Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Semne de primavară în oraş...

cipik

Zilnic trec pe lângă pădurea Băneasa si este de un cenusiu sinistru, nici nu zici ca am intrat in primavara, este de ajuns o saptamana cu zile călduroase ca totul inverzeste.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

Azi am făcut revizia sumară de primăvară. Totul este bine până acum: toţi au trecut iarna, am rearanjat rezervele, am restranâns cuiburile cu câte o ramă şi am făcut prima stimulare cu sirop. Puiet am ca şi anul trecut la aceeaşi vreme diferenţa este că nu mai am rapiţă în zonă  :sad: .

Probleme am doar la două familii:
                Una are puiet dar este slăbuţă am strâns-o pe 4 rame - la iernare era foarte populată,

iar

               cea de a doua mi-a roit anul trecut, în toamnă şi-a schimbat matca de roire iar acum stă bine ca rezerve şi puiet dar vrea să schimbe iar matca - avea două botci, una am distrus-o crezând că nu are nimic în ea pe a doua am lăsat-o. Matca era şi ea.Am văzut câţiva trântori cred că rămaşi din toamnă dar la alte familii. - o ţin sub obsevaţie în următoarele două săptămâni.  :hi:  :hi:  :hi:

cipik

Trantori am văzut si eu in câteva famili.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

Cum  sâmbătă şi duminică a fost târg la Galaţi, am făcut câteva cumpărături:

G. Iulian

Şi

Ionut Ursachi

Domnule Iulian cat au ajuns ochelarii ?Numai bine !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

G. Iulian

45 oficial 38 negociat  :D

Ionut Ursachi

Multumesc ! Foarte bine asa :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Marius-ursulakhe

Sa le folosesti sanatos pe toate Iuliane si sa te bucuri de ele

Gamma

Citat din: G. Iulian din Martie 31, 2015, 05:43:57 PM
Cum  sâmbătă şi duminică a fost târg la Galaţi, am făcut câteva cumpărături:

Cat mai ajung grilele din foto ?

G. Iulian

Citat din: Marius-ursulakhe din Aprilie 01, 2015, 08:16:17 AM
Sa le folosesti sanatos pe toate Iuliane si sa te bucuri de ele
Multumesc Marius! Astept mai des vesti de la tine.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Citat din: Gamma din Aprilie 01, 2015, 12:09:04 PM
Citat din: G. Iulian din Martie 31, 2015, 05:43:57 PM
Cum  sâmbătă şi duminică a fost târg la Galaţi, am făcut câteva cumpărături:

Cat mai ajung grilele din foto ?

Eu am dat 8 lei la targ, pe site Apiluk - 9 lei, iar Ovisan 8,5 lei

ionel07196555

Multe lucruri aratate in poze nu au fost prezente pe tarabe la comercianti ,eu vizitind
tirgu de la bucuresti Si  slobozia ,oferta slaba si preturi putin cam mari .

G. Iulian

La Galaţi a plouat mult mai ales în prima zi a târgului, dar firmele care au expus marfa afară în corturi au avut preţuri ca pe site aici mă refer la apiluk şi la comercianţii de ceară, dar în interior au fost preţuri cam mari, în schimb găseai tot ce îţi doreai.