Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Buna si metoda cu scoci da nu cinie stie ce...eu folosesc alta care vad ca da rezultate de fo 2 ani. Printez numerele si merg la o masina de infoliat. Le trec prin masina de 2 ori ca sa se lipeasca folia bine. Pana acu toate numerele is OK.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

G. Iulian

M-am gândit şi eu la varianta asta, la fostul loc de muncă aveam o maşină de laminat, dar în momentul deciziei am optat pentru varianta cu scoci, la anul de se deteriorează facem altele.  :)

bucovineanu

E bine ca numerele sa fie pe niste placute, pentru ca in cazul incare mutam familia in alt stup sa putem muta si placuta.

G. Iulian

Pregatiri de impachetare.

G. Iulian

Rezultatul ultimului tratament , cele mai infestate familii ale mele. Una din table este murdara si are si ceara pe ea, cealalta este noua .

G. Iulian

Mai fac un tratament la sfarsitul lunii, puiet mai au doar ultimele 6 roiuri facute, mai am de dat cate 1-2 rame 1/2 cu miere , pentru completare si cam gata pe anul acesta, din pacate  :wink2:   :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 05, 2014, 10:12:21 PM
Rezultatul ultimului tratament , cele mai infestate familii ale mele. Una din table este murdara si are si ceara pe ea, cealalta este noua .
Vecineeeeee!! Le-ai dat adunarea la tine? Ce-i cu atatia paduchi?

bucovineanu

Pentru penultimul tratament sunt prea multi totusi.

apivasmob

Voi credeti ca la voi in familii nu sunt asa multi?
Ca anul acesta spun apicultori cu vechime de peste 35 de ani in domeniu nu au vazut.
Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Citat din: SPYKAL din Octombrie 06, 2014, 06:53:15 PM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 05, 2014, 10:12:21 PM
Rezultatul ultimului tratament , cele mai infestate familii ale mele. Una din table este murdara si are si ceara pe ea, cealalta este noua .
Vecineeeeee!! Le-ai dat adunarea la tine? Ce-i cu atatia paduchi?

Vecine daca tu nu ai facut tratament nu inseamna ca nu au paduchi ai tai, ia incearcă-i pe ai tăi şi vorbim după. Cu stimă! :)

G. Iulian

Citat din: bucovineanu din Octombrie 06, 2014, 07:54:38 PM
Pentru penultimul tratament sunt prea multi totusi.

În perioada asta am rămas fără puiet aproape la toţi, dacă mai trebuie mai facem tratamente. Sunt foarte mulţi este adevărat, dar cel mai mulţi am găsit la familiile care nu au roit anul acesta. La roiuri şi la familiile care au roit nu am aşa recoltă de păduchi  :)

G. Iulian

      Este un stupar la cateva strazi şi spunea că el nu are păduchi în stupi că nu a văzut pe albine . După ce a găsit 6 stupi fără albină - doar ramele cu miere - eu i-am spus că de la varoa - a făcut tratament şi când a văzut câţi păduchi au albinele îi venea să le facă tratamente zilnic.
      Eu le-am făcut şi după floarea soarelui şi tot am mulţi la câteva familii.
      O altă întâmplare: un stupar de vreo 65 ani care lucrează cu Layens, are 68 de familii cu care face pastoral - se ţine foarte bine la vârsta lui a avut mari probleme cu varoua, spunea că 8-9 familii sunt compromise nu poate să le mai bage în iarnă.
      Deci nu este de glumit anul acesta - de asta am pus pozele că doar nu le-am pus să mă laud că sunt populate cu păduchi  :rotfl:

bucovineanu

familiile care au roit si roii au avut perioade fara puiet si astfel s-a intrerupt si dezvoltarea varoa pentru un timp. La familiile care nu au roit dezvoltarea parazitilor s-a facut fara intrerupere. Oricum e bine sa se mai faca tratamente pana vor cadea spre zero in urma tratamentului.

G. Iulian

Le mai fac nea Vasile tratamente ca pe langa cele care nu au roit mai am 6 roiuri care mai au puiet.   :hi:  :hi:

dodo79

Citat din: SPYKAL din Octombrie 06, 2014, 06:53:15 PM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 05, 2014, 10:12:21 PM
Rezultatul ultimului tratament , cele mai infestate familii ale mele. Una din table este murdara si are si ceara pe ea, cealalta este noua .
Vecineeeeee!! Le-ai dat adunarea la tine? Ce-i cu atatia paduchi?
Florine,sa stii ca si eu sunt curios ce e la tine.eu m-am speriat cand am vazut la stupii mei.vorbim :hi: