Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Azi am început împachetarea de iarnă, anul trecut a dat roade - zero mortalitate, mergem și anul acesta pe același sistem.

21 octombrie 2013

G. Iulian

O singură poză că s-a terminat bateria la telefon.

SPYKAL

Frumoasa stupina vecine. :bravo: Felicitari! Iernare usoara. Stima si respect!!!

G. Iulian


pad3

Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 25, 2013, 10:22:38 PM
:)

Wine Bottle Cutter

mult prea complicat. cand lucram la moara m-au invatat muncitorii o metoda f simpla. acolo trebuiau taiati vizori, dar cine isi doreste sa taie o sticla?
:)) daca sunt amatori ii pot invata varianta fast
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

O metoda foarte simpla de taiere a sticlelor: Se pune intr-un vas ulei de motor cu adancimea la care vrem sa taiem sticla. Se scufonda sticla in ulei. Se incalzeste pana la incandescenta capatul unei bare metalice. Se prinde bara metaica de capatul rece si scufunda in uleiul din vas capatul fierbinte. Sticla va fi retezata la suprafata uleiului, deoarece acesta se incalzeste foarte puternic la suprafata si va provoca retezarea sticlei. Se pot taia rondele de aceeasi latime scufundand din nou sticla si repetand operatia.

pad3

si mai simplu:
se ia o sfoara din canepa se imbiba cu motorina si se leaga strans pe circumferinta de taiere. se aprinde sfoara. dupa cca 1 min de ardere se toarna apa rece. se obtine o sectiune curata
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Am incercat candva cu sfoara, darla nod se incalzeste mai puternic si crapa pe mai multe directii . :smile:

pad3

Citat din: bucovineanu din Octombrie 26, 2013, 11:42:13 AM
Am incercat candva cu sfoara, darla nod se incalzeste mai puternic si crapa pe mai multe directii . :smile:

la moara, baietii mei aveau de taiat vizori (cilindri de sticla destul de grosi care se monteaza pe tevi de transp pneumatic) si o faceau intr-un mod impecabil. uneori se mai jucau si scoteau felii sub 1 cm . acu ce sa zic, nu am facut-o eu, cel mult aprindeam cu bricheta, dar lor le reusea. probabil e vb si de experienta.

norocul meu ca nu ma tenteaza sticla feliata, le apreciez doar pe cele pline :finger:

poate va mai amintiti vorba aia despre sticla (daca sunteti suficient de <batran>  :D):
tu nu esti ca celalalte, sa-ti stea bine cand esti goala
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Eu am incercat cand eram copil ambele metode si cu uleiul a iesit impecabil. Taiam sticla inspre partea de sus, intorceam partea taiata si obtineam o sticla ideala pentru prins peste.

mape 48-petru manea

Cand eram copil taiam sticle cu o sfoara trecuta in jurul sticlei si doi dintre noi trageam intr-o parte si alta pana se incalzea bine ,apoi o introduceam in apa rece si crapa de jur inprejur ---nu  iesea prea dreapta taietura ---ne jucam si noi   :)

RazvanTi

apa in sticla pana la inaltimea taiereii si se arunca ulei fierbinte peste :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

delorin I

Si mai simplu..am invatat de la un unchi care mi-a facut cateva virse din sticla sa prind peste! Cu acele cercuri de la ochiurile sobei, cand sunt incinse, se aplica cea potrivita peste sticla si se toarna apa rece! Se taie PERFECT!

Aurel

Citat din: bucovineanu din Octombrie 26, 2013, 11:42:13 AM
Am incercat candva cu sfoara, darla nod se incalzeste mai puternic si crapa pe mai multe directii . :smile:
Nu e nevoie sa legi nod.Infasori ata imbibata in motorina sau benzina (mai indicat motorina)capatul il bagi intre spire fara nod.Indicat ca ata sa fie mai subtire si sa se infasoare de mai multe ori fiind imbibata anterior infasurarii si stoarsa.

Aurel

Citat din: bucovineanu din Octombrie 26, 2013, 01:19:21 PM
Eu am incercat cand eram copil ambele metode si cu uleiul a iesit impecabil. Taiam sticla inspre partea de sus, intorceam partea taiata si obtineam o sticla ideala pentru prins peste.
Nu am mai auzit de asa ceva si nu-mi imaginez, cum se poate prinde peste ?