Apifonda ca baza pt turtele proteice?

Creat de Mircea.I, Decembrie 06, 2010, 12:02:35 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Facand haz de necaz, eu m-am mirat de ce nu au scumpit Apifonda pana acum! :rusine:
Ce dracu, vand zaharul la pret de miere! 
In primavara procesatorii plateau 6,5 lei pe kg de miere de rapita! Asa ca bravii apicultori vand mierea la pretul asta ca sa cumpere in toamna/iarna Apifonda la un pret mai mare! Nu-i asa ca este genial?

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 19, 2012, 06:34:41 PM
Facand haz de necaz, eu m-am mirat de ce nu au scumpit Apifonda pana acum! :rusine:
Ce dracu, vand zaharul la pret de miere! 
In primavara procesatorii plateau 6,5 lei pe kg de miere de rapita! Asa ca bravii apicultori vand mierea la pretul asta ca sa cumpere in toamna/iarna Apifonda la un pret mai mare! Nu-i asa ca este genial?

la bucuresti pachetul de 15kg era 110 - 115 lei
eu am dat in toamna dulcofruct de completare si tocmai in primavara trec iar pe dulcofruct pentru stimulare
la bucuresti a fost pachetul de 15 kg, 110 - 115 lei
eu le-am dat dulcofruct pentru completare si in primavara trec direct la dulcofruct pentru stimulare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albina harnik

Eu sunt incepator, iar anul acesta am pus pt 1  oara apifonda la albine.....asa in fine... dupa 2 sapt  am introdus pe urdinis  un FIER SUBTYRE IN FORMA DE L si am tras afara  bucatelee mici de apifonda .. sa inteleg ca sau apucat sa manance nu ??? e de bn?
:D :beer: :i_love_you: :thanks:

Mihai Sergiu

anul acesta insemnand? in ianuarie februarie?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefan1

Citat din: viespia  ucigasa din Decembrie 02, 2012, 11:30:34 PM
Eu sunt incepator, iar anul acesta am pus pt 1  oara apifonda la albine.....asa in fine... dupa 2 sapt  am introdus pe urdinis  un FIER SUBTYRE IN FORMA DE L si am tras afara  bucatelee mici de apifonda .. sa inteleg ca sau apucat sa manance nu ??? e de bn?
:D :beer: :i_love_you: :thanks:

  Bun venit pe forum!
  Dupa mine nu-i prea bine ca de acum sa incepi cu turte la stupi. Nu au rezerve de miere? Daca vremea e suficient de buna, albinele incearca sa preia din acea turta, sa o dizolve si sa o depoziteze in faguri (ce nu mananca pe moment). Dar asta se face cu efort si uzura. Daca rezervele lasate le ajung, parerea mea e sa lasam albinele in pace cat mai mult in iarna. Stiu ca sunt si alte pareri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albina harnik

poi    familiile au fost luate cand a  fost floarea de tei si  nu au prea avut    ce sa stranga , am cumparat un biidon de 13 L  dulcofruct  si leam mai pus... si un apicultor mia recomandat sa le pun apifonda

stefan1

  Completarea rezervelor pentru iarna se face de preferinta in aufust, cad oricum albinele care lucreaza vor muri pama in toamna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albina harnik


pharaonu75

Citeste un manual apicol si vei intelege mai bine ceea ce ti-a spus Stefan1!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albina harnik

ar mai fii ceva de facut in situatya respectiva ? :bzz: :bravo:

dorindafi

Citat din: viespia  ucigasa din Decembrie 04, 2012, 10:21:04 AM
Doar nu  o sa moara toate
nuuuuuuu , nici vorba
eventual poate nu mai ramane nici una vie  :yahoo_cry:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albina harnik

poi acum in decembrie  mai pot baga in faguri apifondaa... nu stau si ele  in ghem :lol: ca daca ar sta in ghem  ar manca doar nar mai baga in faguri si nu ar mai murii


stefan1

  Dorindafi a glumit. In functie de cata populatie are, de ce rezerve de miere au totusi (nu ai spus cam cate kilograme), de tratamente, de uzura de pana acum, de cat de des le deranjezi pana la primavara etc , albinele pot iesi in primavara si cu turte administrate si de acum. Scopul stuparului este insa nu numai sa scoata familia pana in primavara, ci sa scoata o familie puternica, capabila sa se dezvolte timpuriu. Albinele cu o uzura mai mare din toamna sau din timpul iernii, vor muri mai rapid, sa zic ca in martie, cand inca vremea e rece si este pericolul ca albinele ramase sa nu mai poata incalzi puietul pe care il are la acel timp. Puietul racit cauzeaza o mare intarziere in dezvoltarea ulterioara a familiei sau chiar poate duce la aparitia unor boli.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albina harnik

Are  in jur de 5 rame pline de albina, cam 4 cu miere / leam facut tratamentul   cu varachet forte....... si   nu le prea deranjez doar cand le mai pun apifonta atata... ^:)^

albina harnik