Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Multumesc nea Mihai!

Marius-ursulakhe

Iulian frumos  =D>  ^:)^  sa ii ingrijesti sanatos si sa fie si ele sanatoase  :bzz:    :bravo:
Cate fam ai acuma ca am inteles ca nu sant toate ale tale ?

G. Iulian

Acum am 39 familii si 4 roiuri. Stupii mei sunt cei care au cat 1/2 cei cu cat 3/4 sunt ai prietenului meu. Cu tot cu ai lui sunt 73 pe vatra. Daca iarna trece cu bine vrem sa mai vindem din ele: nu mai este loc pe vatra sa ne mai extindem si mai eliberam din lazi pentru roiurile de la anul.

G. Iulian

Stupina la 30.08.2014

www.youtube.com/watch?v=XxkT8nKDG00&feature=youtu.be

după ce am băgat caturile sub cuiburi.  :hi:

G. Iulian

Şi poze:

G. Iulian

şi

mape 48-petru manea

Observ ca laurdinise nu ai aceeas densitate de albine (ca la noi toti dealtfel ---daca nu te induri sa desfiintezi fam.slabe(cam peste o luna ) trebuie sa incepi de pe acum  o egalizare a familiilor ---zic si eu   :hi:

G. Iulian

Am câteva familii pe care le voi mai ajuta cu câte o ramă puiet şi cele 4 roiuri cu puiet şi miere. Eu azi am băgat caturile sub cuiburi şi în funcţie de cât timp a trecut de la această operaţiune la unii erau mai liniştite la alţii mai puţin. În urma stimulării rezultatele se văd - am în medie 4-5 rame pline cu puiet căpăcit la ora aceasta, dar mai trebuie şi câteva ajutate cu miere. Aveţi ochi buni (experienţa).  :hi:  :hi:

romikele

Eu nu recomand uniformizarea prin luarea de rame de la familiile puternice.
Fie sacrific familiile cu matci cu probleme si impart ramele, fie unific familia mai slaba cu un roi cu matca tanara.

G. Iulian

Nea Mihai eu am 12 familii care stau foarte bine, de la acestea am luat sa ajut roiurile si inca doua familii cate o rama care are pana la 2,5 kg miere si puiet in rest iar in loc am bagat cate o rama data la centrifuga in care a mai fost crescut puiet. Fac astfel două lucruri:  deblochez cuibul şi ajut şi roiurile. Am făcut 4 roiuri în 2 August pentru că am primit de la doi prieteni câte două mătci, le-am format câte două într-o ladă de stup dar acum sunt ok, cu tot cu ajutor au ajuns pe 5 rame 3 puiet şi miere au cam 11 kg fiecare( mierea dnată de ceilalţi  :) )

romikele

Eu am facut referire la pregatirea pentru iernat sau pentru primul cules de primavara.
Cand e pericol de blocare a cuibului, se intervine fara retineri  :smile:

G. Iulian

Astăzi am transvazat şi ultima familie ce o mai aveam de tranzvazat şi am pus şi grilele împotriva şoarecilor. De acum înainte mai am de făcut hrănire de completare cu rame după diafragmă la câteva familii în rest majoritatea sunt pregătite pentru iarnă. Urmează tratament în lipsa puietului mai târziu.
În poză stupii numerotaţi sunt ai mei (mulţumesc pentru idee lui Dan) lemnele sunt ale gazdei - se apropie de finalizarea construcţiei unei magazii şi după facem curat şi în stupină (revin cu poze după).

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Metoda ta este ok. Eu printez numerele - ce caracter şi mărime doresc iar după aplic "scoci" peste şi le decupez, le prind în 4 pioneze şi gata.(ideea e prezentată de Dan - pharaonu75)- imprimanta este laser - scrisul nu dispare în timp se poate îngălbeni hârtia.

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Septembrie 24, 2014, 02:32:24 PM
Astăzi am transvazat şi ultima familie ce o mai aveam de tranzvazat şi am pus şi grilele împotriva şoarecilor. De acum înainte mai am de făcut hrănire de completare cu rame după diafragmă la câteva familii în rest majoritatea sunt pregătite pentru iarnă. Urmează tratament în lipsa puietului mai târziu.
În poză stupii numerotaţi sunt ai mei (mulţumesc pentru idee lui Dan) lemnele sunt ale gazdei - se apropie de finalizarea construcţiei unei magazii şi după facem curat şi în stupină (revin cu poze după).
=D> =D> =D> =D>  :bravo: vecine!!! Te ajung din urma si eu in curand. Am inca mult puiet in stupi...  :D :D :D :P