Stupii batranului - iernarea in modelul cu fund plin

Creat de standdupp, Februarie 15, 2014, 10:33:56 AM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

M-am uitat peste oferta stupilor batranului si evident ca mi-a atras atentia pretul. Nu vreau sa intreb de raportul calitate - pret pentru ca am citit ce s-a mai discutat.
As vrea sa imi spuneti cum decurge iernarea in acest tip de stupi. Pe mine ma intereseaza modelul cu fund plin, stupii tip ACA, insa am vazut podisorul ca este plin cu plasa si ma gandesc cum ar fi cel mai ideal sa se faca impachetarea pentru ca iernarea sa decurga fara condens/mucegai.
Cei care aveti astfel de stupi, sau stupi cu fund plin si podisor de plasa, cum faceti impachetarea si iernarea si cum decurg acestea ?
Un apicultor incepator

evulet78

Eu am astfel de stupi. Mai buni sunt cei pe 10 rame. La cei pe 12 am avut probleme. Podisor la iernare pentru cei cu fund plin nu mai folosesc. Pun doar haine si carton de ambalaj (nu lucios), eventual pasla.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

NiKoN

Citat din: evulet78 din Februarie 15, 2014, 06:23:15 PM
Podisor la iernare pentru cei cu fund plin nu mai folosesc. Pun doar haine si carton de ambalaj (nu lucios), eventual pasla.
Subscriu si eu la acest mod de a impacheta stupii pentru iarna. Singurul dezavantaj este la hranire/stimulare.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

feerary

Citat din: NiKoN din Februarie 15, 2014, 06:28:22 PM
Subscriu si eu la acest mod de a impacheta stupii pentru iarna. Singurul dezavantaj este la hranire/stimulare.
mie imi ramane spatiu suficient pt turta si daca il intorc pe cealalta parte, am un spatiu dublu.
La impachetare, pun niste presuri (material absorbant) peste sita. La unii am pus si peste rame un presulet.

standdupp

Citat din: feerary din Februarie 15, 2014, 07:56:27 PM
Citat din: NiKoN din Februarie 15, 2014, 06:28:22 PM
Subscriu si eu la acest mod de a impacheta stupii pentru iarna. Singurul dezavantaj este la hranire/stimulare.
mie imi ramane spatiu suficient pt turta si daca il intorc pe cealalta parte, am un spatiu dublu.
La impachetare, pun niste presuri (material absorbant) peste sita. La unii am pus si peste rame un presulet.

O idee super.
Multumesc si mai astept si de la altii.
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: feerary din Februarie 15, 2014, 07:56:27 PM
Citat din: NiKoN din Februarie 15, 2014, 06:28:22 PM
Subscriu si eu la acest mod de a impacheta stupii pentru iarna. Singurul dezavantaj este la hranire/stimulare.
mie imi ramane spatiu suficient pt turta si daca il intorc pe cealalta parte, am un spatiu dublu.
La impachetare, pun niste presuri (material absorbant) peste sita. La unii am pus si peste rame un presulet.

Daca podisorul e cu plasa, ele nu il propolizeaza vara ?
Un apicultor incepator

Nedelcu Ionut

Salutare! Eu as opta pentru fundurile pline si plasa pe podisor. iernarea se face cu diafragma si cateva ziare deasupra!Nu prea multe. La nevoie chiar e indicat sa lasam plasa descoperita cativa cm. Condensul va fi 0.
Sa nu uitam ca albinele nu mor de frig ci de foame! Sanatate Maxima!
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Si ma rog de ce e greu sa faci hranirea sau stimularea?
Turta are doar 1,5 cm grosime. Iar pentru stimulare e greu sa ai un hranitor in stup? poti turna in el direct prin plasa. eu folosesc cu succes asa ceva.
Primul semn de caracter este bunul simț!

standdupp

Un apicultor incepator

Nedelcu Ionut

Primul semn de caracter este bunul simț!

ady iulian

Citat din: standdupp din Februarie 16, 2014, 12:03:53 AM
Citat din: feerary din Februarie 15, 2014, 07:56:27 PM
Citat din: NiKoN din Februarie 15, 2014, 06:28:22 PM
Subscriu si eu la acest mod de a impacheta stupii pentru iarna. Singurul dezavantaj este la hranire/stimulare.
mie imi ramane spatiu suficient pt turta si daca il intorc pe cealalta parte, am un spatiu dublu.
La impachetare, pun niste presuri (material absorbant) peste sita. La unii am pus si peste rame un presulet.

Daca podisorul e cu plasa, ele nu il propolizeaza vara ?



Sal , vara nul  propolizeaza dar in schimb plasa o umple cu ceara  din cauza spatiului mare (iarna e bn ca ai loc bun pt turte dar vara  daca spatiul e mare constrruiesc  deasupra ramelor

NiKoN

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 16, 2014, 01:20:02 AM
Si ma rog de ce e greu sa faci hranirea sau stimularea?
Ai inteles gresit. Eu am scos podisoarele cu plasa de pe stupi, am o panza direct pe rame, cartoane si o paturica. Cand am pus turta, am omorat cateva albine. La anul voi ierna cu podisor.In primavara voi stimula cu turta pe plasa, sau pe o plasa de tantari precum colegul din clipul urmator: Apicultura 2014 Suraia part. 4
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

standdupp

Citat din: NiKoN din Februarie 16, 2014, 12:06:04 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 16, 2014, 01:20:02 AM
Si ma rog de ce e greu sa faci hranirea sau stimularea?
Ai inteles gresit. Eu am scos podisoarele cu plasa de pe stupi, am o panza direct pe rame, cartoane si o paturica. Cand am pus turta, am omorat cateva albine. La anul voi ierna cu podisor.In primavara voi stimula cu turta pe plasa, sau pe o plasa de tantari precum colegul din clipul urmator: Apicultura 2014 Suraia part. 4

Alta idee super.
Un apicultor incepator

feerary

Citat din: standdupp din Februarie 16, 2014, 09:13:56 AM
Mulțumesc.
Plasa din podisor nu o propolizeaza?
Sa sti ca se intampla sa o mai propolizeze, dar nu e problema, raschetez cu dalta si numa bine am propolis pt consum.
    Propolizeaza pe o suprafata mica, neglijabila, si nu e problema  daca ramane acolo peste ani.

standdupp

Citat din: feerary din Februarie 16, 2014, 01:27:06 PM
Citat din: standdupp din Februarie 16, 2014, 09:13:56 AM
Mulțumesc.
Plasa din podisor nu o propolizeaza?
Sa sti ca se intampla sa o mai propolizeze, dar nu e problema, raschetez cu dalta si numa bine am propolis pt consum.
    Propolizeaza pe o suprafata mica, neglijabila, si nu e problema  daca ramane acolo peste ani.

Multumesc mult de tot si tie :)
Un apicultor incepator