turtele proteice

Creat de dragos2006, Octombrie 23, 2010, 07:30:41 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

Exista in comert drojdie de bere pulbere. Eu o folosesc in hranirea porumbeilor voiajori, pe seminte umectate cu ulei de usturoi. Cutiile au 800 de g si costa maxim 25 ron. Se gasesc in farmaciile veterinare care comercializeaza si produse pentru porumbei.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

johnysibiu

Cred ca acum trebuie sa ne gandim la turtele ce contin proteine ce vor ajuta puietul si ponta reginei.Drojdia de bere sa o lasam mai pe toamna sau... sa facem o portie de bere.

Obombo

Johny, mai uitate si la data mesajelor la care raspunzi, ultima postare e de acu' opt luni. Cat despre drojdia de bere, contine proteine, de asta se foloseste la hranirea albinelor, in schimb este inactivata, asa ca nu se mai poate folosi la fabricarea berii :wink2:.

johnysibiu

Ma bagam si eu in seama ca nu am cu cine sa-mi impartasesc experienta de berar. Stiu cu ce se mananca drojdia.Cea mai nefericita situatie este sa muncesti din greu la un lot de bere si drojdia sa lenveasca si sa nu fermenteze...Pfui.

Obombo

#35
Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 10:29:04 PM
... ca nu am cu cine sa-mi impartasesc experienta de berar.
Johny, fratele meu, sunt numai urechi. Deschide un thread aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?board=13.0 si scrie cu voce tare, ca de cand ma bate gandul sa incerc si eu.
P.S. Daca e sa ma iau dupa poza ta de la avatar, s-ar parea ca mai avem o pasiune in comun  :D.


Obombo

 :thanks: Cred ca trebuie sa caut un oculist bun  :zzz: .

johnysibiu

Locuiesti in peninsula? acolo sunt multe magazine de profil. O sa gasesti usor tot ceea ce este necesar pentru ati satisface fanteziile de degustator de bere.

alexutu

feed bee a folosit cineva cum evolueaza albinele dupa administrare
00007

cristi ciuc

Am folosit eu, la debutul primăverii anului 2011.
Am cumpărat pungi de 1 kg. cu compoziţie solidă gata preparată pe bază de feed bee.
Apreciez că s-au dezvoltat bine.
Ca şi curiozitate, la un moment dat, la începutul lui martie aveam pe rame şi apifonda şi feed bee.
La început nu s-au atins de pasta de feed bee şi au preferat să consume apifonda. Apoi au lăsat apifonda neconsumată şi au devorat feed bee-ul.
Albinele ştiu când şi ce le trebuie!

alexutu

multumesc mult pt ajutor
ce cantitate ati pus la o  famile
00007

Bistriteanul

Stimati apicultori,
doresc sa va intreb daca ati folosit sau ati auzit de folosirea uleiului de catina in turtele proteice si daca da, ce efecte s-au constatat.
Intreb, pentru ca producatorul de ulei de catina din orasul meu a spus ca cineva a hranit albinele cu ulei de catina turnat peste zahar si a constatat caderea aripilor la albine. Sa fi fost uleiul de catina concentrat (sau dat in cantitate prea mare) cauza, sau existenta altor boli?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

pharaonu75

Lipsa aripilor la albine este cauzata de actiunea acarienilor.
Nu am folosit ulei de catina si nu am auzit ca acest ulei sa produca astfel de efecte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

 Uleiul de catina este foarte scump. Stiam de 140 Euro/litru. oare merita folosit? In plus nu e solubil in apa. In turte poate merge, dar in nu stiu daca si in sirop, sau se ridica la suprafata si se da doar la primul stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)