Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

PARINTELE

la caldurile ce au fost sigur au fortat matcile tinere cu ponta.
acum sigur majoritatea familiilor sunt cu motoarele turate pentru a da caldura necesara puietului si sigur  vor topii singure zapada de la urdinis.
cu respect Iulian
cu respect SPYKAL



G. Iulian

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 28, 2014, 07:27:39 PM
Vecine, ce faci cu zapada aia la urdinise? Nu o dai de acolo? :D :P :hi: :hi: :hi:

E poza dinainte de a se face curat la stupi. Eu nu am ajuns la stupi ci amicul meu care are și el o parte din stupi a făcut curat la ei. El a făcut și pozele, l-am rugat eu.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Citat din: PARINTELE din Ianuarie 28, 2014, 07:50:56 PM
la caldurile ce au fost sigur au fortat matcile tinere cu ponta.
acum sigur majoritatea familiilor sunt cu motoarele turate pentru a da caldura necesara puietului si sigur  vor topii singure zapada de la urdinis.
cu respect Iulian
cu respect SPYKAL

La mine nu au zburat albinele de la 15 noiembrie, temperaturile maxime au fost de 10 grade. Mătcile probabil au început ponta pentru că e sfârșit de ianuarie iar matca cea mai bătrână face 2 ani în mai  :). De topit gheața la urdiniș nu este cazul, una la mână că a fost curățată, și doi pentru că am soclu cu plasă și nu se sufocă albinele așa ușor.

G. Iulian

Poze cu zapada si stupi  :D

G. Iulian

Poza cu viitoarele rame:

PARINTELE

Pune-te pe treaba  Iulian,atat cat mai este zapada afara :hi:
cu stima

bismark

  Vad ca si tu ai avut de lucru serios.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

E zăpadă multă adevărat, dar nu ne dăm bătuți  :)

G. Iulian

O poză dragă mie. Este stupina unui francez dar este același model de stupi cu al unuia din bunicii mei.

G. Iulian

Citat din: PARINTELE din Februarie 03, 2014, 06:52:03 PM
Pune-te pe treaba  Iulian,atat cat mai este zapada afara :hi:
cu stima
Ramele le fac imediat ce vopsesc lăzile să am unde să le pun. Săptămâna asta voi începe.

G. Iulian

Ieri am făcut  un control și toți au răspuns prezent. Am pus pe data de 15 ianuarie câte o turtă pentru liniștea mea, cu toate că au și miere suficientă, din 20 doar 5 au terminat turta ceilalți nu s-au atins de ea iar din cei 5, doi sunt la a doua turtă pe care au tras-o în cuib. Fiecare lucrează în felul său. Dacă nu fac zbor de curățire duminica viitoare când se anunță temperaturi mai mari, următorul interval este în martie, adică după 4 luni. Iernare fără pierderi tuturor.

G. Iulian

Vizita la stupi.  :)

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

 Stiu ca nu este recomandat să umblăm la stupi la începutul primăverii cu costumație albă,nu am avut altă soluție, dar eu chiar m-am bucurat de situație, nu au mai zburat din noiembrie și mulțumesc lui Dumnezeu toți sunt bine, nu au condens, diaree sau alte probleme. Când va fi mai cald îi voi lua la mană. Azi doar am pus la 6 câte o turtă  ceilalți stau bine nu s-au atins de turtele puse acum două săptămâni.  :hi:  :hi:  :hi:

dodo79

Citat din: mmacreanu din Februarie 16, 2014, 07:27:31 PM
Citat din: Gheorghevici Iulian din Februarie 16, 2014, 05:07:01 PM
Vizita la stupi.  :)

te-au marcat ... :)
caz fericit.pe mine m-a marcat azi cu acul in pleoapa ochiului stang. :) sanatoase sa fie,si noi, sa le putem ingriji