STUPARIT STATIONAR IN... AREALUL ALTORA.

Creat de emil.oltean, Ianuarie 13, 2011, 05:49:54 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Lipsa prevederii unei sanctiuni in lege atrage dupa sine, ca un magnet, nerespecatrea acelei legi, dar si imposibilitatea aplicarii ei!

Apicultorul gandeste cam asa: DACA ESTE INTERZIS PRIN LEGE INSEAMNA CA IMI ADUCE, CU SIGURANTA, UN PLUS DE CASTIG. IN PLUS NU SCRIE IN LEGE CE SANCTIUNE MI SE APLICA, DECI TOTUL ESTE O.K., SCAP DE SANCTIUNI.

Institutiile statului gandesc asa: DACA IN LEGE NU ESTE PREVAZUTA SANCTIUNE PENTRU FAPTA APICULTORULUI, EU NU IL POT SANCTIONA! IN PLUS NEFIIND PREVAZUTA SANCTIUNEA, NU ESTE PREVAZUT NICI AGENTUL CONSTATATOR CARE SA O APLICE, ASA CA NU TREBUIE SA MA COMPLIC. FAC PUTINE VALURI POATE-POATE PICA CEVA (CA MIEREA ESTE TARE BUNA SI LE PLACE SI COPIILOR MEI).


Pana nu se schimba legea si nu vor fi prevazute sanctiuni concrete pentru fiecare gen de abatere, vor fi tot mai multe astfel de situatii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#46
Si ce ramine de facut , ne facem singuri dreptate?si aplicam " legea Talionului "  http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_talionului . Sa va mai spun o intimplare pe aici prin apropiere avea stupi si un preot (asa se recomanda , acum nu stiu nici eu nu i-am vazut atestatul de preot )   , el a plecat acum sa mutat , dar cu o seara inainte pe inserate a venit cu masina linga stupina mea a coborit a privit , a fost intrebat de tatal meu care era la acel moment de paza ce e cu Dumnealui pe acolo , Dinsul a a spus ca era in recunoastere ,cauta un loc sa mute stupi , dar sincer ma cam indoiesc deoarece nu pleci in recunoastere pe inserat si din locul unde avea stupi pina la locul unde sunt eu mutat acum ( unde am fugit de acei apicultori pungasi de s-au pus cu stupi in fata mea . intre localitate si lan) sunt 3-4 km si nu cred ca muta stupi asa de aproape sa se intoarca albina inapoi la vechea vatra .Daca si in preot nu ai incredere in cine sa mai ai . :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Oftopic -  apropo de faza cu preotul , pe la noi era un nene care se recomanda Doctor veterinar , umbla prin sat facea vaccinuri la animale lua bani , dar el de fapt era un fel de asistent ( ajutor ) al doctorului veterinar , a luat bani de la lume (cuiva i-a cerut chiar si buletinul de identitate ) sa le cumpere nu stiu ce medicamente pt animale si dus a fost cu tot cu buletin cu tot cu bani (am inteles ca ar fi strins ceva banuti de la lume pt medicamente) si nu i-a mai dat nimeni de urma . :lol: :lol: :lol:

emil.oltean

Proaspat!La culesul de salcim din acest an un nr.de 130 famiilii au fost "tratate" cu erbicid pe urdinis.Rezultatul:paguba mare  la stuparii  ce au venit in arealul altora(o data pentru totdeauna,in acest topic:areal=perimetrul administrativ al unei localitati in care se gaseste  o anumita masa melifera si un anumit numar de familii ale bastinasilor,punct,fara alte interpretari si extinderi).Cum rezolvam aceste metehne,asta este problema noastra.Putem concepe linistit,civilizat,prin dialog o regula de urmat pentru toti fie bastinasi fie musafiri(poftiti sau nepoftiti)?

