Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

La noi ghioceii s-au trecut, zambilele înfloresc zilele acestea, o poză cu ghiocei.

G. Iulian

Citat din: fiug1970 din Martie 23, 2014, 09:23:17 PM
tabla pe care se sprijina ramele..e destul de pacatoasa la ora de curatat propolisul...am simtit/o ieri când am curatat stupii vechi...
sa/ti traiasca ajutoarele si sa te ajute in continuare!!!
o intrebare:ai stimulat inainte...sau dupa....? :) :)(ajutoarele..zic...) :wink2: :wink2:

La vopsit a fost plăcerea lor, fără stimulare. Sunt foarte încântați când văd albinele prin folie. Cei doi Layens populați deja sunt pe numele lor  :) , așteaptă mierea de la stupii lor acum. Mulțumesc de urări.  :hi:  :hi:  :hi:
Tablele își fac simțită utilitatea la deplasarea ramelor, dar au și dezavantaje cum ai spus.

G. Iulian

Ieri am progresat cu pregătirea lăzilor noi. Am pus tabla la aproape toate capacele, mai am 5 de pus, mânere montate, atâtea cât am avut, încheiat ultimele corpuri 1/1 și vopsirea lor. Săptămâna viitoare rezolv și fundurile de la stupi, zi plină....  :)

G. Iulian

O poză cu adăpătorul meu pentru albine.  :hi:

Cristel

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 23, 2014, 09:12:11 PM
Ce ar fi dacă toți am avea prețul ăsta la mierea de salcâm? Se întâmplă în România  :rotfl:
Eu am dat si 30 de lei pe kilogram, asa ca nu e de mirare. Am vrut "autentica" si am luat de la apicultor, ma asteptam sa mai lase din pret ca am cumparat mai multa, dar deh, asa e romanul, se arunca... Daca te vede a doua oara la poarta nu iti da un faguras cu miere ci te anunta ca s-a scumpit mierea in timpul iernii. De asta si vreau sa am mierea mea, sa nu ma mai "milogesc" pe banii mei.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Vyktor

Citat din: Cristel din Martie 28, 2014, 10:20:45 AM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 23, 2014, 09:12:11 PM
Ce ar fi dacă toți am avea prețul ăsta la mierea de salcâm? Se întâmplă în România  :rotfl:
Eu am dat si 30 de lei pe kilogram, asa ca nu e de mirare. Am vrut "autentica" si am luat de la apicultor, ma asteptam sa mai lase din pret ca am cumparat mai multa, dar deh, asa e romanul, se arunca... Daca te vede a doua oara la poarta nu iti da un faguras cu miere ci te anunta ca s-a scumpit mierea in timpul iernii. De asta si vreau sa am mierea mea, sa nu ma mai "milogesc" pe banii mei.

In aceeasi situatie sunt si eu,  dar....
As vrea sa vad, daca vreodata vei fi pus in postura de a vinde, daca ti s ar mai parea mult.  Eu zic ca nu  :hi:

nicu84

am facut si eu adapator asemanator cu al lui iulian, dar nu se opresc deloc la el sa bea apa, oare de ce?

SPYKAL

Citat din: nicu84 din Martie 28, 2014, 07:45:00 PM
am facut si eu adapator asemanator cu al lui iulian, dar nu se opresc deloc la el sa bea apa, oare de ce?
Pune putina sare in apa. Asta in cazul in care nu ai prin zona alta sursa de apa.

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 28, 2014, 06:46:47 AM
Ieri am progresat cu pregătirea lăzilor noi. Am pus tabla la aproape toate capacele, mai am 5 de pus, mânere montate, atâtea cât am avut, încheiat ultimele corpuri 1/1 și vopsirea lor. Săptămâna viitoare rezolv și fundurile de la stupi, zi plină....  :)
:bravo: =D> =D> =D> =D> =D> =D> Felicitari vecine!!! Ai avut ceva spor. Si la mine vine maine .....iepurasul de pasti cu 10buc stupi noi nouti :yes: :yes:

G. Iulian

Ma bucur pentru tine. La mine i-am pus pe pozitie până vin fundurile să nu mai ocupe spațiul lângă magazie. Cam așa arată:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 28, 2014, 09:31:56 PM
Ma bucur pentru tine. La mine i-am pus pe pozitie până vin fundurile să nu mai ocupe spațiul lângă magazie. Cam așa arată:
=D> =D> =D> =D> :bravo: Sa ai parte de ei plini cu familii sanatoase si puternice. Sper ca e vedem la targ nu?

xvader

foarte frumose cutiile. =D> =D>
dupa ce bagi albine in ele sa dea dumnezeu sa-ti umple butoaiele

G. Iulian

Majoritatea celor din față sunt pentru viitoarele roiuri, butoaiele sper să le umple cei din spate. Multumesc pentru aprecieri.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Sete mare:

bismark

    Vad eu ce sete au,da voua nu va e sete, ca mi sa uscat gura de cind va astept :razz:.Eu am dat cep la vie de unde s-au  adapat cit au vrut sa fi vazut  ce biziiala unde plingea via.I-am dat un sunet si lui vecinu.Le-am pus adapatoare dar au preferat butucul,asa ca am indepartat-o ca veneau pasarile la adapat si am pus o galeata cu apa pentru orice eventualitate dar nu le vad sa-i dea atentie.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/