Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Cred ca e puiernita de-a mea :razz: astea fata mult. Zilele trecute am luat un roi din marul vecinului care avea un butoi de miere cred, ca era dintre primele roiuri plecate.A fost o operatie pe creier cu succes neprevazut.M-am facut numai miere din cap pina in picioare dar am umplut doua lazi de albina.Avea o birdanoasa de matca ca am crezut ca-i umflata cu pompa.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Nea Gică, nu e de la tine asta, dar parca e înfiată  :D .

G. Iulian

Aşa arată stupina mea pe beeOrganizer.ru :

G. Iulian

Ruşii au dat iar drumul la site.  :yes:  :yes:  :thanks:

G. Iulian

Nea Gică am pus ultimul must dat de tine la rece... medicament curat nu altceva, mai ales pe caldurile  astea  :nod:   ^:)^   :thanks:

G. Iulian

Astăzi am făcut şi primul tratament cu varachet.

bismark

   Cu sifon sau apa minerala e mai bun ca e prea dulce. Anul acesta via e compromisa, asa ca putin must voi face. Si la cei care o stropesc e urita rau.Am citeva soiuri care au rezistat fara stropeala, stii ca nu servesc decit natur(bio) dar la anul o sa trec putin la vinul de aronia si bineinteles si must. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

   Nu fac acum tratamente ca sint ful cu puiet si nu are rost sa stric varachetul. Si nici nu l-am cumparat.Eu tratamente fac in octombrie -noiembrie cind nu mai am mult puiet.Acum sint la vopsit si revopsit cutii noi si vechi,fac capace si sa pun tabla pe ele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din August 09, 2014, 06:16:24 PM
Astăzi am făcut şi primul tratament cu varachet.
Vecine nu ai puiet in cuiburi de te-ai apucat de tratamente la vremea asta?
La mine este full de puiet si miere in coronita de o palma cred ca in cateva zile blocheaza cuiburile.

G. Iulian

Am vecine puiet ca am 30 din 40 matci de Anul acesta 8 de anul trecut si doar 2 de acum doi ani. Eu dupa ultima extractie fact doua tratamente si dupa fac 3 in septembrie - octombrie si nu am probleme. Si prospectul spune ceva asemanator.  :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din August 09, 2014, 10:24:54 PM
Am vecine puiet ca am 30 din 40 matci de Anul acesta 8 de anul trecut si doar 2 de acum doi ani. Eu dupa ultima extractie fact doua tratamente si dupa fac 3 in septembrie - octombrie si nu am probleme. Si prospectul spune ceva asemanator.  :hi:  :hi:  :hi:
Eu procedez altfel. Fac tratamentele necesare in noiembrie, cand nu mai exista puiet deloc si, crede-ma nu am avut niciodata probleme cu varroa. De 2 ani le fac cu Tactic si a fost foarte bine.

G. Iulian

Vecine, fiecare cu metodele lui. Eu am ajuns la concluzia că nu inventez eu apicultura şi merg pe drumul celor cu rezultate, asta nu înseamnă cu nu ai dreptate şi tu.

G. Iulian

De azi am început stimularea. Amicul meu este în concediu şi deci fac stimulare la 70 de stupi, asta e mergem înainte. După stimulare zumzet mare în stupină, m-am aşezat pe un bolţar şi am privit până s-au liniştit. L-am înţeles încă odată pe tatăl meu; uiţi de toate grijile cotidiene când le priveşti.  :nod:  :nod:  :nod:

G. Iulian

Aşa arată stupii mei după ce i-am scos din iarbă, creşte iarba cel puţin până acum.

G. Iulian

O poză cu roşiile copilăriei mele, ce le-am găsit la piaţă ieri.