filip

Citat din: emil.oltean din Iulie 23, 2011, 01:08:43 PM
Proaspat!La culesul de salcim din acest an un nr.de 130 famiilii au fost "tratate" cu erbicid pe urdinis.Rezultatul:paguba mare  la stuparii  ce au venit in arealul altora(o data pentru totdeauna,in acest topic:areal=perimetrul administrativ al unei localitati in care se gaseste  o anumita masa melifera si un anumit numar de familii ale bastinasilor,punct,fara alte interpretari si extinderi).Cum rezolvam aceste metehne,asta este problema noastra.Putem concepe linistit,civilizat,prin dialog o regula de urmat pentru toti fie bastinasi fie musafiri(poftiti sau nepoftiti)?
E greu de dat un raspuns.
Daca stuparul x primeste acceptul sa faca pastoral in localitatea y cu 50-100 fam se intampla urmatorul fenomen:
Daca este nectar si totul e Ok in urmatoarea noapte apar inca 300 fam de albine.Ori arealul respectiv nu are nectar pentru 400 fam +albinele din zona.De aici pleaca in general conflictele
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#49
ca vin alti din alte parti asta e , vin  , pleaca si noi mergem in alte partipeste alti, dar ce te faci ca se aseaza taman in fata ta , intre localitate (unde ai vatra permanenta si locuiesti ) si lan . si te duci la ei discuti , ca nu e bine ce fac. si nu vor sa se mute nici cu politia . ( niste baieti din vilcea au facut asta ) unu care era chiar in fata mea (si a tuturor apicultorilor din localitate ) avea un cielo alb (nu am reusit sa ii iau nr de inmatriculare ) erau uni un pic mai departe  aceia nu au fost  in fata noastra dar au fost vecini de pastoral se  cunosc s-au s-au cunoscut atunci pe islaz cu cei ce s-au asezat in fata noastra si aveau la turism urmatorul numar VL - 05 SAU 06 - HRT    (rugamintea mea le ei sa nu mai faca chesti de astea si ani urmatori ) au suparat multa lume pe aici . prin ialomita ).

Kov iulian

Ce tare , la plecare sa acesti apicultori care au fost cu stupi prin " arealul meu " nu ma refer la cei de s-au pus in fata noastra  am informati insuficiente sa spun daca au fost ei sau alti,   au vindut sau au dat la schimb miere in draci cu 9 lei pe Kg sau la schimb pe brinza sau cereale , numai ca acea miere nu era asa galbuie ca cea de floare , ci mai degraba spre incolor ca cea de trestie sau sfecla  =)) =)) =)) =)) . Deci dupa ce ca vin si  se pun si in fata noastra si ne fura lucratoare , ne strica si pretul la mierea vinduta la borcan si o vind ca si cum ar da-o la engros. Am dat citeva linguri de miere de la mine unei persoane care a cimparat miere de la ei ca sa faca comparatie  si a spus ca exista o diferenta clara intre cele doua sortimente .

D006

Citat din: Kov iulian din August 04, 2011, 04:20:51 PM
......... Am dat citeva linguri de miere de la mine unei persoane care a cimparat miere de la ei ca sa faca comparatie  si a spus ca exista o diferenta clara intre cele doua sortimente .

..:)...a lor era mai dulce..??...

KTA-APIDORNA - Ski

#52
Citat din: bio din August 19, 2011, 08:46:43 PM
Citat din: Kov iulian din August 04, 2011, 04:20:51 PM
......... Am dat citeva linguri de miere de la mine unei persoane care a cimparat miere de la ei ca sa faca comparatie  si a spus ca exista o diferenta clara intre cele doua sortimente .

