu. În două săptămâni îţi fac o vizită, vin în recunoaştere pentru salcâm la vecinii matale. Un compot la rece şi stăm de vorbă  :D  :hi:  :hi:

G. Iulian

Citat din: Ioan Ursachi din Aprilie 17, 2015, 02:47:17 PM
Meserie domnule !  :) Foarte practic si util ! :paște:
Uitate la Pomîrlă Victor pe facebook şi ai să vezi lucruri interesante inclusiv stupi din stuf

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1473279852892087&set=a.1386791218207618.1073741828.100006302582234&type=1&theater

G. Iulian


[/quote]Stupii arată foarte bine vecine, felicitări ! Stimă şi respect !!!  :hi:
[/quote]

Roiurile care au trecut iarna 2 în ladă sunt foarte bine în schimb le paşte o surpriză: vor trece pe ME  :D
Familiile le-am ţinut strânse şi cu şubărul băgat, acum se vede rezultatul au puiet pe aproape toate ramele. Până miercuri se anunţă mai rece, dar de joi trec la extinderea cuiburilor şi care are nevoie dau rame la crescut, le-am rezervat câte două rame la fiecare. În week-endul următor pleacă şi familiile pe care le-am promis contra cost la nişte cunoştinţe şi ne mai aerisim în stupină.  :D

G. Iulian

Si că tot trebuie și patalama la mână mergem și la cursuri:

bismark

   Poate, un must de 2 ani cu sifon sau apa minerala e  mai indicat.Dar daca preferi compotul cu miere de albine e bun pentru inceput,de o tuica tare. :rotfl:Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Dacă nu ar trebui să vin cu mașina era bun și un vin  :rotfl:

G. Iulian

Un alt proiect este aproape gata, mai trebuie date găurile pentru fiecare nucleu în parte şi de pus tabla pe capac. Fiecare ladă are 11 nuclee - 10 de 2 rame şi 1 de 3 rame, 5 au ieşire pe o parte şi 6 pe o parte - tot din lipsă de spaţiu în stupină am ales această versiune. Se pot ierna 4,5 roiuri de 4-5 rame în acest model.