Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Vecine, ne vedem sâmbătă la târg la Galați.  :hi:  :hi:  :hi:

cazacu marius

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 29, 2014, 06:56:20 PM
Vecine, ne vedem sâmbătă la târg la Galați.  :hi:  :hi:  :hi:
Vom fi prezenti !  :coffee: :beer: :bravo:
macin-Tulcea

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 29, 2014, 06:56:20 PM
Vecine, ne vedem sâmbătă la târg la Galați.  :hi:  :hi:  :hi:
Esteeeee!!!!!....doar asa sa ne cunoastem si noi nu numai....virtual. Valabil si pt Marius Cazacu care imi este si conorăşean (am zis bine??? :D :D) pe deasupra si inca nu am avut placerea sa il cunosc personal. Sa ne vedem sanatosi. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi: :hi:

G. Iulian

Astăzi muncă în stupină, am început să scot caturile de 1/2 de sub cuib și să le spun deasupra, deocamdată folia rămâne pe cuib. Jumătate de treabă rezolvată, mai am 6 de mutat etajele deasupra și 5 de tranzvazat în lăzi de 10 rame.

G. Iulian

Acum 10 zile când am început stimularea aveam în medie puiet pe 2 rame câte o palmă, astăzi la control toți fără excepție au puiet pe 4 și 5 rame, nu ca la salcâm dar evoluția este frumoasă, este adevărat că au început să înflorească caisul, corcodușul și salcia dă polen de câteva zile.

G. Iulian

Citat din: SPYKAL din Martie 30, 2014, 09:41:27 AM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 29, 2014, 06:56:20 PM
Vecine, ne vedem sâmbătă la târg la Galați.  :hi:  :hi:  :hi:
Esteeeee!!!!!....doar asa sa ne cunoastem si noi nu numai....virtual. Valabil si pt Marius Cazacu care imi este si conorăşean (am zis bine??? :D :D) pe deasupra si inca nu am avut placerea sa il cunosc personal. Sa ne vedem sanatosi. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi: :hi:
Sâmbătă pe la 10 - 11 este bine?

cazacu marius

Citat din: SPYKAL din Martie 30, 2014, 09:41:27 AM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 29, 2014, 06:56:20 PM
Vecine, ne vedem sâmbătă la târg la Galați.  :hi:  :hi:  :hi:
Esteeeee!!!!!....doar asa sa ne cunoastem si noi nu numai....virtual. Valabil si pt Marius Cazacu care imi este si conorăşean (am zis bine??? :D :D) pe deasupra si inca nu am avut placerea sa il cunosc personal. Sa ne vedem sanatosi. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi: :hi:
Sa ne vedem sanatosi cu totii ! :hi: :coffee: :beer: :bzz:
macin-Tulcea

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Aprilie 01, 2014, 09:40:09 PM
Sâmbătă pe la 10 - 11 este bine?
Este foarte bine, dar eu voi veni putin mai devreme. Ne vedem acolo. Apropo! Care-i locatia targului? Tot la polivalenta?

G. Iulian

Locatia este ca si în anii din urmă, peste drum de " Piaţa ruşilor" în valea oraşului spre Giurgiuleşti Republica Moldova.

G. Iulian

Ieri am scos caturile de sub cuiburi, le-am pus deasupra dar folia a rămas încă pe rame, doar 5 familii au ajuns pe 10 rame iar la acestea le-am pus cat de 1/1 dar tot peste folie deocamdată. Cu ramele crescute anul acesta stau bine față de anul trecut. Mai am 4 roiuri de anul trecut să le mut în lăzi de 10 rame dar tâmplarul la care am apelat nu a terminat de făcut scândura pentru funduri și am apelat la o soluție de urgență - am comandat 4 funduri care ajung miercuri.
Mai jos poze cu stupii. Al doilea cat 1/2 la cei 4 care au așa ceva, este pentru familiile din orizontali.  :D

G. Iulian

Luni au ajuns în stupina noastră încă 12 familii de albine, achiziționate de prietenii mei. Sunt familii cu albină blândă, mai blândă decât am eu și eu sunt foarte mulțumit de ce am. Mătcile au fost selecționate de un profesor de biologie timp de 30 de ani. Cel mai mare câștig al meu este că am mai câștigat un prieten apicultor care s-a oferit să îmi mă ajute când am nevoie. A început culesul la rapiță și în zona mea, lanuri înflorite între 5 și 10%. Este cam la 2 km de vatră. Am să revin cu poze când se îndreaptă vremea.

G. Iulian

În prima poză familiile noi aduse, iar în a doua etajele de 1/2 ale mele și 3/4 ale gazdei, între timp eu am reușit să le vopsesc. Ieri am băgat câte o ramă la construit la majoritatea și la 5 am dat drumul la etaj, se încălzește și rapița va înflori cum trebuie de acum înainte.

G. Iulian

Rapita de lângă vatra mea, acesta este cel mai înflorit lan, mai sunt în partea cealaltă a satului două lanuri care sunt mai puțin inflorite :

G. Iulian

Astăzi am mers la stupi, am completat caturile cu rame de etaj 1/2 şi am dat drumul la etaj la 17 din cei 20 de stupi. Este o plăcere să vezi cum evoluează stupii, toate ramele noi au fost crescute , am să mai bag o serie să am pentru roiuri rame crescute. Nu am mai făcut poze pentru că sunt mai rele un pic de la rapiţă şi am stat cât mai puţin la ele.

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Aprilie 26, 2014, 05:33:47 PM
Astăzi am mers la stupi, am completat caturile cu rame de etaj 1/2 şi am dat drumul la etaj la 17 din cei 20 de stupi. Este o plăcere să vezi cum evoluează stupii, toate ramele noi au fost crescute , am să mai bag o serie să am pentru roiuri rame crescute. Nu am mai făcut poze pentru că sunt mai rele un pic de la rapiţă şi am stat cât mai puţin la ele.
=D> =D> =D>  :bravo: vecine. Și la mine au explodat efectiv. In cateva zile pun si eu caturile pe ei. Construiesc intr-un mare fel. Stima si respect!!!