..:)...a lor era mai dulce..??...
Era de doua sortimente! Una de salcam si alta poliflora!!! parerea mea! ;)
  Oricum tare asta cu dreptul la proprietatea publica si vinitici ;) :rotfl: =D> :redcard:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

dan motu

in fiecare an intampinam asemenea probleme cu pastoralu,dupa acceptul primariei si a proprietarului cultrii respective  te trezesti ca vin satenii pe tine ca le iei mierea ,ca le iei albina,dar ei de ce nu merg la inceputul sezonului la primarie sa spuna la primar ca nu accepta pe teritoriul comunei lor alti apicultori,vin pe noi dupa ce neam asezat sa plecam,nui corect,una este sa te muti cu 20 de fam si alta cu 150

Kov iulian

Citat din: dan motu din Decembrie 02, 2011, 07:04:34 PM
in fiecare an intampinam asemenea probleme cu pastoralu,dupa acceptul primariei si a proprietarului cultrii respective  te trezesti ca vin satenii pe tine ca le iei mierea ,ca le iei albina,dar ei de ce nu merg la inceputul sezonului la primarie sa spuna la primar ca nu accepta pe teritoriul comunei lor alti apicultori,vin pe noi dupa ce neam asezat sa plecam,nui corect,una este sa te muti cu 20 de fam si alta cu 150
Si prin preajma mea s-au pus apicultori straini , si am facut gura cand  doar cand s-au pus intre localitate si cultura ,
Daca o cultura are 3 laturi sa zicem , de ce dragi apicultori va asezati taman intre localitate si cultura ?
Daca legea apiculturi spune asta
" 3. Numarul stupilor instalati va corespunde cu cel inscris in autorizatie. La masivele melifere din paduri, distanta dintre
doua vetre va fi de cel putin 100 m, iar la culturile agricole distanta va fi de cel putin 300 m.
4. Amplasarea unei stupine pe directia de zbor a albinelor apartinand altor stupine (intre aceste stupine si sursa de
cules) este interzisa.
"
Daca " Ordinul Ministerului Agriculturii şi Alimentaţiei nr. 67 din 29 iulie 1998 privind aprobarea Regulamentului de organizare a stupăritului pastoral din România "
spune ca " La masivele melifere din păduri, distanţa dintre stupine va fi cel puţin 100 m, iar la culturile agricole de cel puţin 300 m.
Amplasarea unor stupine pe direcţia de zbor a albinelor aparţinând altor stupine (între aceste stupine şi sursa de cules) este interzis şi constituie contravenţie "
De ce se incalca dragi colegi ?
Si eu mai plec in pastoral dar am grija sa nu ma aproii la mai putin de 4-5 km de o localitate , fac asta pe principiul
" ce tie nu iti place altuia nu ii face "

stefan1

Citat din: dan motu din Decembrie 02, 2011, 07:04:34 PM
in fiecare an intampinam asemenea probleme cu pastoralu,dupa acceptul primariei si a proprietarului cultrii respective  te trezesti ca vin satenii pe tine ca le iei mierea ,ca le iei albina,dar ei de ce nu merg la inceputul sezonului la primarie sa spuna la primar ca nu accepta pe teritoriul comunei lor alti apicultori,vin pe noi dupa ce neam asezat sa plecam,nui corect,una este sa te muti cu 20 de fam si alta cu 150

  Proprietarul lanului are tot interesul sa fie 100 de familii/hectar, ca se face polenizare foarte buna. Proprietarul terenului pe care ii amplasezi se bucura ca ii dai si lui putina miere. Autoritatile locale sunt de regula anuntata dupa ce s-a instalat stupina sau nu sunt deloc anuntate, ca doar suntem in Romania. Si daca sunt anuntate, de obicei habar nu au despre stupi si lege, ba unii vad in asta un prilej sa mai primeasca o mica spaga. In Austria de ex, stabilirea locurilor de amplasare la pastoral se face cu doua saptamani inainte de deplasarea stupilor si in prezenta autoratatilor locale.
  Daca te duci cu stupii, nu trebuie sa-ti spuna nimeni ca intre sat si lan este necinstit sa ii amplasezi, ca aproape sigur in orice localitate sunt stupi la particulari. Lanul are 4 laturi. Pune-i cat mai departe de stupinele stationare si nicidecum in calea albinelor altui stupar fie ca este localnic fie ca si el venit in pastoral. Sunt reguli simple pe care unii le incalca cu buna stiinta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

La o sedinta aca, era inca Zorici presedinte, in cuvantul sau zicea ca fiecare trebuie sa aiba locul sau stabilit dinainte si sa nu creeze neplaceri altora. Se ridica cineva din sala:
-E bine daca ar fi asa, dar in primavara am gasit locul pe care il aveam de zeci de ani, ocupat de dl Purtiuc. (Acesta din urma fiind directorul de la srl aca si el de fata).
Si asa discutia a luat sfarsit.

Kov iulian

#57
Citat din: stefan1 din Decembrie 03, 2011, 01:29:45 AM

  Proprietarul lanului are tot interesul sa fie 100 de familii/hectar, ca se face polenizare foarte buna. Proprietarul terenului pe care ii amplasezi se bucura ca ii dai si lui putina miere.

Noi in loc sa fim uniti ca doar suntem colegi de meserie , noi facem jocurile fermierilor ?
Uni din stupari bastinasi au depus mari eforturi pt a se respecta legile privitoare la protectia albinelor contra insecticidelor ,
Iar uni dintre fermieri in semn de dispret fata de apicultori locali si pt ai umili si pagubi si mai departe cultiva plante entmofile aproape de localitate apoi cheama alti apicultori din alte parti ( pe principiul " Ce  stau eu in loc de voi sa va fac toate dorintele, sunteti destui prostii pe care sa ii manevrez , chem pe alti " si ii amplaseaza tocmai intre lan si localitate .
Ce parare aveti de chestiunea asta , si ce credeti despre apicultori care isi dispretuiesc colegi facand asta ?
Cu asemenea colegi vom sta mereu in genunchi in fata fermierilor , si in loc sa fim protejati de catre fermieri ( ca doar ei realizeaza venituri mai mari ( prin polenizare ) de pe urma albinelor decat avem noi de pe urma mieri .
In loc sa fim noi cautati de catre fermieri si platiti pt polenizare ca in tarile civilizate , mergem noi cu sarumana pe la portile lor si cerem sa ne lase , si mai si platim in miere ca ne-au ' lasat ".
Cu mentalitatea asta de sluga vom ramane zeci de ani la coada europei .

emil.oltean

Bravo Iulian.Nu stiu daca in Romania se va schimba vreodata mentalitatea in privinta rolului albinelor pentru polenizarea florei.Noi cu munca altii cu beneficiul.Este pacat ca albinele sunt lasate undeva la coada agriculturii.Nu constientizam adevarata importanta a lor pentru perpetuarea chiar a speciei umane.Va veni vremea cind va fi prea tirziu.Dar ce sa-i faci,ce-si face omul cu mina lui...

Kov iulian

#59
Mentalitatea nu trebuie sa se schimbe de la sine , noi trebuie sa ne luptam pt dreptul nostru
Ca sa fac asta ( sa lupt pt mine ) m-am inscris intr-o miscare ecologista in primavara, care de curand a devenit partid si care de la anul va intra si in parlament .( am facut asta imitand pe europeeni , in europa diversele grupuri de apicultori se au ca frati cu Ecologisti si se sprjina uni pe alti )
Am scris numeroase mailuri catre conducerea acelui partid in care am prezentat problemele apiculturi , Un domn vicepresedinte al acelui partid ecologist mi-a cerut

" daca timpul iti permite si vrei sa faci acest lucru poti sa dezvolti ideile din e-mailul de mai sus intr-un raport despre starea apiculturii - probleme, solutii, legislatie, abuzuri etc ( maxim 5 pagini ) si il pun in discutie la o sedinta a BEC pt a semnaliza situatia foarte grava pe care o descri. "

In acest sens am deschis un topic aici http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4573.0#msg89870 in care am dorit sa aflu cat mai multe pareri si probleme ale apicultorilor .pt a putea pune in scris acele probleme si trimite acelui Domn Vicepresedinte .