cat mai e valabil: primul roi pleaca cu matca batrana ?

Creat de neculai.luca, Noiembrie 23, 2008, 06:19:42 PM

« precedentul - următorul »

neculai.luca

Sunt stupar de 20 de ani. Am retinut din carti si de la stupari cu mai mare experienta ca primul roi pleaca cu matca batrana (cel mai devreme cand prima botca e capacita), al doilea dupa 8 zile cu matca tanara ( sau mai multe) s.a.m.d.
Cam asa am observat si eu o vreme.
Dar de cativa ani constat ca de cele mai multe ori primul roi nu mai are matca batrana ! Anul acesta, din ~15 roiuri primare, nici unul n-a iesit (sau n-a ramas) cu matca batrana !
Care sa fie explicatia ?
Familiile care au roit erau bine populate (normal, nu?), nici un semn evident de boala, mi-au dat si productii bune si f.bune.
Si mai constat un fenomen: multe matci tinere, dupa o perioada de ouat destul de bun (cam o luna ) sunt schimbate linistit.
Sunt un pic ingrijorat, nu am cu cine sa ma consult, unde sa fac analize credibile, cunoscutii mei par sa nu remarce astfel de fenomene.
Acum 4 ani am avut diagnostic de nosemoza (fara dubii), le-am tratat cu fumidil B, de atunci le pun mereu in stimulare protofil si aparent am familii sanatoase.
Ce ziceti de fenomen?
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

bucovineanu

Intradevar ceva nu este normal in situatia descrisa. Se mai intamla ca uneori sa iasa primul roi cu regina tanara. Dar atunci cand toti roii ies numai cu regine tinere se ridica un semn de intrebare. Am ceva experienta in domeniul apiculturii, dar nu m-am confruntat cu acest fenomen. E drept ca in ultimii ani nu prea le-am lasat  ocazia sa roiasca familiilor pe care le am. Pierderi de regine in timpul iernarii am avut putine.
Schimbari repetate de regine am intalnit, dar rar.
Cat priveste nosemoza nu m-am confruntat cu aceasta boala. Dar se pare ca aceasta boala poate sa evolueze latent si sa nu ne dam seama ca o avem in stupina. Pentru eradicare, eu cred ca pe langa tratament ar fi trebuit si schimbarea fagurilor. De asemenea, foarte important, ar trebui ca albinele sa fie iernate timp de cativa ani numai pe zahar, sau mai nou pe apiinvert.

CRISTI M

Daca primul roi ( roiul primar ) ramane cu matca trnara este bine , inseamna ca cea batrana a plecat odata cu roiul si cu o matca tanara ,
Cred ca era prea batrana sau nu corespundea calitativ .

crombra

Si eu m-am confruntat cu situatia asta anul acesta. Din trei roi plecati toti aveau regine tinere iar din ei la unul dupa o perioada buna de ouat au schimbat-o linistit.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefan1

Eu ma tem ca e vorba de nosemosa. Aceasta epuizeaza prematur reginele. Ar mai putea fi in cauza prea multe tratamente antivarroa, cu afectarea directa sau prin ceara care a acumulat substantele din medicament.
Eu, care acum am vazut miere de Iulisca (multumita D-lui Neculai Luca), ma tem sa nu fie ea cauza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

NU am avut nosemoza niciodata iar tratamente fac doar toamna(3 tratamente)
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

neculai.luca

Deocamdata nu exclud din cauza mierea de iulisca pt. ca inca nu cunosc compozitia ei chimica. 
Dar mi-e greu sa fac o legatura directa intre un sortiment de miere si nosemoza fara ca mai intai sa se manifeste diareea .
Ori, cum am mai spus, iernez de peste 10 ani pe mai multa sau mai putina miere de iulisca si in acest timp nu m-am confruntat cu manifestari de diaree.
Dimpotriva, familiile ies foarte bine din iarna, se dezvolta frumos, si la salcam am printre cele mai bune productii comparativ cu alti stupari la acelasi pastoral.
Desi personal nu cred 100% in afirmatia ca familiile bolnave nu roiesc acum pun si eu intrebarea: daca erau bolnave de nosemoza, mai roiau ?
Mai adaug ca eu duc totdeauna albine si fagure cu puiet la lab. jud. veterinar pt. obtinerea certif.sanitar veterinar de mers in pastoral si nu mi-au depistat nimic.
Anul acesta am dus albine si dupa salcam si tot nimic !
Ar trebui sa suspectez acest laborator ca nu se pricepe deloc la bolile albinelor, ceea ce nu-i exclus.
Cum spuneam , in 2004 , dupa revenirea de la pastoral (salcam) , am avut un fenomen grav: albine si trantori in nr. mare si zile la rand care se tarau pe jos (iarba , pamant ), nu puteau zbura, se adunau in grupuri si piereau dupa 2-3 zile.
Am avut atunci ocazia (norocul) sa trimit prin cineva la Bucuresti (I.C.D.A.) albine culese de pe jos si d-na Mardare mi-a dat diagnosticul :NOSEMOZA.
Desi m-am mirat (nosemoza in iunie fara ca la iesirea din iarna sa observ ceva !) am luat de bun diagnosticul si le-am tratat 2ani cu Fumidil B.

Vreau sa fiu inteles bine, eu am observat aceste fenomene in stupina mea si nu mi-e jena sa le supun discutiilor, sper ca si altii care au observat asa ceva sa spuna, poate avem de invatat.
Dar sa nu credeti ca am o stupina de piereit , dimpotriva, eu zic ca deocamdata inca am situatia sub control.
Pt. ca ati pomenit de nosemoza trebuie sa recunosc ca si banuiala mea se indreapta aici numai ca nu se prea mai potriveste cu ce stiam din carti si n-am auzit de cercetari de ultima ora.
Eu cred ca in multe stupine se manifesta acest fenomen dar:  unii nu-l sesizeaza,
altii se jeneaza sa-l faca public iar altii se tem de imagine proasta.
Acum e mai comod sa justificam cu C.C.D.( Colony Collapse Disorder).
Sunt foarte multe aspecte de analizat in legatura cu identificarea stupinelor bolnave, cu posibilitatea de a face analize rapide, accesibile ca pret si credibile  , cu respectarea eventualelor carantine impuse, cu eventuale despagubiri etc.
Poate ar trebui sa ne preocupam de crearea , macar la nivel de judet, a unor structuri legale constituite din medic veterinar cu specializare pe albine, apicultor(i) cu prestigiu recunoscut de cei din zona, eventual jurist, care sa poata face analize, sa puna diagnostice credibile, sa urmareasca aplicarea tratamentelor, sa impuna eventuale carantine sau sacrificari.etc.
Stiu ca par utopii dar nici cu anarhie nu putem spera la rezultate bune.
Si sa nu se amageasca cineva ca pe el nu-l poate lovi necazul !
Cred ca am deviat de la topic dar si asta este o situatie anormala.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

bucovineanu

Eu nu am incredere in analizele care se fac in laboratoarele judetene. Cunosc situatia unui apicultor care a dus albine la analize si s-a pus diagnosticul de paralizie, si era vorba de infestare masiva cu paduchi.
Ceea ce spuneti d-le Luca referitor la crearea unor structuri judetene pentru diagnosticare si tratament, ar fi foarte bine, dar din pacate este situatia pe care o stim si suntem lasati sa ne descurcam singuri.Anarhie e nu numai in acest domeniu ci si in multe altele. Sunt lucruri pe care le vedem zilnic.

florin_apis

Parerea mea ca daca stupii se dezvolta si culeg normal nu cred ca sant probleme.Daca in timpul in care stupii sant pragatitii de roit vine un timp neprielnic roiul nu poate sa iasa timp in care din botcii iasa 1 matca tanara o omoara pe cea batrana iar in prima zi prielnica pt.roit,roiul iasa de data aceasta avand o matca tanara.

neculai.luca

Citat din: neculai.lucaPt. ca ati pomenit de nosemoza trebuie sa recunosc ca si banuiala mea se indreapta aici numai ca nu se prea mai potriveste cu ce stiam din carti si n-am auzit de cercetari de ultima ora.
.
Pe langa multe alte carti si reviste de apicultura am in biblioteca si pe acestea doua:
     -Bolile si daunatorii albinelor - de dr. I. Ograda editia 1986
 
