Cateva sfaturi pentru a repara lazile SH . Crapaturile in lemn in special .

Creat de Lt_Lucky28, Aprilie 15, 2014, 01:01:37 PM

« precedentul - următorul »

Lt_Lucky28

        Am cumparat 2 familie albine  (  primele 2  , sunt membru activ la sectiune incepatori ) , cand am auzit ca vanzatorul o a imi dea familile cu tot cu cutie nu am fost prea entuizasmat fiindca nu ma asteptam sa fie niste cuti prea bune , dupa achizitie am fost placut surprins , cutiile par a fi in stare bunicica mai trebuie putin aranjate .
       Principala mea problema este ca sunt niste crapaturi in lemn care trebuie sa le inchid cu ceva , instinctul meu imi spunea sa apelez la chitul de lemn , dar am primit o alta recomandare de a folosi un amestec de rumegus fin cu aracet . Voi cum procedati ?

Multumesc .

romikele

Praf de slaif in amestec cu aracet, e foarte bun, se finiseaza usor cu smirghel dupa intarire.

mape 48-petru manea

eu folosesc rumegus cernut printr-o sita fina + aracet  in 2 zile se intareste si-l dau cu smirghel ---dupa care vopsit

oroles

Exista si chit de lemn si nu e scump (cca 13 lei o cutie la Dedeman). E bun pentru crapaturile fine. Pentru cele mai mari poti folosi metoda lui Petru Manea, cu aracet si cu rumegus. Daca au gauri mari in ei, ca de exemplu cele de ciocanitori, se confectioneaza mai intai niste cepuri (ca la butoi) din lemn, dupa care adaugi chit cumparat sau dupa metoda improvizatiei (aracet+rumegus). Daca gaurile sunt mari chitul mai crapa la uscare.

Stiu ca la magazinele apicole sa gasea si chit apicol. Cei care faceau pastoral foloseau chitul apicol ca sa chituiasca stupii care se crapau din cauza trepidatiilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Prieten cu Stuparii

Salutare!
Mmmda... Asta când ai lazile de 5-6-7 ani ....am sa încerc și eu varianta cu praf de slaif sau rumegus fin cu aracet.....dar când lada noua si pui albinele in ea si după o săptămână crapă,  să nu mergi la omul care mai ieri Îți flutura factura de la uscător in nas si sa ii spui ca alaltăieri cântă cucu in copac si astăzi ai lada crăpat  ))/ , nu îți pare rău să dai cu aracet si rumegus?  Scuze dar a doua oara pățesc acest lucru , am sa încerc să i le pun in brațe sa le schimbe.
Cum pot verifica umiditatea s-au evitarea crapaturilor premature?

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele


marius_vfp

da foarte bun sfatul si eu ma chinui acum cu ceva cutii crapate cumparate anterior , acum le fac singur ,
un alt chit bun rapid , e cel auto , in 15 min s-a intarit .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Citat din: marius_vfp din Aprilie 19, 2014, 09:20:44 AM
... acum le fac singur ,
Măcar așa nu vei mai înjura meseriașul  =)) ... doar dacă o faci ca ardeleanul.  :rotfl:

cristian bh

Citat din: romikele din Aprilie 19, 2014, 09:29:44 AM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 19, 2014, 09:20:44 AM
... acum le fac singur ,
Măcar așa nu vei mai înjura meseriașul  =)) ... doar dacă o faci ca ardeleanul.  :rotfl:
Iar crapaturile,.........bonus din partea casei, :rotfl: :rotfl:

romikele

Orice crăpatură are astupuș.
Ori cu praf de șlaif, ori cu rumeguș
:P :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: romikele din Aprilie 19, 2014, 08:55:43 AM
Citat din: duma din Aprilie 19, 2014, 12:52:18 AM
...
Cum pot verifica umiditatea s-au evitarea crapaturilor premature?

Făcându-ți cutiile singur!  :hi:
Asta am sa incerc pe viitor .....sa imi iau materialul eu , sa-l usuc , si cu el sub brat sa merg sa mi-l trag la grosime , etct , etc .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde