Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Azi am terminat de băgat etajele sub cuib.(rândul doi)

pad3

off, alta dilema. credeam ca renunt la cat pt iernare, dar vad ca tu ai inversat. e valabil si pt rame 1/1 ca mi se pare ca tu ai alt tip
somnul ratiunii naste monstri

dorindafi

Citat din: Gheorghevici I din Septembrie 16, 2013, 08:09:02 PM
Azi am terminat de băgat etajele sub cuib.(rândul doi)
asha ierna shi nenea Gica R. shi nu avea probleme
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Citat din: pad3 din Septembrie 17, 2013, 08:49:40 AM
off, alta dilema. credeam ca renunt la cat pt iernare, dar vad ca tu ai inversat. e valabil si pt rame 1/1 ca mi se pare ca tu ai alt tip

Cuib 1/1 și etaj 1/2, cum am mai spus am ales această metodă că nu am loc de depozitat caturile, am stupii la un prieten.

G. Iulian

Citat din: dorindafi din Septembrie 17, 2013, 12:45:49 PM
asha ierna shi nenea Gica R. shi nu avea probleme
Am aflat de la Lucian că și nea Gică folosea această metodă, din păcate eu l-am prins doar câteva luni pe forum și nu aveam stupi atunci deci nu am îndrăznit să îl deranjez. Dar multe lucruri frumoase am citit despre el și din postările lui m-am convins că așa este.  :hi:  :hi:  :hi:

delorin I

Frumoasa pagina! Felicitari! :)

G. Iulian

Mulțumesc Delorin, dar mai fac și boacăne: de exemplu azi am constatat că acum două săptămâni am pierdut o matcă, probabil am omorât-o din greșeală, am găsit alta dar nefecundată și mai am și trântori, poate se împerechează dacă nu o unesc cu un roi mai mic. Vedem peste 10 zile, în stup este mâncare și albină și puiet eclozează acum ultimul de la matca defunctă.  :bzz:  :bzz:  :bzz:

G. Iulian


G. Iulian

Un model de nucleu care mi s-a părut ușor de lucrat cu el. ( nu știu dacă a mai fost afișat filmulețul )

разведение пчеломаток .видео Criação de Rainhas

RazvanTi

e ok intr-adevar dar fara balama
numai ce ne-a aratat noua ca scoate rama intreaga sa o plieze si a omorat vre-o 10 albine pe putin.
am si eu cu 2 jumatati de rama ME si e ok dar separate.
se imbinna una cu alta doar cand o bag la cladit si ouat.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

G. Iulian

Toate ramele cu balamale prezintă riscul de a omorî albine și chiar matca. Și eu zic că e mai bine fără balamale.   :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian


SPYKAL

Vecine!!! Ce ai facut cu matca neimperecheata? Si-a bagat mintile in cap?

G. Iulian

E prin stup, roiul este liniștit dar nu știu dacă s-a împerecheat - înclin să spun că nu, pentru că mai sunt trântori în stup și de ouat nici gând. Am făcut demersurile pentru o matcă nouă împerecheată dar să se facă mai cald, pe săptămâna viitoare. Nu am zis nimic până acum pentru că nu știam verdictul. Să vezi chin de găsit mătcuța asta mică, eu am văzut-o din întâmplare prima dată iar după 3 tentative și nu am mai văzut-o, dar totuși roiul este liniștit, sunt 6 rame full față verso de albină trebuie să o rezolv cumva.  :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Septembrie 30, 2013, 07:34:32 PM
E prin stup, roiul este liniștit dar nu știu dacă s-a împerecheat - înclin să spun că nu, pentru că mai sunt trântori în stup și de ouat nici gând. Am făcut demersurile pentru o matcă nouă împerecheată dar să se facă mai cald, pe săptămâna viitoare. Nu am zis nimic până acum pentru că nu știam verdictul. Să vezi chin de găsit mătcuța asta mică, eu am văzut-o din întâmplare prima dată iar după 3 tentative și nu am mai văzut-o, dar totuși roiul este liniștit, sunt 6 rame full față verso de albină trebuie să o rezolv cumva.  :hi:  :hi:  :hi:

Daca spui ca ai si tartori in stup ai sa vezi poate si tu minunea care s-a intamplat la mine, Da este perfect adevarat, Familia este linistita pt ca stie ca are matca.Pt ele decamdata nu conteaza daca este imperecheata sau nu. Ii sucesc la primavara gatul  :rotfl: :rotfl: :rotfl:daca vor constata ca nu incepe sa ponteze. Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi: