cum sa fac??

Creat de Pepa Petru, Februarie 16, 2013, 06:06:52 PM

« precedentul - următorul »

dersky

Astazi am trecut si eu pe la stupi si am observat ca a fost ceva zbor de curatire desi afara au fost in jur de 7 grade. Am mai vazut ca pe exteriorul stupului si pe scandura de zbor sunt urme de diaree. E grav? Sa ma uit in ei sau sa le las in pace?

johnysibiu

Daca prinzi o fereastra  de vreme buna desfa-l ! stimuleaza - le zborul de curatire, elimina condensul, pune-i deasupra o rama cu miere buna, preferabil de salcam.

dersky

Ar fi bun....daca as avea...> :sad: Eu am doar doua roiuri de vara trecuta de prin iulie si le-am lasat sa ierneze pe mierea ce au cules-o la floarea soarelui plus ce le-am mai completat eu la sfarsitul lui august. Tot atunci le-am dat si Protofil in sirop dar nu mai mult decat scria pe prospect. Poate fi Nosemoza in cazul asta?


dorindafi

 :hi:  dersky
stai linishtit ,ca doar nu vroiai sa faca in interior

,,Poate fi Nosemoza in cazul asta? ''   = nu , eu zic ca nu  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

johnysibiu

Toata lumea se isterizeaza pe nosemoza...Ia mananca tu miere acra si stai in apa pana la turloaie si apoi spune-mi cum te caci!

dersky

adevarul e ca am gasit umezeala si mucegai in stup, cel putin asa am vazut in partea unde nu e cuibul. Am stupii cu fundul plin si desupra am avut un ziar peste podisor si o paturica dar ventilatia a fost deficitara.

dorindafi

mai omule lasale shi nu le mai chitzaii
daca au papica ce mai vrei . iarna-i ca shi trecuta
shi la ele e ca shi la oameni , nu-s toate puse la locul lor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

andrei f

cred ca ar trebui sa intervi sa cureti ce poti cu dalta de pe partea de sus a ramelor, apoi scoti cele doua rame marginase si le inlocuiesti cu altele bune . muti totul in partea cealalta a cutiei si pui niste var nestins pe fundul stupului. de preferat ramele pe care le introduci sa aiba si putina miere pe ele. descapacesti 10 cm patrati si pui o jumatate de turta cu polen in care adaugi si putin protofil. eu unul asa as face ,sper sa-l salvezi.

dorindafi

Citat din: dorindafi din Martie 02, 2013, 01:32:16 PM
mai omule lasale shi nu le mai chitzaii
daca au papica ce mai vrei . iarna-i ca shi trecuta
shi la ele e ca shi la oameni , nu-s toate puse la locul lor
iar daca nu ai rabdare uneshtel shi vei fi mai cishtigat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

andrei_calinescu

Citat din: dersky din Martie 01, 2013, 10:14:01 AM
Ar fi bun....daca as avea...> :sad: Eu am doar doua roiuri de vara trecuta de prin iulie si le-am lasat sa ierneze pe mierea ce au cules-o la floarea soarelui plus ce le-am mai completat eu la sfarsitul lui august. Tot atunci le-am dat si Protofil in sirop dar nu mai mult decat scria pe prospect. Poate fi Nosemoza in cazul asta?

Nosemoza e daca albina are culoare neagra, disparand pilozitatea. Aripile devin matuite, semiopace.
Dersky, asta e momentul cand familiile slabe crapa, e momentul crucial de articulatie cu noul sezon.
Unele familii, ca si oamenii, au un sistem imunitar mai deficitar, o predispozitie la Nosemoza mai mare, si acelea crapa.
Dupa aceea ce e esentiala e densitatea albinei in ghem. Tu spui ca ai facut roiuri tarziu, probabil nu ai avut multa albina in asta(sub un kilogram) , si pe parcursul iernii s-a depopulat, matca nu a inceput ponta fiind si ea predispusa la Nosema coroborat cu faptul ca nu a fost destula albina acoperitoare.
Stai linistit, unii se duc asta e selectia naturala, si mie mi-au crapat cativa roi din astia mititei, si la toata lumea le crapa.
Poate ca iarna nu a fost cea mai teribila , dar toamna a fost sub orice critica din punct de vedere a rezervei de proteina. Albina a intrat batrana si a cazut repede.
Sunt depopulari mari, cred ca mai toata lumea care a avut vetre fara polen, a avut pierderi sau depopulari mari.
Deci consoleaza-te.

johnysibiu

Prin popor este o vorba:"Hotul cu un pacat si pagubasul cu o mie de pacate"

Daca vrei sa fi sigur de diagnostic ia frumos o manuta de albine moarte si du-te cu ele la DSV si fa-le o analiza bacteriologica.

Totusi schimba-lehrana si imbunatateste-le  ventilatia si o sa fie altfel.

alpha

Pt. Pepa. Cred ca este tardiv ceea ce te intreb , dar vreau sa stiu. Dupa cum vad cuibul este deplasat intro parte,deci este prea larg si albina a trebuit sa consume mult pentru asi mentine microclimatul si s-a incarcat rapid iar in lipsa zborului de curatire a defecat in cuib.Cand ai pus turta ai verificat existenta matcii?. Lipsa matcii este principalul motiv al consumului exagerat.Sa nu imi spui ca era prea frig sa verifici existenta matcii.Ce anume sar fi racit in afara cuibului?. Cand ai pus turta deja ai racit cuibul si ai deranjat familia, ce mai contau inca 5 min.  90% din stupari pun turte fara a face o verificare invocand frigul. Daca nu verifici existenta matcii si nu strangi cuibul pierzi tot. Daca nu are matca il unifici iar daca are dar a dat in nosemoza(este tot un fel de dizenterie) strangi cuibul strict pe cate rame ocupa albina chiar daca sunt numai doua.Obligatoriu nu pe aceleasi rame, ci pe altele pe care le aduci dintro camera calda(poti sa le incalzesti putin si cu fheonul).Va mai defeca si pe acestea dar nu mai sunt atatia spori de nosema pe rame.

marian ivan

ce fel de miere i-ai bagat ca rezerva?

marian sima

Eu nu vad decit albina moarta pe acele rame,chiar daca era frig se putea schimba cutia si ramele scuturai albina in cutia goala,bagai stupul la caldura ca albina sa se ridice pe rame si astfel  se mai lungea putin viata la acele albine ,poate prindea indreptarea vremi si pe urma i-l ajutai cu puiet si ceva populatie de la alti stupi.
De puiet nu era nici o pierdere la cum arata ramele nu cred ca aveai puiet viabil acolo.