     -Bolile albinelor - de Wolfgang Ritter, editia 2000 (scrisa in 1993)
Pe amandoua le-am citit si recitit cu diferite ocazii.
Se pare ca in ultima vreme mi-a ramas in memorie ce-a scris neamtul (de altfel pertinente !).
Dar am recitit aseara din cartea lui Ograda si ia uitati ce spune despre nosemoza printre altele :
       "in ce priveste nivelul infectiei unei stupine in cursul anului, s-a constatat ca in U.R.S.S. 18% din albine sunt infectate in martie, 63% in mai si f. putine in octombrie. Pentru Franta , luna IUNIE (!) reprezinta maximum de infectie.".......
............."Familiile de albine cu matci infectate isi schimba matca sau roiesc (!) "................."in S.U.A. Dr. Basil Furgala apreciaza  ca nosemoza provoaca pagube economice mai importante decat toate celelalte maladii ale albinelor la un loc".
Asa-i ca memoria si timpul ne joaca feste uneori ?
Personal , spun inca odata, cred ca NOSEMOZA a reaparut cu forme de manifestare poate schimbate dar cu potential de evolutie si pagube inconstient ignorate de cei datori sa previna o astfel de catastrofa.
   
    Doamne da sa auzim numai de bine! 
-
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Citat din: bucovineanuEu nu am incredere in analizele care se fac in laboratoarele judetene. Cunosc situatia unui apicultor care a dus albine la analize si s-a pus diagnosticul de paralizie, si era vorba de infestare masiva cu paduchi.
Ceea ce spuneti d-le Luca referitor la crearea unor structuri judetene pentru diagnosticare si tratament, ar fi foarte bine, dar din pacate este situatia pe care o stim si suntem lasati sa ne descurcam singuri.Anarhie e nu numai in acest domeniu ci si in multe altele. Sunt lucruri pe care le vedem zilnic.
D-le Bucovineanu, inca mai cred ca cel putin pe felia asta a noastra am putea remedia situatia daca:
    -apicultorii seriosi ar putea fi motivati sa participe la actiunile formatiilor asociative ( fie ele ACA sau altele)
    -pentru ca hotararile sa nu se mai ia in vechiul stil sindical , ma gandesc la un sistem de vot cu puncte, pana la 25 fam. de albine =1 vot si se adauga cate un vot pt. fiecare 25 de fam. in plus.Mi se pare normal ca cei care trudesc din greu cu mai multi stupi sa aiba si un cuvant mai greu de spus. Altfel stau deoparte si se bucura vechii conducatori de la centru.
    -daca in structurile judetene vor ajunge la conducere, prin votul nostru, persoane de caracter care sa poata concepe un statut nou, cu prevederi clare  si sa impuna la centru vointa celor pe care ii reprezinta. 
    -in final e musai si o lege noua a apiculturii, ce avem acum e de rasul curcilor.
   -si ar mai fi multe de spus dar iarasi cred ca nu e topicul potrivit.
Pe scurt ideea ar fi urmatorea: nu cred ca avem dreptul sa ne plangem daca nu ne implicam si-i lasam pe oportunisti sa ocupe locurile din fata !
    S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

bucovineanu

Sunt de acord ca pentru a putea schimba situatia in favoarea noastra ar trebui mai multa implicare. Dar e foarte greu. Anul viitor vor avea loc alegeri pentru conducerile filialelor judetene si conducerea centrala ACA. Pentru a nu avea surprize s-a schimbat modul de alegere. In adunarea generala judeteana nu vor avea drept de vot toti apicultorii participanti, ci doar delegatii alesi la sedintele cercurilor apicole din judet, iar la congres vor vota bineinteles delegatii alesi la adunarile judetene. Ia ghiciti ce poate sa iasa de aici? Va rezulta cu siguranta ceva ce se incadreaza perfect la acest topic.

D006

Citat din: neculai.lucaDeocamdata nu exclud din cauza mierea de iulisca pt. ca inca nu cunosc compozitia ei chimica. 
Dar mi-e greu sa fac o legatura directa intre un sortiment de miere si nosemoza fara ca mai intai sa se manifeste diareea .
Ori, cum am mai spus, iernez de peste 10 ani pe mai multa sau mai putina miere de iulisca si in acest timp nu m-am confruntat cu manifestari de diaree.
Dimpotriva, familiile ies foarte bine din iarna, se dezvolta frumos, si la salcam am printre cele mai bune productii comparativ cu alti stupari la acelasi pastoral.
Desi personal nu cred 100% in afirmatia ca familiile bolnave nu roiesc acum pun si eu intrebarea: daca erau bolnave de nosemoza, mai roiau ?
Mai adaug ca eu duc totdeauna albine si fagure cu puiet la lab. jud. veterinar pt. obtinerea certif.sanitar veterinar de mers in pastoral si nu mi-au depistat nimic.
Anul acesta am dus albine si dupa salcam si tot nimic !
Ar trebui sa suspectez acest laborator ca nu se pricepe deloc la bolile albinelor, ceea ce nu-i exclus.
Cum spuneam , in 2004 , dupa revenirea de la pastoral (salcam) , am avut un fenomen grav: albine si trantori in nr. mare si zile la rand care se tarau pe jos (iarba , pamant ), nu puteau zbura, se adunau in grupuri si piereau dupa 2-3 zile.
Am avut atunci ocazia (norocul) sa trimit prin cineva la Bucuresti (I.C.D.A.) albine culese de pe jos si d-na Mardare mi-a dat diagnosticul :NOSEMOZA.
Desi m-am mirat (nosemoza in iunie fara ca la iesirea din iarna sa observ ceva !) am luat de bun diagnosticul si le-am tratat 2ani cu Fumidil B.

Vreau sa fiu inteles bine, eu am observat aceste fenomene in stupina mea si nu mi-e jena sa le supun discutiilor, sper ca si altii care au observat asa ceva sa spuna, poate avem de invatat.
Dar sa nu credeti ca am o stupina de piereit , dimpotriva, eu zic ca deocamdata inca am situatia sub control.
Pt. ca ati pomenit de nosemoza trebuie sa recunosc ca si banuiala mea se indreapta aici numai ca nu se prea mai potriveste cu ce stiam din carti si n-am auzit de cercetari de ultima ora.
Eu cred ca in multe stupine se manifesta acest fenomen dar:  unii nu-l sesizeaza,
altii se jeneaza sa-l faca public iar altii se tem de imagine proasta.
Acum e mai comod sa justificam cu C.C.D.( Colony Collapse Disorder).
Sunt foarte multe aspecte de analizat in legatura cu identificarea stupinelor bolnave, cu posibilitatea de a face analize rapide, accesibile ca pret si credibile  , cu respectarea eventualelor carantine impuse, cu eventuale despagubiri etc.
Poate ar trebui sa ne preocupam de crearea , macar la nivel de judet, a unor structuri legale constituite din medic veterinar cu specializare pe albine, apicultor(i) cu prestigiu recunoscut de cei din zona, eventual jurist, care sa poata face analize, sa puna diagnostice credibile, sa urmareasca aplicarea tratamentelor, sa impuna eventuale carantine sau sacrificari.etc.
Stiu ca par utopii dar nici cu anarhie nu putem spera la rezultate bune.
Si sa nu se amageasca cineva ca pe el nu-l poate lovi necazul !
Cred ca am deviat de la topic dar si asta este o situatie anormala.
Este foarte posibila,in cazul tau,varianta intoxicari cu miere toxica care apare in perioada asta din cauza variatiilor de temperatura si umiditate,in special sunt afectate albinele culegatoare si trantori care sunt mari consumatori de miere,de obicei nu este afectata matca,ca tratament in cazul in care mortalitatea este mare se poate administra sirop de miere,recoltata intr-o alta perioada,sau zahar,pentru a se micsora/dilua concentratia substantelor toxice din miere.
O alta cauza poate fi prezenta parazitilor triungulini,luati de la culesul de fanete sau de la albastrita din grau,dar acestia nu prea ataca trantori si in plus pot fi observati cu ochiul liber pe albine,avand circa 2mm lungime si o culoare brun roscata,pot fii confundati cu varoza,eu cred ca este vorba de intoxicatie cu miere toxica

D006

Citat din: radu27
Citat din: neculai.lucaDeocamdata nu exclud din cauza mierea de iulisca pt. ca inca nu cunosc compozitia ei chimica. 
Dar mi-e greu sa fac o legatura directa intre un sortiment de miere si nosemoza fara ca mai intai sa se manifeste diareea .
Ori, cum am mai spus, iernez de peste 10 ani pe mai multa sau mai putina miere de iulisca si in acest timp nu m-am confruntat cu manifestari de diaree.
Dimpotriva, familiile ies foarte bine din iarna, se dezvolta frumos, si la salcam am printre cele mai bune productii comparativ cu alti stupari la acelasi pastoral.
Desi personal nu cred 100% in afirmatia ca familiile bolnave nu roiesc acum pun si eu intrebarea: daca erau bolnave de nosemoza, mai roiau ?
Mai adaug ca eu duc totdeauna albine si fagure cu puiet la lab. jud. veterinar pt. obtinerea certif.sanitar veterinar de mers in pastoral si nu mi-au depistat nimic.
Anul acesta am dus albine si dupa salcam si tot nimic !
Ar trebui sa suspectez acest laborator ca nu se pricepe deloc la bolile albinelor, ceea ce nu-i exclus.
Cum spuneam , in 2004 , dupa revenirea de la pastoral (salcam) , am avut un fenomen grav: albine si trantori in nr. mare si zile la rand care se tarau pe jos (iarba , pamant ), nu puteau zbura, se adunau in grupuri si piereau dupa 2-3 zile.
Am avut atunci ocazia (norocul) sa trimit prin cineva la Bucuresti (I.C.D.A.) albine culese de pe jos si d-na Mardare mi-a dat diagnosticul :NOSEMOZA.
Desi m-am mirat (nosemoza in iunie fara ca la iesirea din iarna sa observ ceva !) am luat de bun diagnosticul si le-am tratat 2ani cu Fumidil B.

