Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Iulian are dreptate fam.de baza care nu au roit sau divizat au cei maimulti paduchi eu am desfiintat -unit peste 10 familii ---o asemenea situatie de decimare a fam.de albine nu am mai avut cu toate tratamentele facute
Cred ca mitakul facut cu furetto nu a fost eficient---tot varachetul este cel mai bun cred eu
Si acum un sfat: - uniti familiile slabe prin orice metoda---cea maibuna metoda la aceasta ora  ar fi unirea a doua familii vecine---una medie cu una slaba de ex. si mutarea fam. cu matca care ramane spre cea care dispare (distanta de mutare sa fie 20-30 cm )

bucovineanu

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 07, 2014, 08:41:40 AM
Cred ca mitakul facut cu furetto nu a fost eficient---tot varachetul este cel mai bun cred eu
Mai stiu pe cineva care se baza pe tratamentul cu Furetto si era sa ramana fara albine.

TDI

Citat din: bucovineanu din Octombrie 07, 2014, 06:52:25 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 07, 2014, 08:41:40 AM
Cred ca mitakul facut cu furetto nu a fost eficient---tot varachetul este cel mai bun cred eu
Mai stiu pe cineva care se baza pe tratamentul cu Furetto si era sa ramana fara albine.
:))

G. Iulian

Apus de soare în stupină, dar si de vreme bună. Să nu fie o iarnă grea şi în primăvară o luăm de la capăt.

jean_dobrita

Iuliane iernezi cu cat de 1/2 sub cuib de 1/1?sau mi se pare mie...as vrea sa incerc si eu in iarna asta la cateva familii sa vad cum se comporta peste iarna..

G. Iulian

Da, iernez cu un cat de 1/2 sub cuib. Din două motive: lipsă de spaţiu de depozitare caturi şi al doilea ar fi că ramele de etaj se păstrează foarte bine aşa şi în plus albinele iernează foarte bine - nu am avut pierderi până acum. Eu iernez stil clopot: sus folie pe toată suprafaţa şi jos plasa AV.Vântul nu mai intră direct în cuib şi nu sunt probleme la zborul de curăţire.

G. Iulian

Ieri am facut ultimul tratament cu Varachet. Iernare usoara tuturor.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Fata de ultima poza pana ieri, am mai facut trei tratamente. LA cel de ieri am sa vad rezultatul in zilele urmatoare. Nu am mai vazut la precedentul tratament paduchi dar am zis sa mai fac unul daca timpul a permis asta.

apivasmob

Am vazut duminica la cineva (care are 20 de ani in domeniu ,si la insistentele lui domn profesor sa puna foaie de control) pe foaie cel putin 2000 de bucati nu exagerez (mi se facuse pielea de gaina)
Acea famlie nu va reusi sa treaca iarna sigur.
SAunt multi care daca trebuie facute 3(TREI) ATATA fac. si primavara numara vicimele.
Vezi la John Spartari a postat un nou filmulet pe pagina lui de yotube cu rezutatul in urma tratamentului( ii s-au inmuiat genunghi cand a tras suberul) 
Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Dupa floarea soarelui am facut 3 in august - am vazut de atunci ca erau multi, am mai facut 3 sfarsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie + 2 in noiembrie. Adevarat este ca familiile cele mai infestate au fost cele care nu au roit anul acesta, in rest nu au fost probleme asa mari. L-am vazut si eu pe jhony... multi au asteptat sa nu mai aiba puiet deloc si eu zic ca anul acesta au gresit.

G. Iulian

Hidromel 2014   :nod:

oroles

Am avut doua tentative nereusite de a face hidromel. Ceva nu imi iese... Am incercat vara si cred ca temperatura nu e optima.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Eu il fac in septembrie sa fie gata de sarbatori. Folosesc urmatoarea reteta:  9 kg miere floarea soarelui, 30 l apa izvor, 2 litri must de struguri, 6 pastile de drojdie de bere, 14 g ceai negru, zeama a doua lamai si coaja a uneia, Reteta este pentru o damigeana de 50 l. Dupa preparare este gata in 2 luni, dar cu cat trece timpul este mai bun, dulce si te duce.

G. Iulian

Azi a cazut si prima zapada, sper ca maine sa vedem si ceva poze, daca nu ajung eu il pun pe amicul meu sa faca cateva.