Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: trantore din Aprilie 27, 2016, 11:58:38 PM
fumul de tutun le calmeaza rapid

Ceva "cantităţi de tutun" se pot afla ?

stefan1

Citat din: trantore din Aprilie 27, 2016, 11:58:38 PM

fumul de tutun le calmeaza rapid

  Dar daca se enerveaza cand nu le mai cumperi tigari?   =))
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Nu vedeti ce s-au scumpit tigarile? O fi din cauza faptului ca sunt preferate de catre albine pentru a se calma?  :smile:

trantore

radeti voi cat vreti.....    eu am facut proba.....   dupa ce ma ciuruit un stup, cred ca a fost imun la fumul folosit la ceilalti stupi


MirceaCalin

Citat din: trantore din Aprilie 28, 2016, 02:48:45 PM
radeti voi cat vreti.....    eu am facut proba.....   dupa ce ma ciuruit un stup, cred ca a fost imun la fumul folosit la ceilalti stupi

Nene, eu zic că ar fi fost mai concludent să avem o descriere a lucrului cu fum cu tutun decât să asistăm la glume vs contre, nu ?

stefan1

  E adevarat ca fumul de tutun este eficient pentru albine. Cu mult timp in urma ma amuzam la un sas, e adevarat ca fumator pasionat, care si-a facut in masca in dreptul gurii o gaura cu vizeta, pe unde baga tigara si ala era afumatorul lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

trantore



Nene, eu zic că ar fi fost mai concludent să avem o descriere a lucrului cu fum cu tutun decât să asistăm la glume vs contre, nu ?
[/quote]

ce ar fi de spus(descris)in lucrul cu funul de tutun?
   dai cu el in functie de cum vrei sa aiba gust si miros mierea(poti sa iti faci clienti fideli printre fumatori, daca dai cat trebuie)

eu am pus putin, cam cat un sfert de tigara, peste ce am avut in afumator, l-am scuturat si am dat 2-3 pufuri peste rame
     ....  aveam ceva granule de afumator, de la magazin apicol,aprinse in afumator

am  mai auzit ca de la mirosul de tutun paralizeaza temporar varoa( nu neaparat fum, ci frunze de tutun puse pe fundul stupului)

ciucur

Care ar fi conditiile de indeplinit sa se uneasca roiul cu familia din care a plecat?
Este posibil? Dupa cat timp?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefanm

Citat din: ciucur din Mai 08, 2016, 08:41:26 PM
Care ar fi conditiile de indeplinit sa se uneasca roiul cu familia din care a plecat?
Este posibil? Dupa cat timp?

Imediat ce l-ai recuperat cu conditia sa-i rupi toate botcile ramase in cuib.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

oroles

Am niste miere de la pomi fructiferi si papadie de anul acesta. In circa 2 saptamani a inceput sa cristalizeze. E normal? Si la voi se intampla acest fenomen? Si anul trecut cand am extras s-a intamplat la fel!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Mai 28, 2016, 11:24:57 PM
Am niste miere de la pomi fructiferi si papadie de anul acesta. In circa 2 saptamani a inceput sa cristalizeze. E normal? Si la voi se intampla acest fenomen? Si anul trecut cand am extras s-a intamplat la fel!
Au gasit si ceva rapita prin zona si au adus si de acolo si de aceea a inceput fenomenul.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Pe o raza de 8 km nu se gaseste niciun lan de rapita. Asa am patit si anul trecut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ioanardelean55


Mierea de primavara (pomi fructiferi ) cristalizeaza foarte  repede , ce ai patit e ceva normal.

dan sebastian

Care e pretul la poliflora, tei si salcam in aceasta perioada ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.