Cateva sfaturi pentru a repara lazile SH . Crapaturile in lemn in special .

Creat de Lt_Lucky28, Aprilie 15, 2014, 01:01:37 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Cu rumegus fin si aracet este cel mai bine.Am chituit cu chit cumparat si dupa un an a cazut.Dupa ce se usuca aracetul slefuit cu smirghel si vopsit cu var lavabil de exterior la culoarea preferata si il vei avea inca pe atit.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

filip

Citat din: thomas din Februarie 09, 2015, 08:19:38 AM
Ciocanitorile mi.au atacat un stup si in unele locuri aproape l.au patruns in interior.. Vreau sa.l repar tot asa, cu praf de rumegus si aracet. Mai exista si varianta chitului de lemn. Problema ar fi daca afecteaza chimic albinele din interior? Mai ales ca e destul de frig si nu fac zboruri.
[/quote
Pune un capac de pateu prins in horsuruburi pana se incalzeste vremea,daca lada e perforata poti pune o carpa inainte sa prinzi tabla.
Cand se incalzeste la primavara poti trece albinele in alta lada si sa te ocupi de reparatii :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Se poate largi gaura pana in partea cealalta si bate un cep facut dupa marimea gaurii dupa ce in prealabil cepul a fost uns cu aracet.  Se taie capatele cepului la nivelul peretelui. Evident operatia se face dupa ce stupul s-a golit de albine.

sorinma

Citat din: bismark din Februarie 09, 2015, 09:10:55 AM
   Cu rumegus fin si aracet este cel mai bine.Am chituit cu chit cumparat si dupa un an a cazut.Dupa ce se usuca aracetul slefuit cu smirghel si vopsit cu var lavabil de exterior la culoarea preferata si il vei avea inca pe atit.Cu respect ^:)^


confirm si eu...chitul pt lemn dupa un timp abandoneaza lada.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MOTANUL

Daca fisura este foarte fina - sub 1mm merge pus doar aracet (eu am gasit unul si impermeabil si transparent când se intareste);

Pare sa stea foarte bine deocamdata (fisura a ramas astupata). Eu nu am vopsea pe stupi - deci se vede foarte usor orice defect al lemnului.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

thomas

Va multumesc pt sfaturi. O sa.l repar mai la primavara cu praf de lemn si aracet, probabil si cu ceva cep.uri. Deocamdata merg pe solutie de avarie cu folie in jurul stupului si placi de azbest langa pereti ca sa.si rupa ciocanitoarea ciocul de ele.. :d

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

thomas

da, placi cimentate.. nu cred ca scad temperatura stupului, din contra, se incalzesc destul de bine cand bate soarele in ele..

robertanton80

Citat din: thomas din Februarie 09, 2015, 11:08:36 PM
da, placi cimentate.. nu cred ca scad temperatura stupului, din contra, se incalzesc destul de bine cand bate soarele in ele..
[/quote
azbest sau azbociment?


Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Aprilie 15, 2014, 09:39:50 PM
Exista si chit de lemn si nu e scump (cca 13 lei o cutie la Dedeman).
Se poate folosi si in interior? e toxic pt albine sau nu ?

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

La interior cel mai bun chit e propolisul.
Daca are totusi crapaturi de bagi degetul trebuie infundate cu lemn si abia apoi tras chitul. Chitul de Dedeman este foarte bun dar iti trebuie temperaturi mai ridicate ca sa poti sa il aplici bine si sa se usuce la timp. L-am folosit si eu. Nu e toxic pentru albine. Am folosit si chit de masina si nici ala nu a fost toxic. De fapt dupa ce se usuca nu mai e toxic.  :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani