Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Vecine, cât a ajuns la târgul de la Galaţi o grilă hanneman ?

G. Iulian

Gratie Haneman Nicot, de la Apiluk am luat-o cu 8 lei. În magazinele online o gaseşti cu 8,5 lei la OVISAN şi 9 lei Apiluk (preţuri de magazin).

SPYKAL

#452
Citat din: SPYKAL din Aprilie 02, 2015, 02:50:10 PM
Vecine, cât a ajuns la târgul de la Galaţi o grilă hanneman ?
Mulţumesc de răspuns! Şi mie mi-ar trebui dar momentan ! Le i-au de net mai scumpe, asta e !

G. Iulian

#453
Azi a plouat, deci treabă prin casă: pus sârmă şi ceară la rame. Am meşterit o trusă ca în imaginea de mai jos dar mai am de făcut suportul pentru afumător. Când este gata şi a mea pun o poză şi cu ea.

Poza este a domnului Pomîrlă Victor pentru cine îl cunoaşte.

bmdna

Cred ca e utila o trusa din asta. Eu inca nu am. Momentan folosesc un fel de lada pentru rame, dar o sa-mi fac una, poate la anul. Eu nici nu am multe familii...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

SPYKAL

 
Citat din: G. Iulian din Aprilie 06, 2015, 08:57:49 PM
Azi a plouat, deci treabă prin casă: pus sârmă şi ceară la rame. Am meşterit o trusă ca în imaginea de mai jos dar mai am de făcut suportul pentru afumător. Când este gata şi a mea pun o poză şi cu ea.ecine

Poza este a domnului Pomîrlă Victor pentru cine îl cunoaşte.
=D> =D> =D> :bravo: vecine. Frumoasa trusa ! Stima si respect !!!

G. Iulian

Eram până azi resemnat, la mine în raza stupinei nu am găsit rapiţă. Azi m-am dus să văd un lan care speram eu să fie de rapiţă nu de grâu, spre bucuria mea am găsit rapiţă chiar două lanuri la cca 1,5 km distanţă de stupi, deci în maxim 15-20 de zile ne punem pe treabă.  :nudie:  Ridicăm şi familiile mai slabe şi scoatem şi ceva miere de rapiţă şi poate ne ajută vremea să facem ceva la salcâm.

G. Iulian


G. Iulian

Am prima matcã din 2015. Albinele știu ce fac, anul trecut aveam probleme la imperecherea mãtcilor și asta nu știu cum a reușit în condițiile dificile meteo din ultima perioadã. Am găsit o rama plinã cu ouă și larve de 1 2 zile și am văzut și matca împerecheată.  :hi:

G. Iulian

Vă urez tuturor Paște fericit!

Ionut Ursachi

Va multumim !  Asemenea si dumneavoastra !:)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

SPYKAL

Citat din: G. Iulian din Aprilie 11, 2015, 03:42:16 PM
Am prima matcã din 2015. Albinele știu ce fac, anul trecut aveam probleme la imperecherea mãtcilor și asta nu știu cum a reușit în condițiile dificile meteo din ultima perioadã. Am găsit o rama plinã cu ouă și larve de 1 2 zile și am văzut și matca împerecheată.  :hi:
Tare curios, vecine.La vremea asta? Stimă şi respect !!!  :hi:

G. Iulian

Stupul ăsta anul trecut a roit, în toamnă nu ia plăcut matca și a schimbat-o, am marcat matca. Pe 20 martie la control am găsit douã botci cãpãcite, pe prima am distrus-o dar la a doua am zis să las albinele să facă ele ce vor, trântori am mai vãzut dar în alte familii. La control inainte de Paște am găsit ce am spus mai sus. Este o matcă tânără pentru ca nu e la fel ca cea din toamna, aceea era mai mare si marcata si am vazut-o in martie inca marcata. E doar meritul lor eu nu am nici un merit, doar mă bucur de experientă.

G. Iulian

Azi în stupina mea:
Am reînceput organizarea pentru rapiţă şi mai stau corpuri peste alţi stupi doar ca magazie pentru rame peste folie.

G. Iulian

Doi vişini, unul altoit - timpuriu şi unul normal.
Se vede diferenţa la gradul de înflorire, dar şi la fructe este diferenţă, cel altoit face fructele mult mai mari şi mai dulci.