2012 un an anormal sau numai o impresie gresita?!

Creat de antiopa din ardeal, Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Dragi colegi sunt si eu in aceasi problema ca albinele nu mai capacesc miere dar daca le dau mai mult sirop (APIIVERT) no osa o capaceasca pana la urma pt ca am intales ca acest sirop are o umiditate foarte scazuta 20-22%? intreb pt ca eu oricum trebuie sa le mai dau pt hrana de completare si vad ca nu o capaceste  :yahoo_cry:

dorindafi

daca familia e bunicica shi le vei da papica in continuare fi sigur ca o vor capacii  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marius-ursulakhe

Mai inca o situatie anormala zi eu-de ce mierea pe multi faguri nu este pusa din partea de sus a ramei
-un mic exemplu la mine se intampala ca am si 4-5 cm in parte superiara a ramelor care este goala si mierea este pana la 3 sferturi capacita
-anul trecut nu am avut o astfel de problema vreau sa precizez ca sunt incepator eu asa zic eu :yahoo_cry:

mape 48-petru manea

spatiu prea mare---toamna scoaterea ramelor din cuib se face treptat in functie de eliberarea ramelor de puiet

antiopa din ardeal

  Sunt de aceeasi parere cu mape 48. Spre toamna in conditile in care populatia familiei este in scadere stupul are tendinta sa puna mierea in mijlocul ramei. Poate este si o alta explicatie dar aceasta tendinta apare in fiecare toamna.

bucovineanu

Daca nu au coroane cu miere capacita din vara, albinele evita spre toamna sa depoziteze mierea in partea de sus a ramelor deoarece acea portiune din rama este alba,  acolo fiind de regula miere si nu se creste puiet. Ori se stie ca pentru iernat albinele prefera ramele inchise la culoare.

Karpetrusov

Abia acum am sesizat ce ma intriga in acest titlu de topic. Este un titlu optimist care-mi sugereaza ca totusi in Ro au mai fost si rezultate bune. La voi nu a fost dezastru? nu a fost seceta? Ai reusit sa extragi miere?  Incep sa-mi fac probleme si ma intreb daca am gresit chiar totul. Eu am un esec colosal. Sunt unic in Ro? Nu ar fi mai bine sa-l denumim un an al dezastrului?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

jenica67

           Asa cum adevarul este relativ, asa si anul 2012, a fost un an bun, slab sau foarte slab, in functie de zona si de tipul de albinarit practicat : pastoral sau stationar. Pentru mine in zona banatului, a fost un an mediu. Singura problema ce a fost, ca dupa 1 august, nectarul a fost putin, in schimb am avut polen sufucient.
Ceea ce a condus la necesitatea de ajutare a roilor, cu sirop si acum in toamna si a unor familii de albine.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

mape 48-petru manea

la mine investul banatului pana in 15 iunie am hranit ca mureau de foame
din 1 iulie a inflorit f.soarelui si pot spune ca a fost jumatatea de vara cea mai buna din ultimii 10 ani

Mircea77

In principiu s-ar putea sa aveti toti dreptate, in sensul ca a fost un an greu insa n-am putut sa-mi retin un fior cand am citit ceea ce ne asteapta la anul. Cititi si minunati-va.

http://www.romanialibera.ro/timpul-liber/fapt-divers/vin-ploile-insa-nu-va-bucurati-exista-riscul-ca-2013-sa-fie-cel-mai-secetos-an-din-istoria-masuratorilor-meteorologice-279297.html

mape 48-petru manea

ieri 12.10.2012 am verificat 18 familii  ---15 familii mai aveau puiet pe 2-3 rame---5 aveau inca puiet necapacit
ce este anormal ,este faptul ca matcile din 2010 si 2012 aveau puiet, iar cele din 2011 nu mai aveau puiet ,dar sunt destul de puternice
se stie ca de obicei familiile slabe lungesc cresterea de puiet pana tarziu pentru completarea numarului de albine necesar pentru a trece cu bine iarna------la mine situatia descrisa mai sus se refera la toate familiile indiferent de puterea lor
cred ca depunerea de puiet pana acum a fost favorizata de temp.ridicate inregistrate la sfarsitul lui sept.si inceput de oct.

dorindafi

in 2010 zic eu am facut o gresheala
am tzinut folie sub podishor stupul fiind cu fund plin shi in noembrie aveam puiet
2011/2012 nu am mai facut la fel shi sa cunoscut diferentza
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

antiopa din ardeal

#42
Citat din: Karpetrusov din Octombrie 04, 2012, 04:41:17 PM
Abia acum am sesizat ce ma intriga in acest titlu de topic. Este un titlu optimist care-mi sugereaza ca totusi in Ro au mai fost si rezultate bune. La voi nu a fost dezastru? nu a fost seceta? Ai reusit sa extragi miere?  Incep sa-mi fac probleme si ma intreb daca am gresit chiar totul. Eu am un esec colosal. Sunt unic in Ro? Nu ar fi mai bine sa-l denumim un an al dezastrului?

   Pentru stationar in multe zone ale tarii a fost un an greu, daca am inteles bine. Cel putin in zona mea, am auzit de la mai multi stupari ca productia acestui an a fost aprox. 20% din productia anului trecut.(repet, este vorba de stuparit stationar) Si in stupina mea se regaseste acest procent. Dar in cei 17 ani de cand ma ocup de albine am mai avut cativa ani la fel de grei, situatie in care am zis ,,mai rau ca asa nu se poate" . Dar m-am inselat sau cum ar zice ,,optimistul" : Ba se poate! :finger:. Am avut un an in care de la vreo 60 stupi abia am asigurat necesarul de miere pentru familie.