Vreau sa fiu inteles bine, eu am observat aceste fenomene in stupina mea si nu mi-e jena sa le supun discutiilor, sper ca si altii care au observat asa ceva sa spuna, poate avem de invatat.
Dar sa nu credeti ca am o stupina de piereit , dimpotriva, eu zic ca deocamdata inca am situatia sub control.
Pt. ca ati pomenit de nosemoza trebuie sa recunosc ca si banuiala mea se indreapta aici numai ca nu se prea mai potriveste cu ce stiam din carti si n-am auzit de cercetari de ultima ora.
Eu cred ca in multe stupine se manifesta acest fenomen dar:  unii nu-l sesizeaza,
altii se jeneaza sa-l faca public iar altii se tem de imagine proasta.
Acum e mai comod sa justificam cu C.C.D.( Colony Collapse Disorder).
Sunt foarte multe aspecte de analizat in legatura cu identificarea stupinelor bolnave, cu posibilitatea de a face analize rapide, accesibile ca pret si credibile  , cu respectarea eventualelor carantine impuse, cu eventuale despagubiri etc.
Poate ar trebui sa ne preocupam de crearea , macar la nivel de judet, a unor structuri legale constituite din medic veterinar cu specializare pe albine, apicultor(i) cu prestigiu recunoscut de cei din zona, eventual jurist, care sa poata face analize, sa puna diagnostice credibile, sa urmareasca aplicarea tratamentelor, sa impuna eventuale carantine sau sacrificari.etc.
Stiu ca par utopii dar nici cu anarhie nu putem spera la rezultate bune.
Si sa nu se amageasca cineva ca pe el nu-l poate lovi necazul !
Cred ca am deviat de la topic dar si asta este o situatie anormala.
Este foarte posibila,in cazul tau,varianta intoxicari cu miere toxica care apare in perioada asta din cauza variatiilor de temperatura si umiditate,in special sunt afectate albinele culegatoare si trantori care sunt mari consumatori de miere,de obicei nu este afectata matca,ca tratament in cazul in care mortalitatea este mare se poate administra sirop de miere,recoltata intr-o alta perioada,sau zahar,pentru a se micsora/dilua concentratia substantelor toxice din miere.
O alta cauza poate fi prezenta parazitilor triungulini,luati de la culesul de fanete sau de la albastrita din grau,dar acestia nu prea ataca trantori si in plus pot fi observati cu ochiul liber pe albine,avand circa 2mm lungime si o culoare brun roscata,pot fii confundati cu varoza,eu cred ca este vorba de intoxicatie cu miere toxica
inca ceva intoxicatia cu miere toxica dureaza de obicei cateva zile,dar poate face pagube foarte mari in randul albinelor adulte in prima faza,apoi apar complicatiile/efectele unei depopulari masive,racirea puietului,contactarea mult mai usoara a unor boli...aceste cazuri grave sunt rare........de regula mortalitatea este mica,tine cateva zile si trece de la sine.

neculai.luca

Vad ca aceasta tema a revenit in actualitate iar intre timp eu m-am cam lamurit.
S-a discutat pe alt forum problema si doctorul pab a descris o noua forma de nosemoza ale carei manifestari se potrivesc intocmai celor constatate de mine (dar si de altii ).
Este vorba de nosema ceranae care are manifestari acute in mai-iunie, fara diaree iar familiile infestate roiesc sau schimba des matcile, chiar tinere.
Deci cam altfel decat nosema apis pe care o stiam din carti.
Dar zice sa nu ne alarmam, boala nu e greu de tinut sub control prin masuri de igiena si administrare de protofil.
Cred ca ati citit si altii acele discutii, din pacate eu nu am timp sa reproduc tot.
S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)