Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

 :hi:

G. Iulian

Un suport de asamblat corpurile: *nu se vede prea bine(

G. Iulian

Crăciun fericit tuturor! Și un pahar de hidromel:

bismark

    Hai ,noroc si un craciun fericit,am fost la Galati la magazinul respectiv de unde am cumparat citeva lucruri.Nu ti-am stiut nici adresa si nici un tf. sa trec pe la tine. Acum sint la pregatirile de craciun, vinul sa limpezit iar cirnatii stau la zvintat.Sarbatori cu bine si sanatate intreegii familii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970


G. Iulian

La sfârșit de an câteva cuvinte despre mine și începuturile mele ca viitor apicultor:
Nume întreg: Gheorghevici Iulian Doru, (numele de familie este de origine sârbească - pe la 1860 un sârb - stră stră bunicul meu a nimerit în Dobrogea) Familia după tată este din Dobrogea - Tulcea, după mamă din Teleorman de lângă domnul Prisecaru.
Albine în familie sunt din ambele origini din cele mai vechi timpuri- din perioada interbelică cel puțin.
Am doi copii, unul de 6 ani în curând și unul de 3 ani și jumătate, ambii băieți.

De îngrijit albine m-am apucat anul trecut în primăvară, după multe insistențe ale tatălui meu.(aveam o reacție adversă la înțepăturile albinelor, dar care nu s-a dovedit alergie ci doar corpul se obișnuia cu așa ceva)- în prezent totul este ok.
Ca pățănii de începător:
- am luat 4 roiuri în luna august anul trecut - m-am bucurat că am dat doar 200 lei/buc, am zis eu pe 5 rame, dar una era pusă la număr la fiecare, cel care mi ia dat a pus o rama goala la fiecare. Au avut rame cu miere dar care s-au dovedit în primăvară a fi cu enorm de multe celule de trântor și le-am topit. În primăvară doi dintre ei dar mai ales unul a fost foarte agresiv (a făcut în schimb foarte multă miere și și-a schimbat matca liniștit)

O altă problemă mătcile, toate de salvare, o parte le-am înlocuit deja cu mătci de la domnul Bucovineanu.
Sunt și oameni cumsecade: Am luat două roiuri de la un stupar din Galați. 250 lei/ buc dar a trebuit să mai pun faguri cum i-am luat aveau albine și pe pereții stupului iar anul acesta am făcut roiurile noi din ele. S-au dovedit una de "carne" și una de miere.

Concluzia mea este că dacă ai dragoste față de albine și faci lucrurile la timp albinelor le va fi bine cu tine(este adevărat că albinele își cunosc stuparul)
Pentru începătorii ca mine pot spune că apicultura este o meserie ca oricare alta și trebuie învățată ca orice altă meserie nu doar din auzite.

Sper ca aceste rânduri să fie de folos și altor începători.
Mulțumesc pe această cale tuturor celor care mi-au răspuns la întrebări de pe acest forum și vă asigur că nu au fost puține.

:hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

O poză cu suportul de încheiat kituri, un pic mai clară, și una cu el la lucru. Suportul e făcut după mărimea corpului de 12 rame dar merge foarte bine și pentru 10 rame.

SPYKAL

Sa traiesti vecine. Nu stai deloc. Da-i inainte ca asus, acus vine primavara. Sane vedem sanatosi la targ la Galati. Cand facem o vizita la Baleni? Apropo.Vii la targul de la Slobozia? Stima si respect!!!

G. Iulian

Din păcate nu vin la târg la Slobozia. La Băleni eu am fost în toamnă odată la nea Gică, când se îndreaptă timpul și ies albinele la zbor îi facem o vizită de primăvară.  :hi:

G. Iulian

Iarna în stupină. Pe această cale țin să îi mulțumesc lui nea Vasile (Bucovineanu) în legătură cu atenționarea de gheață la urdiniș după vremea de acum două zile, datorită ploii care a înghețat. Stupii nu au avut de suferit pentru că am fundurile din plasă, dar la 6 din cei 20 era un strat de gheață la urdiniș care bloca total intrarea.

G. Iulian

O poză cu cele 9 lăzi (caturi) care au sosit până acum, una cu un cat separat.

bismark

   A venit si iarna asa ca, o cana de vin sta la fiert si dupa o tura pe la dat zapada e bine venita. Vintul bate si o galeata de curent face posibila intrarea pe internet sa vedem ce se mai intimpla.Asa ca, spor la munca celor care isi face de lucru prin atelier.Si eu am dat din pod scindura si asteapta lucru.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Iarna

G. Iulian

 :)

SPYKAL

Vecine, ce faci cu zapada aia la urdinise? Nu o dai de acolo? :D :P :hi: :hi: :hi: