rumegus de faguri

Creat de eusebiu, Noiembrie 22, 2008, 02:16:01 PM

« precedentul - următorul »

eusebiu

La 3-4 stupi am la urdinis rumegus de faguri. Este o situatie normala?
Stupii sunt pe 6 rame 1/1. Rezerva de miere suficienta. Nu au puiet de la inceputul lui octombrie. In urma cu osaptamana totul era normal. Nu pot sa-i deschid datorita vremii figuroase si ploioase.

D006

au terminat mierea necapacita de consumat si au inceput sa descapaceasca.
o parere.........

Simi

Exact aceiasi situatie am intalnito si eu in aceasta toamna la doi dintre stupii mei cei mai buni, in prima faza ma-m gandit la un posibil furtisag dar dat fiind faptul ca erau cei mai buni stupi am eliminat ipoteza si am ajuns la aceeasi concluzie "terminarea mierii necapacite si hranirea din mierea capacita" in plus asta se intampla cu o saptamana-doua, in urma deci nu cred ca se mai puteau produce furtisaguri.
Pot fi si alte cauze? Cu experienta mea de 2 ani de zile mai am 99,9% de invatat.
Pe la noi astazi a sosit si prima ninsoare :roll:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Simi

Si iata si poze
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Simi

Inca una
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bucovineanu

Bravo, Florine.
Nu trebuie sa ne facem probleme in situatia descrisa, in aceasta perioada.
Familiile respective au avut probabil puiet si au consumat mai mult. Trebuie apreciate pentru ca au inceput deja sa faca curat in stup. Probleme ar putea sa apara spre sfarsitul iernii, daca vor termina mancarea.

eusebiu

Am intr-un frigider vechi 25 rame cu miere capacita pentru rezerva lor de primavara sau iarna. Am avut primavara cand afost clesul foarte slab.
Sunt pregatit si cu miere si zahar pudra pentru turte.

D006

mie din 22.10 pana astazi 22.11.2008, stupul etalon cu 6 rame 1/1, ca si al lui eusebiu, a consumat 2.100 kg miere.
asta in cond in care mai aveam puiet.

D006

Concluzionand nu cred sa fie probleme daca ai ramele macar 50% adica 2 kg de rame, asta inseamna 12 kg de mire rezerva.
Mai sunt 4 luni * 2 kg = 8 kg.
Oricum dec si ian consumul va fi cred mai mic datorita puietului lipsa sau in cazul unor matci prolifice , puiet mai putin( unele matci au o ponta continua)

balasbebe

Albinele mai harnice, scot rumegusul afara. De regula, in perioada, cat a fost mai cald, au luat mierea, mai ales de langa perete, sa-si faca loc. daca matca este mai veche, cam asta se intampla. Ori incepe sa ierneze, cu ghem din spate, ori lateral. Eu am gasit o familie, de fapt si anul trecut, asa a iernat, in hranitor. Matca, este foarte batrana, am prins un roi, inca in 2006, si era cu aripile franjurate. O tin, pan acand devine trantorita, datorita calitatilor deosebite. Din ea i-mi fac alte matci.

bucovineanu

"Mai sunt 4 luni * 2 kg = 8 kg."Consumul nu este egal in lunile de iernare.
In mod normal consumul in luna mentionata trebuia sa fie mai mic, sub 1kg.
A crescut pentru ca au avut puiet.In decembrie e posibil sa scada, dar in ianuarie si mai ales in februarie va creste, atat datorita noii generatii de puiet cat si temperaturilor scazute.Dar oricum daca ramele pe care au format cuibul au fost pline trebuie sa le ajunga pana in primavara.

D006

idee este ca la 6 rame cu miere o familie ar trebui sa traca iarna fara pb.
asta daca mirea este calitate.......

PricopArthur

Citat din: eusebiuLa 3-4 stupi am la urdinis rumegus de faguri. Este o situatie normala?
Stupii sunt pe 6 rame 1/1. Rezerva de miere suficienta. Nu au puiet de la inceputul lui octombrie. In urma cu osaptamana totul era normal. Nu pot sa-i deschid datorita vremii figuroase si ploioase.
Totul face parte din normalitate. Nici sa nu ii deschizi.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: SimiExact aceiasi situatie am intalnito si eu in aceasta toamna la doi dintre stupii mei cei mai buni, in prima faza ma-m gandit la un posibil furtisag dar dat fiind faptul ca erau cei mai buni stupi am eliminat ipoteza si am ajuns la aceeasi concluzie "terminarea mierii necapacite si hranirea din mierea capacita" in plus asta se intampla cu o saptamana-doua, in urma deci nu cred ca se mai puteau produce furtisaguri.
Pot fi si alte cauze? Cu experienta mea de 2 ani de zile mai am 99,9% de invatat.
Pe la noi astazi a sosit si prima ninsoare :roll:
Nu iti face probleme.
Stupii usor inclinati catre fata, protejati de o liziera de pomi, Foarte bine. Vei vedea dezvoltarea exploziva in primavara.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: florinpngmie din 22.10 pana astazi 22.11.2008, stupul etalon cu 6 rame 1/1, ca si al lui eusebiu, a consumat 2.100 kg miere.
asta in cond in care mai aveam puiet.
Faci f bine ca tii sub observatie stupul etalon. In acest fel, notatiile tale din anii de inceput iti vor da indicatii pentru viitor. Felicitari pentru observatiile pertinente.
In ianuarie consumul va fi lejer sub 2 kg.
Miere multă şi inimă curată!